Сьогодні, 24 жовтня, у Брюсселі відбудеться четвертий раунд тристоронніх газових переговорів на політичному рівні за Участі України, Росії та Єврокомісії. Тема переговорів – узгодження дострокового контракту на транзит газу Україною після 2019 року, зокрема питання застосування енергетичних правил ЄС у майбутній угоді. Термін чинності цієї угоди, необхідності для прокачування обсягу газу та тариф за транзит блакитного палива українського ГТС.
Цікаво, що Росія переговори тристоронньої консультації за участі Євросоюзу та України, називає «розмовами».
«Росія каже, що Україна має відмовитись від виграшу у Стокгольмському арбітражі на $3 млрд. Росія каже, що Україна має відмовитись від штрафів, накладених АМКУ на «Газпром» через їхнє зловживання монопольним становищем. Все це Україна має зробити тільки для того, щоб почати переговори щодо транзиту. Якщо це не шантаж – то що це тоді?», — розповідає в інтерв’ю журналістам «24 канал» виконавчий директор «Нафтогазу» Юрій Вітренко.
Кремль вже давно намагається запустити свій амбітний проєкт – «Північний потік-2» (газ пускатимуть в обхід України, відповідно державний бюджет не отримуватиме великі гроші).
«У ситуації, коли є військові дії між двома країнами, спрацьовує військова логіка. Вона полягає у тому, що втрати для країни порівнюються із втратами супротивника. Росія розуміє, що зупинка транзиту для України – це втрата 3-4% ВВП, а втрати для Росії – 0,5-1% ВВП. Нам це зашкодить більше, тому вони можуть на це піти. Коли відбуваються військові дії на Донбасі, Росія також втрачає людей, техніку, гроші. Але вони ідуть на це, очікуючи, що наші втрати будуть більшими», — додає він.
Залишається очікувати домовленостей, які вдасться трьом сторонам досягти під час переговорів. Й сподіватися, що в разі шантажу українська влада не піде на певні поступки, щоб втримати ВВП.