Сьогодні, 16 липня, набув чинності закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної».
Закон визначає, що єдиною державною мовою в Україні є українська і його використання обов’язково в органах державної влади.
Документ зобов’язує посадових осіб володіти державною мовою і користуватися при виконанні службових обов’язків.
Також застосування української мови є обов’язковим в освіті, медицині, у сфері обслуговування споживачів, під час публічних заходів, у рекламі на телебаченні та інших публічних сферах.
Дія закону не поширюється на приватне спілкування і здійснення релігійних обрядів.
Закон передбачає також створення Національної комісії зі стандартів державної мови, організацію безкоштовних курсів української мови для дорослих та запровадження посади уповноваженого із захисту державної мови.
Публічне приниження чи зневажання української мови буде підставою для притягнення до юридичної відповідальності. Закон не передбачає кримінальної відповідальності за його порушення. Проте порушень прав громадян на отримання послуг українською мовою в держустановах і визначених законом публічних сферах каратимуться штрафами. Максимальна сума штрафу становитиме 11 900 грн. Ці норми почнуть діяти через три роки.
Установам сфери обслуговування за порушення «мовного закону» загрожуватиме до 6800 гривень штрафу. При цьому норми, що стосуються штрафів, набувають чинності через 18 місяців після набуття чинності «мовним законом», тобто з 16 січня 2021 року
У липні 2021 року наберуть чинності вимоги до рівня володіння мовою для отримання громадянства України, які визначить Нацкомісія по стандартам державної мови, і, відповідно, норма про іспит. Також на два роки відстрочили видачу сертифікатів про рівень володіння державною мовою топ-чиновникам, депутатам і т. п.
Передбачається, що з 1 січня 2030 року ЗНО та вступні іспити будуть здаватися українською мовою.
Через 30 місяців після набуття чинності «мовним законом» друковані ЗМІ зобов’язані виходити українською мовою (через 60 місяців для місцевих ЗМІ). Друк на інших мовах допускається при одночасному випуску тиражу українською мовою в один день.
Через 18 місяців після набуття «мовним законом» чинності підприємства, установи та організації усіх форм власності, підприємці та інші суб’єкти у сфері обслуговування зобов’язані перейти на державну мову. Інформація державною мовою може дублюватися на інших мовах. На прохання клієнта його обслуговування може здійснюватися також іншою мовою, прийнятною для сторін.
«Мовний закон» вносить зміни в закон про телебачення і радіомовлення. Зміна квот набуває чинності через п’ять років після набуття чинності документом.
Відповідно до закону, тижневий обсяг мовлення загальнонаціональних або регіональних ЗМІ українською мовою має становити не менше 90% загальної тривалості передач і/або фільмів у кожному проміжку часу між 07:00 і 18:00 і між 18:00 і 22:00 (було не менше 75%).
Крім того, місцеві ЗМІ в загальному тижневому обсязі повинні забезпечувати мовлення українською мовою не менше 80% в кожному проміжку часу між 07:00 і 18:00 і між 18:00 і 22:00 (було не менше 60%).
Народний депутат України голова Запорізької територіальної організації партії «Європейська Солідарність» Ігор Артюшенко привітав українців.