Від знахідки, про яку стало відомо вчора ввечері , в паніці та шоці не лише звичайні мешканці, а й запорізькі екологи. Вони закликають владу до здійснення усіх необхідних дій для вивчення ризиків для здоров’я людини, а також належна утилізація сміття.
Після того, як весь цей непотріб пролежав на, фактично відкритій території, куди мали доступ собаки і кішки, потрібно виконати ряд дій, щоб захистити людей від важких захворювань. Місцева еколог Ірина Пірогова запевняє, що владі необхідно ініціювати відбір проб ґрунту, а може й повітря, а також по спостережних свердловинах в р-ні розташування цього локального лиха. Щоб з’ясувати ступінь небезпеки. Такі виміри може робити ОЛЦ, а можливо й держспоживслужба.
У нашій області це вже не перший випадок і тому можна сміливо казати про систему. Систему, коли порушення стають нормою. Знайдене – небезпечні відходи. Небезпечні для здоров’я людини і довкілля.
Коли ми говоримо про звалище ртутьмісних відходів, то — це пряма дорога до руйнації здоров’я людей. Це потрапляє в грунтові води, це може потрапити через грунтові води в колодязь, в воду, якою користуються люди, випаровування ртуті викликає серйозні розлади здоров’я людей. Ще за радянських часів ми знали такі випадки — на підприємствах, де працювали люди з ртуттю були випадки, коли люди просто вмирали, бо вони отримували при вдиханні дозу ртуті більше, ніж вона сумісна з життям.
Щодо біологічних відходів – тут навіть казати страшно які ризики несуть такі відходи. Тим більше, що більше трьох місяців до залишків медичних і біологічних відходів був вільний доступ і бродячих тварин і людей і будь-кого.
У сфері поводження з небезпечними відходами в Україні катастрофічна ситуація. Є для цього кілька причин. Перша — українське законодавство не стимулює саме утилізацію і сьогодні нові ліцензійні умови, які затвердив Кабмін своєю постановою знову не передбачають доліцензійну перевірку підприємств, які просять ліцензію на утилізацію небезпечних відходів.
Ліцензії отримують підприємства, які не мають обладнання, території, кадрів і безпечних технологій при утилізації для навколишнього середовища. І ситуація дуже небезпечна як і самі відходи — тому що ми знаходимося на тому етапі, коли ніхто не контролює поводження з небезпечними відходами.
Законом встановлені чіткі вимоги щодо поводження з ними. Але на жаль ними нехтують – недобросовісний бізнес, виконавча влада – в частині організації роздільного збирання небезпечних відходів у складі побутових (ртутьмісну лампу неможливо здати кудись фізособі), громадяни змушені порушувати закон – бо не створені певні умови для безпечного збирання. А про недобросовісний бізнес і казати нічого.
Позиція директора кампанії – Андрєєва – взагалі вражає цинізмом. А хто взагалі дозволив тимчасове зберігання небезпечних відходів на цьому складі?! Тим більше у такому вигляді – все в купі!
До речі, основна маса наших ліцензіатів має право лише на перевезення або на зберігання небезпечних відходів. Тобто – потужності для утилізації, безпечного знешкодження відсутні.
А ще, окремий випадок – звісно «турбота» правоохоронних органів.
А от щодо загальної ситуації, я вважаю варто говорити про
По-перше: Належну увагу з боку виконавчої влади – до фірм, які є ліцензіатами на території Запорізької області. Прослідковується відсутність будь-якого контролю. І це не пов’язано з офіційними перевірками. Елементарний поточний, адміністративний контроль в межах повноважень. Не треба забувати, що відповідальність за стан довкілля несуть на території державні адміністрації та органи місцевого самоврядування. Якщо міністерство не проводить доліцензійну перевірку, то що забороняє виконавчій владі хоча просте спілкування з ліцензіатами? І якщо ліцензіат не фігурує у інших справах кримінальних чи нє є пов’язаною особою з іншими «підозрілими» ліцензіатами – то здається такі юрособи відкриті як для журналістів, так і для влади.
По-друге: Належну увагу з боку контролюючих органів та органів, які опікуються станом довкілля і безпекою життєдіяльності людей у регіоні і місті – держспоживслужби, держекоінспекції, департамента екології, управління екології.
По-третє: Потрібна якась системна, масштабна увага чи перевірка діяльності ліцензіатів в області – оскільки це вже не перший випадок і перетворилося на систему. Систему нехтування законом, — зазначає запорізька еколог Ірина Пірогова