Запоріжжя, як і вся Україна опинилася перед загрозою російського масштабного вторгнення. Українці сподіваються, що це не трапиться, проте необхідно знати, як можна себе захистити та де можливо знайти укриття за потреби. Детальніше у ситуації розбиралися кореспонденти Forpost.
Усе гладко – лише на папірці?
За офіційною інформацією влади, у Запоріжжі є майже дві тисячі локацій, де можуть сховатися люди в разі військового вторгнення на територію міста. Укриття розраховані на понад 650 тисяч городян (саме стільки мешкає у Запоріжжі). При цьому, 118 укриттів є можливість перебувати безперервно 48 годин.
Всі вони позначені на інтерактивній карті, яка є на веб-сайті мерії.
Захисні споруди мають бути забезпечені водою з розрахунком 2 л на добу для однієї людини, засобами надання медичної допомоги, первинними засобами пожежогасіння, місцями для сидіння та шанцевими інструментами.
Начебто все добре та зрозуміло. А може все гладко лише на папірці? Ми вирішили особисто відвідати сховища у центрі міста та переконатися, чи є можливість ними скористуватися за необхідністю. Спеціально, без офіційнів дозволів ми намагалися побачити укриття як звичні містяни.
Сховища є, доступу – немає
Було вирішено перевірити центр міста. А саме – Олександрівський район. На інтерактивній карті, ми обрали 5 укриттів у центрі міста. Кореспонденти Forpost відвідали кожне з них. Що з цього вийшло – далі у матеріалі.
Місце для укриття визначено у запорізькому колегіумі №98 за адресою вул. Запорізька 1-а. Навіть вказано телефон відповідальної особи. Але, як виявилося, це не допомогло.
По телефону нам відповіли, що потрібен дозвіл директора школи, проте потрапити до директора через карантин не можна, телефон директора нам дати теж не можуть.
З керівництвом навчального закладу нам все ж таки поспілкуватися вдалося. Виявилося, щоб дізнатися, де укриття, чим воно обладнано та чи можна туди потрапити (навіть без фото чи відео зйомки), треба дозвіл міської влади та письмове доручення від Департаменту освіти та науки. Без цього навіть двері укриття нам не побачити.
У запорізькій гімназії №2 ім. Лесі Українки за адресою вул. Шкільна, 36 ми теж почали з того, що намагалися додзвонитися до відповідальної особи, вказаної на табличці. Знову не допомогло.
Відповідальна особа понад 15 хвилин спілкувалася з директором закладу, яка була на лікарняному, а потім стало відомо, що й у цьому навчальному закладі директор проти відвідування укриття. Без детальних пояснень – проти і все тут.
Укриттям назвали закритий підвал
Ситуація з укриттям у запорізькому ліцеї №105 за адресою вул. Запорізька, 13-а могла би виявитися навіть кумедною, якщо б не була такою сумною. Для сховища там обрано підвал.
— Взагалі у нас укриття немає. Тобто є. Але це закритий підвал. Ми туди не заходимо. Ніхто туди не заходить, — такими словами нас зустрів персонал закладу.
Так, могло би бути кумедно, але…
У запорізькій гімназії №1 ім. Т. Г. Шевченка, яку об’єднали з гімназією №3, за адресою вул. Шкільна, 11 про укриття нам розповісти не змогли. При цьому на стенді, де було вказано, що є укриття, навіть не було номеру телефону контактної особи.
При цьому керівництво закладу зіслалося на карантинні обмеження, через які неможливо потрапити до укриття. Не помогли наявність захисної маски та закінчений курс вакцинації. Карантин – до сховища нікому неможна.
В академічному ліцеї за адресою вул. Гоголя, 155 взагалі відмовилися прояснити ситуацію, мовляв, директор сказав не пускати – ми й не пускаємо.
Питань залишилось багато
Витративши близько трьох годин часу та відвідавши п’ять місць для укриття самого сховища ми так і не обачили. Тож, не зрозуміло, що може чекати запоріжців за дверима з величною назвою «УКРИТТЯ». І взагалі, чи чекають там когось та чи здатні допомогти й прихистити?
Укриття – одна назва, яка є на мапі. На практиці – вони закриті та недоступні для запоріжців.
Сміємо припустити, що вони не обладнані зовсім, тому їх й не показують. Бо, скоріш за все, споглядати немає, на що.
Питань залишилось багато. По-перше, чому укриття виявилися закриті для очей запоріжців? По-друге, куди ж таки містянам ховатися у разі небезпеки, та чи не завадить карантин людям знайти безпечне місце в разі потреби? По-третє, про що думає влада міста, коли в країні восьмий рік триває війна, а сховища не обладнані?
Ми й надалі будемо відслідковувати ситуацію та готові приїхати у будь-яке укриття, в яке нам відкриють двері щоб побачити, за яких умов при загрозі будуть рятуватися запоріжці.
Читайте також: У Запоріжжі триває ліквідація наслідків вибуху у житловому будинку
Жодного спаму, лише найцікавіше для вас у нашому Telegram-каналі. Обіцяємо)
Юлія Христиченко, Валерій Бутенко, Forpost