Щоб захистити найбідніші верстви населення, влада може піти на «радянський» крок — запровадження «продуктових карток».
Про це заявив радник президента з економічних питань Олег Устенко.
За його словами, рекордні ціни на енергоносії 2021 року перетворюються на рекордні ціни на харчі у 2022 році. Адже від кінця минулого року виробники харчів — хліба, молока, м’яса, яєць тощо — говорять про суттєве згортання виробництва, а то й зупинку підприємств. Нинішні ціни на газ виявилися для них непосильними. А якщо закласти ці ціни у вартість продукції, вона стане непосильною для більшості покупців, усвідомлюють виробники.
Уряд каже, що розв’язав проблему, коли в останні дні старого року зобов’язав приватні компанії продавати частину газу виробникам «соціально важливих» харчів за регульованою ціною через біржу.
Проте видобувні компанії вже заявили, що урядове рішення не лише суперечить закону про ринок газу, але й може підірвати енергобезпеку країни, адже за таких умов видобуток неодмінно почне скорочуватися.
То до чого варто готуватися у новому році? Передусім, до подальшого зростання цін практично на все, що є на полицях магазинів. Ще восени 2021 року, коли увага громадськості була прикута здебільшого до тарифів на газ та опалення, експерти попереджали: важливими є не лише ціни на газ для побутових споживачів, що їх уряд зафіксував на рівні травня завдяки річним газовим контрактам.
«Космічні» ціни на газ для промисловості, які були і залишаються ринковими, все одно відіб’ються на гаманцях українців — через ціни на усі товари, і передусім харчі.
Тепер радник президента з економічних питань Олег Устенко каже, що зростання цін у сировинній продовольчій групі у новому році може сягнути 20% і потребуватиме «антикризових заходів».
А якщо врахувати, що харчі в українському споживчому кошику «важать» майже половину, «таке збільшення цін може стати серйозним інфляційним шоком», розповів економіст, прогнозуючи загальну інфляцію в країні на рівні 8-10%. Щоб допомогти найбільш незахищеним верствам населення, могла б бути запроваджена цільова фінансова підтримка. Олег Устенко навіть не виключив запровадження чогось на кшталт «продуктових карток».
«В офісі президента позиція більше ніж чітка: передусім мають отримати підтримку найбільш вразливі верстви населення. Як? Варіанти розглядатимуться. Це можуть бути і додаткові виплати для компенсації зростання цін, і запровадження food stamps у системі «Дія» — так званих «продуктових чеків», як це практикується в США», — заявив Олег Устенко, наголосивши, що «це антикризові заходи, які можуть упроваджуватися в разі необхідності».
Читайте також: У Запоріжжі рецидивіст відлупцював поліцейського
Жодного спаму, лише найцікавіше для вас у нашому Telegram-каналі. Обіцяємо)