Сьогодні, 26 лютого, виповнюється рівно 120 років з дня народження Отамана Костя Блакитного. Саме під цим іменем увійшов в історію Костянтин Пестушко, який був одним з найяскравіших лідерів партизанського руху проти радянської влади на теренах сучасної України.
Так, у травні 1920 року Кость Блакитний створив та очолив Степову дивізію, яка стала оплотом партизанського протистояння червоногвардійцям на території Херсонщини, Катеринославщини, а також Чигиринщини та Холодного Яру. У вересні того ж року на загальних військових зборах Блакитний отримав посаду Головного отаману війська Холодного Яру. Окрім цього, саме Костянтина Пестушку було обрано першим отаманом Першої Олександрівської повстанської армії.
Варто зазначити, що родом Блакитний з сусідньої з Олександрівськом Січеславщини, але багато життєвих подій цієї історичної постаті безпосередньо пов’язані з сучасним Запоріжжям. Народившись у селі Ганнівка, навчання він проходив саме у Олександрівському механіко-технічному училищі. Принаймні, така інформація стала доступною завдяки зусиллям запорізьких істориків.
Вченим вдалось знайти та опублікувати документи, в числі яких табель, постанова про зарахування до училища та інші дані, які підтверджують факт навчання отамана в навчальному закладі, який сьогодні носить назву Запорізький національний технічний університет.
«Насправді в наших архівах і досі існує немало таємниць про Українську революцію початку ХХ століття та її героїв. Безліч фактів залишаються невідкритими для широкого загалу. Я вдячний своїм колегам історикам, завдяки кропіткій праці яких нам вдалось оприлюднити документи, які стосуються періоду навчання Костя Блакитного у Олександрівську», — зазначив директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької облдержадміністрації Владислав Мороко.
Загинув отаман Блакитний 9 травня 1921 року під час бою проти криворізьких чекістів неподалік рідного села Ганнівка. За час протистояння радянській владі Костянтину Пестушку вдалось здобути неабияких успіхів. Завдяки своїй мужності та грамотному керівництву партизанськими загонами він увійшов в українську історію. Сьогодні на його честь встановлений пам’ятник у рідному селі Ганнівка (Дніпропетровщина), а у Кривому Розі, Дніпрі та Кропивницькому на його честь названі вулиці та провулки.
Найближчим часом планується встановлення меморіальної дошки на одному з навчальних корпусів ЗНТУ – навчального закладу, у якому навчався майбутній отаман.
«Ми маємо знати про життя героїв, які поклали своє життя, виборюючи самостійність, незалежність України. Особливо важливо відкривати та вивчати факти біографії тих героїв, чия діяльність та життя пов’язані з Олександрівськом (сучасним Запоріжжям). Особливо враховуючи те, що військові подвиги Костя Блакитного дозволяють в повній мірі назвати його українським героєм», — резюмував Владислав Мороко.