Запорізькі трансплантологи провели низку унікальних операцій за дозволом родичів померлого від інсульту чоловіка.
Чоловікові було усього 43 роки, коли він раптово помер від інсульту. Законом про трансплантацію передбачено, що родичі мають право дати згоду, або не погодитися на забір здорових органів в разі, якщо людина не залишила посмертної згоди на донорство. Родичі померлого чоловіка зробили правильний вибір і врятували життя декільком людям. Зокрема чотири різні людини отримали серце, печінку та нирки чоловіка.
Сьогодні, 16 березня, завершилася складна операція по пересадці серця 38-річному мешканцю Запоріжжя. Йому пересадили серце 43-річного чоловіка. Орган виявився повністю здоровим, тож лікарі узялися за таку складну пересадку.
Серце — перший орган, який пересадили. В операції взяли участь кардіохірург, директор Інститута серця МОЗ України Борис Тодуров, академік Олександр Ніконенко, який має кафедру на базі Запорізької обласної клінічної лікарні, завідуючий відділенням кардіохірургії ЗОКЛ Вячеслав Осауленко, завідуючий відділенням кардіохірургій Дніпропетровського обласного клінічного центру кардіології та кардиохірургії Сергій Максименко та завідуючий відділенням патології міокарда та тарнсплантології органів та тканин Інституту серця Гариїл Ковтун.
Борис Тодуров розповів журналістам, що про те, що з’явився донор, він дізнався вчора, коли був у Києві. Чартерним рейсом його доправили до Запоріжжя, де з аеропорту його супроводив екіпаж патрульної поліції. Усе відбулося буквально за годину, адже мова йде про надскладну операцію.
Усі спеціалісти зібралися в Запоріжжі вночі і одразу приступили до операції. Пацієнт, якому робили пересадку, мав вроджену та набуту ваду серця, тож потребував пересадки.
Медики хвилиною мовчання, перед операцією, вшанували пам’ять чоловіка, який став донором цього життєво важливого органу. Операція, яка розпочалася вночі, закінчилась о сьомій ранку, і продовжувалась близько семи годин.
Борис Тодуров розповів, що операція ускладнювалась станом власного серця у пацієнта. Час був обмежений, а роботи було дуже багато. Впорались за 2,5 години, коли максимально час дозволяв до 3,5 годин на відокремлення власного серця. пацієнт вже в реанімації, прийшов до тями та самостійно дихає. Йому доведеться пробути у лікарні під наглядом лікарів до двох місяців.
«За кожною такою медичною маніпуляцією, за кожним фактом ще однієї трансплантації завжди стоять чиїсь долі, — сказав Борис Тодуров. — В даному випадку — доля молодої людини, у якого попереду все життя. Доля його сім’ї, дружини і матері. Ми, коли заходимо в операційну, зосереджуємося на технічних деталях, але ніколи не забуваємо про те, що нам потрібно вийти з операційної і розповісти родичам про результати того, що ми зробили. Кожна така операція вона життєрятуюча. Оскільки цим хворим, яких ми беремо на трансплантацію, ніякі інші методи лікування не допомагають. Трансплантація для них — єдиний порятунок.»
Треба зазначити, що забір органів провели саме запорізькі медики. Все відбувалось швидко й майже одночасно.
В той самий час як проводилась трансплантація серця одному пацієнтові, інша бригада лікарів робила пересадку печінки іншому. Ця операція почалася трохи пізніше за першу та завершилася, коли перший пацієнт вже прийшов до тями.
Нирки донора наразі тестують, щоб з’ясувати кому з пацієнтів вони підійдуть. Підбір йде по групі крові, по резусу та імунологічній сумісності.
Читайте також: В Запоріжжі раніше судимий чоловік стріляв у таксиста