Минулої суботи на Харківщині, відбулась подія, яка набула широкого розголосу серед населення України та навіть за її межами. Між місцевими мешканцями Андріївки зав’язалась сутичка на ґрунті ненависних настроїв частини жителів у бік місцевих ромів.
Як повідомила прес-служба Національної поліції в Харківській області, біля будинків ромів, зібралась «мирна» акція, кількість учасників якої сягала 500 чоловік. З часом вона переросла у сутичку, в яку довелось втручатись поліції. Повідомляється, що ромів евакуювали, а наразі селищем весь час циркулюють наряди правоохоронців.
Мета протестуючих «виселити законних мешканців» вочевидь не несе мирного характеру і на думку представників ромських організацій некоректно тлумачилась від самого початку. Згідно до ст. 39 Конституції України обмеження на проведення акцій може встановлюватись судом з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров’я населення або захисту прав та свобод інших людей. Тобто, порушення прав, свобод, честі та гідності – це причина припинити акцію та унеможливлює її тлумачення як «мирної».
На бунтівників вже завели кримінальне провадження, їм інкримінують дві статті ч. 1 ст. 161 (порушення рівноправності громадян), і ч. 2 ст. 296 (хуліганство) КК України.
Журналісти видання «FORPOST» поспілкувались з представниками ромських спільнот з приводу ситуації та дізнались подробиці.
Як зазначають «лідери» протесту, 19-го серпня роми групою побили хлопця. Основна проблема – це рівень злочинності, який збільшується через ромів. Так, ромський активіст та очільник ГО «Чачімо» Микола Бурлуцький, який безпосередньо був присутній на протесті селян розповів про події.
«Ця ситуація тягнеться вже не перший рік і якщо раніше непорозуміння виникали на побутовому рівні і гучних конфліктів не було, то зараз ми бачимо, що відбувається. Я попереджав, що напруга може вирости між жителями ще 2 роки тому. Але запропоновану мною модель влада міста не сприйняла. У серпні між ромами та іншими жителями сталася бійка, яка нібито і спричинила бунт. Причина бійки – наїзд односельця автомобілем на одного з ромів. Ці справи розслідують. Добре, що ми всі вчасно відреагували і жахливих наслідків не трапилось, але могло».
Громадський діяч розповів, що поліція евакуювала ромів з епіцентру подій, проте наразі вони вимушені заходитись деінде, адже за їх притулок ніхто не відповідає.
«Люди потрапили в ситуацію, коли не можуть спокійно жити вдома, навіть дітей на 1 вересня до школи відвести не мають можливості. Так, ромів евакуювали з місця сутички, але на цьому все. Зараз вони мешкають у знайомих, друзів. Загалом, де змогли знайти дах».
Схожі протести трапились в Лощинівці, що на Одещині. І хоча діло й було гучне, протести трапились знову.
«Хід розвитку – це дзеркальне відображення ситуації в Лощинівці. Навіть дії поліції повторились: замість затримань правопорушників – ми отримали евакуацію постраждалих. Звісно добре, що реакція була швидка, але я вважаю, що повинна бути надана грамотна правова оцінка діяльності правоохоронців», — зазначив очільник ромської молодіжної організації АРКА Володимир Яковенко.
Активіст вважає, що саме відсутність покарань – причина повторення таких ситуацій як у Лощинівці
«Залишаючи безкарними порушників, ми дозволяємо іншим йти на дані злочини, дозволяємо коїти протиправні дії у бік людей за етнічними та релігійними ознаками», — висловився правозахисник.
Володимр наголосив, що для унеможливлення конфлікту просто необхідно, щоб правоохоронні організації в поселенні спрямували увагу на налагодження роботи з органами місцевого врядування та правоохоронцями.
Окрім допомоги «на місці» громадські організації планують звертатись до державних органів влади, які безпосередньо впливають на врегулювання
«Ми будемо спрямовувати звернення до Кабміну, як органу, що відповідає за реалізацію ромської Стратегії. Звісно швидких результатів не чекаємо, проте зацікавлені у врегулюванні та вирішенні питання. Такі справи не повинні залишитись без покарання», — сказав Володимир.
Відкритим все ще залишається питання інкримінації статей, адже справу не кваліфікували як груповий злочин.
«Те що правоохоронці інкримінували порушення рівноправності громадян за ст. 161 – без сумнівів крок уперед для правозахисників ромської пільноти. Проте до частини ст.296 є питання, адже участь приймали близько 500 осіб, а провадження заведено на конкретну. Тому ми обов’язково будемо наголошувати на перекваліфікації», — зазначив Миколай Бурлуцький.
Нагадємо, що за напади в Лощинівці, погроми під Києвом, вбивство рома в Ольшанах перед стінами сільради, вбивство Давида Папа — ніхто не покараний. Ромські активісти сподіваються, що дана ситуація на відміну від попередніх вирішиться згідно до законодавства і всі винні будуть покарані. Справа вже набула розголосу і в Україні і завдяки активній співпраці громадських діячів з міжнародними організаціями – далеко за її межами.
За подробицями та розвитком справи слідкуйте на нашому сайті