Дорога з Бердянська, яке тимчасово перебуває під окупацією, через Європу до Запоріжжя зайняла 4 доби. Дівчина двічі проходила фільтрацію. В одному з них (в Новоазовську) її допитували 40 хвилин ФСБ-шники.
За словами 20-річної Крістіни, вона протягом двох років вимушено перебувала під окупацією. Оскільки її батьки були проросійськими й не збиралися нікуди виїжджати, повідомляє «Приморка City».
На момент повномасштабного вторгнення та окупації Бердянська, дівчина навчалася в Бердянському машинобудівному коледжі. Рідні переконували її здати документи до захопленого росіянами навчального закладу, однак студентка відмовлялася.
«Батьки згодилися при умові, що мені продовжать платити стипендію. Але якщо її відмінять або я завершу навчання, я буду змушена поступити сюди. Я закінчила навчання дистанційно минулого року, а моя сестра, яка мешкає в Запоріжжі, забрала диплом. Минуло літо, і батьки таки змусили мене йти навчатися у 25-те училище», — розповідає вона.
У дитсадках, школах та коледжах вхід лише за пропусками. На вході стоять два великих військовослужбовці з автоматами. Крістіна каже, що вони не з росії, а з національних республік, це можна зрозуміти за їхнім зовнішнім виглядом. Також там стоять два охоронці, які вже з місцевих. Можливо, з району.
Коли з’являються якісь підозри, дітей у школах просять відкрити сумки та рюкзаки та показати, що там лежить. У коледжі такого не було, просто питали, що всередині, і пропускали далі.
Мама Крістіни працювала в одній зі шкіл Бердянська. Вона розповідала потім, що всі українські підручники вивезли на задній двір, під відкрите небо, та залишили там гнити. Всі ці книги стоять у будь-яку пору року та погоду – під дощем та снігом.
Крістіна розповідає, що раніше в навчальних закладах щотижня проводили виховні години, де з класним керівником обговорювали питання класу або школи. В окупованих школах ввели «разговоры о важном».
Ці заходи проводять щопонеділка. Дітей збирають разом в холах або школі або коледжу. Деяких обирають заздалегідь, щоб вони виносили російський прапор. Вони навіть підготовлюються до цього. І обов’язково під гімн рф. А інші діти просто стоять і дивляться на те, що відбувається. Цей процес триває з 08:00 до 08:15.
«Разговоры о важном» проходять як скорочений урок, близько 40 хвилин. Ще 25 хвилин приділяють одній з тем, яку затвердили в російському міністерстві освіти.
Крістіна вирішила самостійно виїхати. Для цього їй знадобилося 19 тисяч гривень. Частину грошей студентка відклала зі стипендії, частину їй вислала сестра з Запоріжжя, а всю суму вдалося назбирати завдяки небайдужим людям в Tik Tok. Блогер оголосив збір для неї, а його підписники скинулися на банку.
Крістіна виїхала з Бердянська зовсім нещодавно – 15 лютого, о 8-й ранку. Вона подорожувала через Росію, Естонію, Латвію, Литву та Польщу.
«Коли ми стояли в Новоазовську, жінка, яка займається перевезенням, одразу сказала – придумайте якусь легенду. Бо якщо ви скажете, що ви їдете в Україну чи Європу – не випустять. Придумайте, що ви або їдете до родичів кудись в Росію, або на якесь обстеження, – згадує дівчина. – Я сказала, що їду до хлопця в Пітер – у мене там дійсно є знайомий, і трохи інформації я про нього знаю. А потім мене дуже ретельно за нього допитували – хто він, коли народився, чим займається, де вчиться, хто його батьки, де ми будемо жити і т.д», — згадує студентка.
І тільки 19 лютого, о 21:00, дівчина опинилася у вільному Запоріжжі.
У мирні та воєнні часи залишаємося разом, бо лише так ми є сильнішими. Долучайтеся до телеграм каналу Форпост медіа.
Усі ми тут — https://t.me/forpost_zp