19 серпня православні християни святкують Преображення Господнє – або Яблучний Спас. Це одне з 12 найбільших православних свят, встановлене на честь явлення божественної сили Христа Спасителя своїм учням.
Історія свята
Згідно з Євангеліє, подія Преображення відбулася напередодні голгофських страждань Христа. Господь узяв із собою трьох своїх учнів – Петра, Якова та Йоана і вирушив із ними на гору Фавор. Там він молився, а втомлені учні заснули. Коли ж вони прокинулися, то побачили, що Христос преобразився: обличчя його сяяло, мов сонце, а одяг став білим, немов сніг, і блискучим, як світло. Поруч із ним з’явились пророки Мойсей та Ілля. У момент Преображення Господь дав можливість трьом апостолам побачити поєднання двох проявів у Христі – божественного і людського.
Свято встановлене у IV столітті. У цей час рівноапостольна Олена, мати Костянтина Великого, звела на горі Фавор храм на честь Преображення Господнього. За традицією у цей день християни приносять у храм фрукти для благословення на знак подяки Богові за його любов, за дарування щедрого врожаю. До речі, стародавній звичай освячувати плоди відомий з початку VIII століття.
У народі Преображення називається Другим або Яблучним Спасом, оскільки в цей день освячують яблука.
Традиції
Вважається, що з настанням Яблучного Спаса закінчується літо і приходить пора осені. Після цього свята дійсно стає прохолодно.
Як і у випадку з Медовим Спасом, до настання якого не можна їсти мед, до Яблучного Спаса небажано їсти яблука. Зате у свято – скільки завгодно.
Традиційно у цей день треба святити яблука, а після обов’язково слід віднести кілька штук на могили родичів.
Можна святити плоди і фрукти нового врожаю, мед, хлібне колосся. Такі колоски і насіння зберігають до наступної сівби.
Також на Яблучний Спас готують пісні страви, в яких основним інгредієнтом є яблука.
Читайте також: В Запорожье стартовал «Кубок Хортицы» по триатлону — ФОТО