Президент України Петро Порошенко підписав закон про соціальні послуги № 4607 та закон про кримінальні проступки.
За законом соціальні послуги мають надавати професіонали: це можуть бути державні, комунальні організації, або ж громадські об’єднання, благодійні або релігійні організації, які надають соцпослуги без здійснення підприємницької діяльності. Непрофесіонали можуть надавати соціальні послуги тільки своїм родичам, з якими разом проживають.
Також є різновиди соціальних послуг за різними типами: екстрена, постійна, тимчасова чи одноразова допомога; або ж: соціальна профілактика — запобігання виникнення складних життєвих обставин; соціальна підтримка — подолання складних життєвих обставин; соціальне обслуговування — мінімізація наслідків складних життєвих обставин; Мінсоцполітики затвердить державні стандарти щодо надання послуг. Передбачається надання компенсації надавачам соціальних послуг. Якщо йдеться про недержавні організації (громадські, релігійні тощо) — це 70% мінімальної зарплатні у погодинному розмірі, але не більше 360 годин на місяць (це 17,59 грн за кожну годину).
Тим, хто доглядає за родичами, компенсацію вираховують, як різницю між прожитковим мінімумом та середньомісячним сукупним доходом родини за попередні півроку. Закон передбачає створення Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг.
Закон про кримінальні проступки був підписаний президентом 19 квітня. Верховна Рада схвалила цей документ 22 листопада 2018 року.
Закон передбачає, що кримінальним проступком є діяння (дія або бездіяльність), за скоєння якого передбачено основне покарання у вигляді штрафу в розмірі не більше 3 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (51 тисяча гривень) або інше покарання, не пов’язане з позбавленням волі. На думку авторів законопроекту, запровадження інституту кримінальних проступків суттєво спростить роботу органів розслідування і спростить розгляд у суді незначних кримінальних правопорушень.
Крім того, закон вносить норму про управління транспортом у стані сп’яніння в Кримінальний кодекс, зробивши це кримінальним проступком. До кримінальних проступків також будуть належати такі поширені злочини як крадіжки, шахрайство, незаконні дії з наркотичними засобами без мети збуту, хуліганство тощо.
Розслідування кримінальних проступків буде проводитися у формі дізнання зі спрощенням процедури, включаючи скорочені терміни, не більше 72 годин з моменту повідомлення особі про підозру або затримання, або в інших випадках на термін до 1 місяця.
Ці документи набирають чинності наступного дня після офіційної публікації і вступають у дію з 1 січня 2020 року.