Свої прогнози та бачення ходу кампанії з вакцинації, стану охорони здоров’я громадян під час пандемії висловив завідувач відділення Запорізького медичного фахового коледжу, спеціаліст вищої кваліфікаційної категорії, депутат міської ради фракції «Європейська Солідарність», член постійної комісії з питань охорони здоров’я та соціального захисту населення ЗМР Павло Варванський.
Уряд встановив нові карантинні обмеження в Україні для запобігання поширенню COVID-19. На Ваш погляд, яким чином ситуація розвиватиметься далі на місцевому рівні, зокрема – у Запоріжжі? Які обмеження та умови чекають найближчим часом на запоріжців?
Сьогодні відбулося засідання Державної комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, 23 вересня по всій території України встановлять жовтий рівень епіднебезпеки. По Запоріжжю станом на 20 вересня маємо 122 підтверджених випадки захворювання на коронавірусну інфекцію, з них 5-ро людей померли. Запорізька область входить до першої десятки областей за темпами захворюваності. А тому, на нас чекає жовта зона з відповідними обмеженнями.
Ви були одним з перших, хто ініціював організацію пунктів добровільної вакцинації у Запоріжжі. Як вважаєте, на сьогодні є проблеми з доступом громадян до пунктів вакцинації, вибору вакцин тощо?
Вважаю, що наразі суттєвих проблем немає. Ми, дійсно, довго «розкачувалися», але з червня процес відкриття пунктів вакцинації та поставка вакцин суттєво прискорилися. Маємо добру новину – в місті відкрився ще один центр масової вакцинації – в ТРЦ «Пальміра-Плаза». Таким чином, у Запоріжжі функціонують 6 центрів масової вакцинації населення проти COVID-19:
- КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №2» — вул. Авраменка, 4, час роботи 09:00 — 15:00 щоденно;
- КНП «Запорізький центр первинної медико-санітарної допомоги №5» — вул. Запорозького козацтва, 25, час роботи 09:00 — 15:00 щоденно;
- КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №8» — вул. Харчова, 2, час роботи 09:00 — 15:00 щоденно;
- ТЦ «CityMall» — вул. Запорізька, 1Б, час роботи 10:00 — 17:30 щоденно;
- ТЦ «АМСТОР» — вул. Перемоги, 64, час роботи 09:00 — 19:00 щоденно;
- ТРЦ «ПАЛЬМІРА PLAZA» — пр. Соборний, 92, час роботи 09:00 — 17:00 щоденно.
Вакцинація здійснюється вакцинами Pfizer, CoronaVac, AstraZeneca, що наявні у достатній кількості.
Як бути з твердженням: перехворів, значить є імунітет! Таким людям необхідне щеплення проти ковіду?
Люди різні, мають індивідуальні особливості, рівень захисту після інфекції також різний. На сьогодні не зовсім зрозуміло, від чого він залежить. Щодо вакцин, то вони дають більш передбачуваний результат. І це краще, ніж сумнівна лотерея, де можна легко перехворіти та мати міцний захист, або померти, або мати тяжкі наслідки перенесеної хвороби. Ціна «природного» імунітету для кожної людини занадто висока, щоб бути виправданою. Тож, розцінюємо перенесену хворобу як своєрідне додаткове щеплення, але ніяк не альтернативу йому.
Серед запоріжців чимало тих, хто не просто сумнівається у дієвості щеплення проти коронавірусу. Відверті противники вакцинації озвучують свої аргументи і в соціальних мережах, і в громадських місцях, у транспорті… Чи не є така позиція результатом недопрацювання нинішньої влади в інформаційному полі?
Однозначно – так. На жаль, ми не бачимо дієвої пропаганди з боку чинної влади на підтримку кампанії з COVID-вакцинації. Ми не бачимо гідної інформаційної боротьби проти пандемії, роликів по телебаченню, в соцмережах, зовнішньої реклами, які б ініціювала центральна влада. На передостанньому засіданні нашої комісії керівниця Департаменту охорони здоров’я ЗМР пані Ушакова обіцяла, що найближчим часом у Запоріжжі будуть розміщені сіті-лайти із закликами про вакцинацію. Чекаємо. Поки що мав можливість бачити лише рекламу про «найкращий в Україні телеканал Z», а не про вакцинацію. Хоча саме вакцинація, на мій погляд, має зараз бути інформаційною хвилею номер один у Запоріжжі.
Зазначу, що в країнах ЄС, США подібна робота проводиться серйозно та масштабно, громадян заохочують щепитися і морально, і матеріально. Перебуваючи в серпні в Болгарії, спостерігав на станціях софійського метро великі екрани, де постійно транслювалися відеоролики про вакцинацію, відзняті на високому художньому рівні. І це при тому, що Болгарія – далеко не вітрина ЄС.
Таким чином, маємо низький рівень вакцинації, невиконання Дорожньої карти вакцинації Уряду України. За літній період вдалося повністю вакцинувати трохи менше 5 млн. людей. Ми безнадійно відстали від найближчих сусідів! В Польщі показник повного щеплення в липні дорівнював вже 15 млн. Вважаю, що внаслідок бездіяльності центральної влади ми ще довго будемо жити в умовах карантинних обмежень.
Як педагог та керівник факультету медколеджу, Ви спілкуєтеся з молоддю. Які настрої щодо необхідності щеплень Ви спостерігаєте серед своїх колег, студентів – майбутніх медичних працівників?
Адміністрація закладу нині зосередила увагу на досягненні 80-ти відсоткового рівня вакцинації серед викладачів та співробітників, щоб залишитися на очній, а не дистанційній формі навчання. Я теж задіяний в цій важливій роботі, тому поки що просто не встиг вивчити настрої своїх студентів. Але планую найближчим часом провести анкетування старшокурсників, які вже є повнолітніми особами, та розробити заходи з пропаганди щеплення серед студентів.