Ще три облгази перейшли під управління Групи Нафтогаз. Йдеться про АТ «Рівнегаз», АТ «Запоріжгаз» та АТ «Чернівцігаз».
Як повідомляє пресгрупа «Нафтогаза», тарифи, особові рахунки споживачів і реквізити для оплати за доставку газу для жителів Запорізького регіону не змінюються.
Нагадаємо, у листопаді 2022 року Уряд ухвалив рішення про переукладення договорів експлуатації газових мереж, які перебувають у державній власності. Це запустило процес повернення державного майна.
Облгази, що входили до структури Регіональної газової компанії Дмитра Фірташа, звернулися із заявою до міжнародних інституцій, в якій звинувачують у спробі рейдерства державного монополіста НАК Нафтогаз України.
Як пише «Дзеркало тижня», у травні 2023 року детективами БЕБ у співпраці зі співробітниками СБУ під час досудового розслідування кримінального провадження, зареєстрованого БЕБ наприкінці жовтня минулого року, встановлено: фактичний керівник групи компаній «Регіональна газова компанія» Фірташ Дмитро Васильович створив стабільну, ієрархічно структуровану злочинну організацію, до якої входять службові особи підконтрольних підприємств і діяльність якої спрямована на заволодіння коштами держави в особі ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» в особливо великих розмірах.
За даними слідства, до складу злочинної групи входять керівники 22 міськгазів та облгазів, що, в свою чергу, контролюють 70% усіх газорозподільних мереж держави. Також до цієї бізнес-структури імені Фірташа входить низка підконтрольних підприємств, які акумулюють і виводять у тіньовий обіг незаконно отримані кошти.
Координує дії злочинної групи, за даними БЕБ, директор ТОВ «Регіональна газова компанія» Олексій Тютюнник. Що цікаво, в межах вимог чинного Кримінального процесуального кодексу чітко задокументовано керівну роль як Тютюнника, так і Фірташа. Навіть записано їхню розмову в рамках негласних слідчих розшукових дій, а потім розсекречено прокурорами і опубліковано, щоб широкий загал впевнився — підґрунтя в обвинувачень є.
Як повідомили в БЕБ, до злочинної схеми була долучена компанія «ЙЕ Енергія», де кінцевим бенефіціаром вказано також Фірташа. Службові особи «ЙЕ Енергія», діючи за вказівками організатора, за попередньою змовою із службовими особами ТОВ «Регіональна газова компанія» та службовими особами 22 газорозподільних компаній групи, протягом 2016–2022 років організували та реалізували схему заволодіння природним газом і грошовими коштами, дружно ухиляючись від сплати податків в особливо великих розмірах. Вони виводили у тіньовий обіг гроші, отримані за постачання газу на покриття виробничо-технологічних витрат, за рахунок проведення безтоварних операцій із закупівлі того ж таки газу та використання для фінансування інших видів операційної діяльності групи компаній «Регіональна газова компанія». Там і виплата дивідендів, і надання фінансової допомоги, і ще якась придумана фіктивна нісенітниця.
Відповідно до матеріалів слідства, кошти тарифу, передбачені на закупівлю газу для виробничо-технологічних витрат, перераховувалися операторами газорозподільних мереж як передоплата за природний газ на адресу газопостачальної компанії на рахунки компанії «ЙЕ Енергія». Фактично газ передавався газорозподільним компаніям в обсязі, який в кілька разів нижчий за розмір передоплаченого. Розбіжність між обсягами газу, щодо закупівлі якого були зареєстровані податкові накладні, та обсягом, фактично переданим відповідно до обліків АТ «Укртрансгаз» (згодом — ТОВ «Оператор ГТС України»), лише за 2021 рік становить 183 млн кубометрів на орієнтовну суму 3,4 млрд грн. При цьому, за попередніми оцінками БЕБ, загальна сума шкоди за 2016–2022 роки може перевищувати 18 млрд грн.
У подальшому отримані службовими особами ТОВ «ЙЕ Енергія» кошти переводилися у готівку і, подивіться на цих новаторів, у криптовалюту шляхом здійснення безтоварних операцій, у тому числі із транзитно-конвертаційними компаніями ТОВ «Хєвенс Порт», ТОВ «Інлайттех», ТОВ «Лорінетс», ТОВ «Атрівекс», і розподілялися між учасниками злочинної організації.
15 травня було повідомлено про підозру організаторам та учасникам «газової» ОЗУ Дмитра Фірташа за частиною 5 статті 191 (привласнення, розтрата або заволодіння майном через зловживання службовим становищем) і частиною 3 статті 209 («відмивання» коштів, отриманих злочинним шляхом).
Хто серед фігурантів? Безпосередньо Дмитро Фірташ, якому повідомлення про підозру складено та направляється в порядку міжнародного співробітництва, директор ТОВ «ЙЕ Енергія» Артем Компан, директор ТОВ «Регіональна газова компанія» Олег Ніконоров, заступник директора з операційної діяльності ТОВ «Регіональна газова компанія» Олексій Тютюнник, а також голови правлінь АТ «Вінницягаз», «Дніпрогаз», «Дніпропетровськгаз», «Закарпатгаз», «Львівгаз» Олександр Кривак, Володимир Сівак, Іван Вакуленко, Віталій Шатило, Тарас Китриш відповідно.
У мирні та воєнні часи залишаємося разом, бо лише так ми є сильнішими. Долучайтеся до телеграм каналу Форпост медіа.
Усі ми тут — https://t.me/forpost_zp