Концесія аеропорту Запоріжжя: чому це несе серйозну загрозу для галузі

1334
Фото: Google.com

Нещодавно, ми повідомляли, що Міжнародний аеропорт «Запоріжжя» з новим терміналом збираються віддати у концесію. Новий уряд України продовжує нав’язувати тему про “необхідність концесії” аеропорту Запоріжжя.

Сама задумка концесії передбачає, що держава передає проблемне підприємство в приватні руки, інвестор будує інфраструктуру, окупає її, а потім передає назад.

Але аеропорт нещодавно істотно модернізували, він є прибутковим і демонструє рекордні показники пасажиропотоку. Наприклад, за підсумками серпня аеропорт Запоріжжя побив черговий рекорд, вперше за 11 років кількість обслуговуючих за 1 місяць пасажирів перевищила 52 тис. чоловік. Разом із цим на 35,5% перевищений показник минулого року.

До того ж Україна має два дуже показових прикладу концесії та приватизації аеропортів. Днями я побував в одному з них – в Івано-Франківську, пише avianews.com. У 2010 році підприємство передали в концесію на 30 років фірмі «Скорзонера», кінцевими бенефіціарами якої значаться Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов.

На практиці після 9 років «успішного» управління повітряні ворота Івано-Франківська мають тільки два напрямки від МАУ – Київ і Аліканте, запущену інфраструктуру і нове електронне табло, яке, здається, є чи не основним модернізованим об’єктом. Покинутий фонтан, провали в асфальті і застаріле будівлю старого радянського аеровокзалу. Ось що бачить будь-яка людина, який приїхав в аеропорт Івано-Франківська.

Термінал в аеропорту Івано-Франківськ. Фото: avianews.com

Аеропорт Дніпра – ще один приклад «успішної» передачі в приватні руки повітряних воріт, які раніше перебували у власності держави. У 2009 році його в складі авіакомпанії «Дніпроавіа» купила компанія «Галтера», яку ЗМІ пов’язують з неформальною групою «Приват». Однак за 10 років пасажири як і раніше обслуговуються в старій будівлі радянської споруди, у той час, як аеропорт Запоріжжя, що знаходиться в комунальній власності, активно почав ремонт аеродрому, будівництво смуги і обігнав Дніпро в півтора рази за кількістю обслужених пасажирів.

Тоді навіщо передавати в концесію успішні підприємства? Або під деклараціями про необхідність розвитку Запоріжжя за допомогою державно-приватного партнерства насправді ховаються наміри приватизувати прибуток повітряних воріт, вичавити максимум, а потім повернути назад державі, вибачившись: «Ну, не вийшло зробити краще».

Владлена Мачульська

 

ПОДЕЛИТЬСЯ
загрузка...