Меморіал невідомим солдатам на Кушугумському кладовищі тепер має власний флагшток для Державного прапора. В планах — встановлення пам’ятного знаку полеглим захисникам.
Сьогодні, 24 жовтня, на Кушугумському кладовищі відбулося урочисте підняття Державного прапора на новому флагштоці.
Кушугумське кладовище стало першим в Україні, де ховали невідомих українських бійців, загиблих під час Іловайського котла. Багатьох не могли упізнати одразу, багато з них лишаються невпізнаними й досі. Це сумне місце, сповнене болю українського народу, досі було без такої елементарної для вшанування речі – флагштоку.
Військові, сім’ї загиблих, які не стали перезахоронювали своїх чоловіків та синів, полеглих за Україну, учні Запорізького січового колегіуму та просто небайдужі запоріжці, зібралися на урочисте підняття прапору на честь загиблих воїнів.
Ініціатором встановлення флагштоку виступив резервіст Артем Литвинов:
«Якось у розмові волонтер з Києва Павло Нетєсов сказав мені: у вас у Запоріжжі на кладовищі навіть Державного прапора не має. Так і зародилася ідея його встановити.
Для армії це має велике значення. Це честь, це шана військовим, він має бути. Чому саме тут? Бо тут військові поховання і ми маємо їх шанувати! Скажу більше – в планах встановлення меморіалу, який буде одним комплексом разом з прапоротримачем», — розповів резервіст Артем Литвинов.
Частину робіт зі встановлення флагштоку взяла на себе Запорізька територіальна організація партії «Європейська Солідарність».
«Волонтери звернулися до нас за допомогою встановлення флагштоку на меморіалі. Ми запитали, чим саме ми можемо допомогти. Виявилося, що їм не вистачає коштів для встановлення конструкції. Звичайно, що ми не відмовили. Для нас пам’ять та шана захисників – це не пустий звук. Ми маємо пронести цю пам’ять через покоління. Україна дуже довго «товаришувала» з ворогом, забуваючи уроки минулого. Тепер час остаточно запам’ятати й вже ніколи не забувати, хто є нашим ворогом. Тож ми маємо пам’ятати та шанувати кожного нашого захисника. І меморіальний комплекс має бути обов’язково облаштованим», — наголосив голова Секретаріату Запорізької територіальної організації партії «Європейська Солідарність», депутат Запорізької обласної ради Олег Чернов.
Флагшток вийшов чималий – заввишки приблизно 7,5 метрів. Ще приблизно два метри забетоновано в землю, щоб конструкція міцно трималася. Його складено з труб, які находять одна на одну, тож загальна довжина усього використаного матеріалу – десь 12 метрів.
Перед церемонією підняття прапору священнослужителі Запорізької єпархії Православної Церкви України протоієрей Діонісій Кравчук, капелан військової частини 3026 Національної гвардії України та протоієрей Анатолій Кусик, капелан військової частини 3033 Національної гвардії України відслужили паніхіду за загиблими захисниками України й закликали присутніх пам’ятати про подвиг, яким прославили себе солдати, поховані на цьому полі. Державний прапор на флагштоці підняли рідні загиблих та побратими, а присутні поклали квіти на могили захисників.