26 вересня фахівці Національного заповідника «Хортиця» продемонструють технологію консервації стародавнього дерева з археологічних розкопок на Поштовій площі. Майстер-клас відбудеться з 11.00 до 13.00 у реставраційному ангарі «Музей судноплавства» (о. Хортиця).
Мета заходу — розвінчати міф про відсутність в Україні технології консервації археологічного «мокрого дерева» (дерева, яке зберігалось в воді або мокрому ґрунті). Цей міф протягом 2015-2018 років використовувався для виправдання бездіяльності щодо збереження артефактів Поштової площі. На місці розкопок збиралися побудувати торговий центр, але небайдужі кияни завадили злочинним діям, влаштувавши безстрокову акцію протесту на місці розкопок та оголосивши голодування.
Нагадаємо, що на Поштовій площі було знайдено прибережний міський квартал XI-XIII століття: дерев’яні вулиці, провулки, залишки садиб. На думку науковців, знахідки Поштової площі належать до найдавніших сторінок історії України: хрещення Київської Русі, дипломатичної місії княгині Ольги у Візантії, функціонування міжнародного торгового шляху «з варяг у греки».
На майстер-класі 26 вересня науковці Національного заповідника «Хортиця» продемонструють результати консервації деревини з Поштової площі та розкажуть, як саме працює ця технологія. Також під час майстер-класу у вакуумних камерах розмістять нові матеріали: дуб і сосну віком 800-1000 років.
Технологія консервації «мокрого дерева» розроблена і використовується науковцями Національного заповідника «Хортиця» близько 20 років. Вона дозволяє істотно прискорити процес за рахунок використання вакуумних і полімерних просочувальних камер. Результати реставраційних робіт Національного заповідника визнані відомими фахівцями з США та Європи.
Відповідно до Постанови Верховної Ради «Про збереження історико-культурної спадщини на Поштовій площі у місті Києві» № 2492-19 від 05.07.2018 р., місце розкопок на Поштовій площі повинно бути внесено до Державного реєстру нерухомих пам’яток України за категорією «Пам’ятки національного значення». Окрім того, на цій території має бути створений Національний музей «Центр Середньовічного Міста».
Також, згідно з рішенням, прийнятим Київрадою 21 червня 2018 року, для збереження артефактів Поштової площі та інших місць археологічних розкопок необхідно створити спеціальний Центр консервації предметів археології.
Судячи з інформації КМДА, представники Департаменту охорони культурної спадщини з метою пошуку методик консервації археологічних знахідок на Поштовій площі у 2018 році відвідали Краків (Польща) та Гренобль (Франція).
Спікери:
- Максим Остапенко, директор Національного заповідника «Хортиця»;
- Валерій Нефедов, завідуючий відділом реставрації Національного заповідника «Хортиця»;
- Анабелла Моріна, голова ГО «ГР Почайна», представник громади, яка захищає Поштову площу;
- Северин Сагайдак, науковий співробітник Інституту археології НАНУ.
Контактні особи: Анабелла 0507183459, Тетяна 0730731386