На українців чекає перша національна кампанія здорового способу життя

155
Фото: Google.com

Вперше в Україні системно впроваджуватимуть заходи з профілактики хвороб, що викликані не інфекціями, а способом життя та умовами навколишнього середовища. На засіданні Кабінету Міністрів ухвалено розроблений МОЗ України.

За даними МОЗ, понад 80% смертей в Україні спричинено хворобами системи кровообігу, новоутвореннями, хронічними обструктивними хворобами легень, діабетом. Це ті хвороби, яким в багатьох випадках можна запобігти, змінивши спосіб життя. Недотримання базових правил харчування, режиму рухової активності, безпеки на дорозі, а також шкідливі звички є причиною численних хвороб і передчасної смертності. Так, українські чоловіки в середньому живуть 67 років, жінки – 77. Це значно менше у порівнянні з тривалістю життя людей в інших європейських країнах.

“Це трохи моторошно усвідомлювати, але в питаннях, які стосуються здоров’я, не місце рожевим окулярам. Від способу життя напряму залежить його якість і тривалість… Якщо щодня переїдати, напихатися солодким і солоним, вживати алкоголь, курити, недосипати, не вакцинуватися та не займатися спортом – життя триватиме коротше, ніж воно могло б. Тому здоровий спосіб життя має бути пріоритетом для кожного. А щоби забезпечити це, держава вперше системно впроваджуватиме заходи з профілактики хвороб, що викликані не інфекціями, а способом життя та умовами навколишнього середовища”, – каже  в. о. міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун.

Тому МОЗ України разом з іншими міністерствами розпочинає довготривалу національну кампанію для запобігання неінфекційним захворюванням. Для цього Уряд ухвалив Національний план заходів щодо неінфекційних захворювань. За мету ставиться:

  • до 2030 року на третину зменшити передчасну смертність від неінфекційних захворювань: серцево-судинних захворювань, раку, діабету та хронічних респіраторних захворювань та інших;
  • щонайменше на 10% зменшити зловживання алкоголем;
  • на 10% зменшити поширеність низької фізичної активності;
  • скоротити на 30% споживання солі;
  • знизити до показника 18,5% поширеність споживання тютюнових виробів населенням у віці понад 15 років;
  • зупинити зростання захворюваності на ожиріння та діабет;
  • на 25% знизити смертність від ДТП.

Пані Супрун пояснює, що це означає на практиці:

 Робота над вдосконаленням законодавства системи охорони здоров’я:

Зміни будуть спрямовані на повну заборону реклами та інших видів стимулювання продажу тютюнових виробів, алкогольних напоїв, слабоалкогольних та енергетичних напоїв, харчових продуктів, що містять надмірну кількість солі, жирів, цукру та трансжирів. Запроваджуватиметься оподаткування цих продуктів, а для алкоголю та тютюну – податки постійно підвищуватимуться.

 Запуск навчальних програм щодо здорового способу життя:

У шкільну освіту буде включена програма “Шкільна служба здоров’я”. Учням розповідатимуть про здоровий спосіб життя та профілактику неінфекційних хвороб.
Також курси щодо здорового способу життя вестимуться для студентів і слухачів післядипломної освіти.
Впроваджуватимуться тренінги для медиків, які надають первинну допомогу.

 На центральному рівні та в регіонах розроблятимуться інформаційні кампанії, які інформуватимуть громадян про:

– шкоду куріння та зловживання алкоголем
– користь здорового харчування
– фізичну активність (мінімум 30 хвилин на день)
– правила безпеки дорожнього руху
– небезпеку нестачі сну і відпочинку, тривалого психоемоційного напруження та втоми
– негативний вплив забрудненого навколишнього середовища

 Посилюватимуться програми, спрямовані:
на профілактику і раннє виявлення хвороб, від яких найчастіше помирають українці.
Це цукровий діабет, серцево-судинні хвороби, рак, хронічні форми респіраторних захворювань. Ключову роль у досягненні результатів має зіграти регулярний контакт українців з їхніми сімейними лікарями.

Відзначається, що це довготривала національна кампанія, яка впроваджуватиметься МОЗ разом з іншими міністерствами й владою на місцях.  Також варто відзначити, що ухвалення Національного плану передбачене в рамках виконання Угоди про Асоціацію України та ЄС у напрямку реформи системи громадського здоров’я.

Читайте також: В Запорожье четыре человека отравились шаурмой: они госпитализированы

ПОДЕЛИТЬСЯ
загрузка...