Завод, який пов’язують з народним депутатом від «Слуги народу» Олександром Куницьким, постачав зарядні станції для тимчасово окупованого Криму, ставлячи на них позначку «Зроблено в Україні».
Про це повідомляється в розслідуванні журналістів «Схем».
Цю мережу електрозаправок відкрив кримський бізнесмен у партнерстві з харківським заводом Autoenterprise в 2021 році. Autoenterprise, пов’язаний з Куницьким, займається виробництвом та встановленням зарядних станцій для електрокарів, імпортом автомобілів, та наданням послуг таксі та каршерінгу. Куницький, до обрання депутатом, активно рекламував бізнес Ніконова, що співпрацював із російськими владами, подорожуючи в РФ та Крим. Він входив у керівництво компанії, а його приймальня була розміщена на заводі, де й відбувався підтримуваний владою бізнес. Національне антикорупційне бюро відкрило кримінальне провадження після розслідування, що викликало обурення громадськості.
Лише за два роки, у 2018 і 2019 роках, Куницький щонайменше 4 рази відвідував Російську Федерацію, країну, яка на той момент уже декілька років вела війну на Донбасі та окупувала Крим.
Крім того, Куницький також їздив на окупований Росією український півострів. Там, у розмові з російськими ДАІшниками, він висловлював підтримку ідеї, що «Крим – це Росія».
У 2019 році Куницький вирішив балотуватися у Раду як мажоритарник із Харкова, представляючи партію президента Володимира Зеленського «Слуга народу». У своїх передвиборчих виступах Куницький часто виступав разом з Олександром Дубінським та Максимом Бужанським, закликаючи до перемоги над корупцією, а не боротьби з нею.
У нещодавньому інтерв’ю, вже у ролі депутата, Куницький визнавав, що до повномасштабного вторгнення не бачив у Росії ворога, стверджуючи, що «ми жили з розумінням того, що в нас немає ворогів біля наших кордонів».
Отже, як саме народний депутат Олександр Куницький пов’язаний з харківським заводом Autoenterprise, чия продукція за останні три роки заполонила окупований півострів?
Він активно вказував на свою зв’язаність з цим бізнесом, публічно заявляючи, що є «керівником рекламного відділу компанії Autoenterprise».
Згідно з документами, які мали журналісти «Схем», Куницький був глибоко інтегрований у холдинг і працював на різних посадах у фірмах Autoenterprise.
Офіційно він працював у компанії «Тесла моторс» з 2018 по 2019 рік, обіймаючи посаду «менеджера з надання інформації». Ці дані підтверджуються його трудовою книжкою.
У 2018 році він також отримав довіреність від іншої компанії холдингу «Едісон моторс» на представлення своїх інтересів у різних органах влади. Ця довіреність діяла до 2021 року, навіть коли він вже був нардепом.
Крім того, Куницький входив у керівні органи холдингу Autoenterprise: перед обранням народним депутатом він був членом наглядової ради компанії «НВП Система», яка виготовляє електрозарядні станції у Харкові.
Отримавши мандат, Куницький зробив офіційного власника Autoenterprise Дмитра Ніконова своїм помічником, а свою депутатську приймальню розмістив безпосередньо на харківському заводі.
І – продовжив просувати цей бізнес вже у статусі депутата, використовуючи свою владу та звітуючи про все це самому Ніконову.
Наприклад, сприяв розв’язанню проблем їхнього бізнесу із силовиками. Про все це в деталях йшлося у розслідуванні «Схем» у 2020 році, після виходу якого Національне антикорупційне бюро відкрило одне з перших кримінальних проваджень щодо дій представника влади Зеленського.
Тоді ж у компанії Autoenterprise у Харкові НАБУ провели обшуки. Через що обурювалася депутатка Харківської міськради від «Слуги народу» Аліна Мустафаєва, одна з керівників цього бізнесу та близька соратниця Куницького. Це третя ключова дійова особа цього журналістського розслідування.
За чотири дні до обшуків, Куницький зробив Мустафаєву своєю помічницею на громадських засадах, про що у відповіді на запит журналістів «Схем» повідомили в Апараті Верховної Ради.
Досудове розслідування НАБУ досі триває, підозри наразі нікому не висувались.
А ось Національне агентство з питань запобігання корупції за фактами з розслідування «Схем» склало два протоколи на Куницького про наявний конфлікт інтересів. Проте Печерський суд закрив ці провадження.
Куницький після цих подій спробував публічно дистанціюватися як від холдингу, так і від Ніконова. Зокрема, заявляв, що Ніконов був його помічником тільки два роки.
Хоча насправді Дмитро Ніконов щонайменше до лютого 2024 року залишався його помічником на громадських засадах – це офіційні дані Верховної Ради. А депутатська приймальня Куницького і досі розміщена за адресою харківського заводу.
Російський ринок українського бізнесу
Зарядні станції Autoenterprise – це питомо українська розробка, успішний бізнес харківських інженерів із локальним виробництвом.
«Ми виготовили 90% зарядок, які стоять в Україні. 46% – на всьому європейському континенті. На сьогодні світові найбільші гіганти користуються нашими технологіями, нашими зарядними станціями, просто у своєму white label design», – розповідав в одному з інтерв’ю Ніконов.
Що означає white label design? Простими словами – підприємства Autoenterprise виробляє зарядні станції як для себе, так і для інших компаній, під їхніми брендами. Наприклад, саме на базі станцій Autoenterprise у Чорногорії працює мережа під брендом Greencar, у Вірменії – EcoCars, «Токбор» в Узбекистані або ElectroEco у Молдові.
Але молода і успішна українська компанія не погребувала співпрацювати з країною-агресором, активно поширивши свій ринок збуту на Російську Федерацію.
Туди холдинг Autoenterprise почав постачати свою продукцію щонайменше з 2016 року.
Журналісти «Схем» змогли дістати та проаналізувати з десяток контрактів холдингу Autoenterprise і верифікувати їх – завдяки базі імпортно-експортних операцій ImportGenius та вашингтонському Центру оборонних досліджень.
Замовником харківського обладнання в Росії здебільшого були приватні клієнти. Але українські зарядки також замовляли державні структури Росії, наприклад, холдинг «Россети».
Цей холдинг купував не на пряму, а через посередників. При цьому, на харківському заводі чудово знали, для кого саме збирають станції – бо одразу брендували їх під час виробництва.
Постачанням обладнання із Харкова до Росії займалася компанія «АЄ Фекторі» з групи Autoenterprise. Загалом російська географія продажів широка – Липецьк, Балашиха, Бєлгород, Воронеж, Москва, Зеленодольськ, Краснодар.
Обладнання з України возили напряму вантажівками – через Слобожанську митницю на Харківщині – у Бєлгородську область.
Саме з цієї області з початку повномасштабної війни Росія масовано обстрілює Харківщину. У листопаді 2022 року російська ракета С-300 поцілила і в завод Autoenterprise – поранень зазнали шестеро людей, вибух пошкодив виробничі цехи.
Про цю подію російська асоціація із розвитку електромобільного транспорту, яка входить до профільної робочої групи при уряді РФ, згадала так:
«Автоентерпрайз мало кілька партнерів у РФ, які продавали станції під своїми брендами. Так широко відома історія зі станціями на М-11, поставленими Автоентерпрайз російській компанії і проданих як Made in Russia, які після початку спецоперації демонстрували повідомлення антиросійської спрямованості».
Йдеться саме про мережу зарядок державних «Россетей». Відео, де на екранах цих станцій з’являються повідомлення «PUTIN XUJLO» та «SLAVA UKRAYINI», на четвертий день широкомасштабної війни на своїй сторінці у Facebook виклав сам Дмитро Ніконов.
Тим самим продемонструвавши, що компанія має віддалений доступ до власних зарядок, де б вони не були встановлені.
В одному з інтерв’ю про такі можливості зазначала й Аліна Мустафаєва:
«Ми самі за станціями слідкуємо. Без участі клієнта навіть. У мене є цілий окремий відділ, сервіс обслуговування, вони кожні пів години моніторять – якщо станція вийшла в офлайн чи ще якась помилка виникла. І одразу повідомляють сервісу, який розташований в тому чи іншому регіоні, щоб виїхав і перевірив», – казала вона.
Як зарядні станції потрапляли в Крим
Та варто повернутися до Криму. І до мережі електрозаправних станцій із найбільшим хабом у Сімферополі, помпезно відкритим у 2023 році окупаційною владою, на базі станцій українського виробництва Autoenterprise, під брендом – DriveEnergy.