У деяких областях України зафіксовані спалахи захворюваності небезпечною хворобою — гепатитом А. Найбільше їх наразі на Вінниччині — близько 250 випадків. Але у Запорізькій області не зафіксовано спалаху захворювання на гепатит А.
Про це заявив під час брифінгу головний державний санітарний лікар Запорізької області Тарас Тищенко.
Це хвороба, зараження якою відбувається через побутовий контакт або при вживанні води та їжі, забрудненої вірусами. Обласний центр контролю та профілактики хвороб систематично проводить відбір проб води — під час перевірок збудників хвороби не виявлено.
За 10 місяців в регіоні зафіксовано всього 7 поодиноких випадків захворювання на гепатит А, епідемії не спостерігається, ситуація спокійна.
Основні способи захисту від зараження вірусним гепатитом А:
- дотримуватися правил особистої гігієни, мити руки з милом перед вживанням їжі та після відвідування туалету, тримати в чистоті посуд та харчові продукти;
- не вживати воду з випадкових джерел і «з під крана», краще пити кип’яченою. Пам’ятайте, що вірус гине за температури кип’ятіння (100 градусів) лише через 5 хвилин;
- овочі, фрукти ретельно мити під проточною водою; захищати продукти від мух;
- при купанні у відкритих водоймах не заковтувати воду та навчити цьому правилу дітей.
При недотриманні правил особистої гігієни заразитися гепатитом А можна будь-якої пори року, проте ймовірність зараження зростає в період, коли активізується відпочинок у природних умовах, де якість питної води не завжди відповідна, а часом відзначається і дефіцит води.
Одним із важливих заходів профілактики вірусного гепатиту А є вакцинація. Щеплення проти ВГА відповідно до національного календаря щеплень в Україні відносяться до рекомендованих та за епідпоказаннями. Бажаючі можуть за власний кошт зробити щеплення, яке діє 10 років.
Інкубаційний період захворювання досить довгий, 2-6 тижнів, і цим пояснюється складність пошуку джерела. Людина може просто не пам’ятати, де вона могла заразитися.
Лише після цього з’являються слабкість, діарея, може підійматися температура, зникає апетит.
Серед симптомів також блювота, біль, важкість під правим ребром, де розташована печінка, а також потемніння сечі і сірий кал.
Лише після цих проявів хвороби з’являється жовтяниця — жовтіє шкіра, склери очей. Найчастіше саме тоді люди звертаються до лікаря.
Жовтіє людина із-за масової загибелі клітин печінки – гепатоцитів. По-іншому боротись з цим вірусом наша імунна система не вміє – захисні клітини вбивають заражені гепатоцити разом із вірусом. Масове потрапляння продуктів розпаду, в тому числі білірубіну в кров, і пояснює причину появи жовтяниці. До речі, коли хвора на гепатит А людина жовтіє, клінічно їй стає краще. Вірус гине, людина одужує.
Лікарі радять звертатися за допомогою якнайшвидше, навіть за наявності одного з перелічених симптомів.
Перехворівши один раз, людина набуває імунітету проти гепатиту А на все життя. Також тривалий імунітет від інфекції забезпезпечує вакцинація.
У мирні та воєнні часи залишаємося разом, бо лише так ми є сильнішими. Долучайтеся до телеграм каналу Форпост медіа.
Усі ми тут — https://t.me/forpost_zp