Повне реформування важливих сфер в житті українців та наближення їх стандартів до рівня країн Європейського Союзу. Такі зобов’язання взяла на себе Україна підписавши Угоду про Асоціацію з ЄС.
Найбільш важливою та, на сьогодні, найбільш вдалою з точки зору реалізованого є реформа децентралізації. Саме з неї розпочиналися зміни в країні, важливим було передати гроші та повноваження на місця, а вже далі впроваджувати реформи в інших сферах. Наступними по важливості сприйняття українцями є реформа охорони здоров’я та освіти.
Неякісне надання медичних послуг, корупція, відсутність необхідних для обстеження препаратів та обладнання, недовіра до медиків — наслідок багаторічного ігнорування необхідності проведення реформ. Втім, після підписання Угоди про Асоціацію з ЄС все змінилося. Сьогодні, крок за кроком, якість життя українців покращується, а реформа сфери охорони здоров’я є основним чинником покращення життя, бо ж коли є добре здоров’я, це запорука гарного життя та довголіття.
Започатковані новації в системі охорони здоров’я змінють не лише принципи фінансування галузі, а й якість надання послуг.
В Україні чітко визначили зміни, які мають відбутися і вже розпочалися:
- підписання декларації з сімейним лікарем,
- реалізація програми «Доступні ліки»,
- запровадження безкоштовної діагностики,
- реформування системи екстреної допомоги,
- розвиток сучасної спеціалізованої медицини.
Сімейна медицина
Минулого року українці отримали можливість вільно обирати сімейного лікаря. Критерієм вибору є не прив’язка до місця проживання, а довіра до фахівця.
Окрім того, реалізується принцип «гроші йдуть за пацієнтом». Держава платить гроші медичному закладу, де працює лікар, з яким укладена декларація. Ті заклади, які приєдналися до реформи, вже отримали збільшене фінансування. За ці кошти вони, зокрема, зможуть придбати нове обладнання та інструменти.
Змінилась ситуація і для лікарів. Середня заробітня плата зросла до 14 тис. грн., а в декого ще більше — в залежності від кількості підписаних декларацій та закладу.
“З введенням в дію першого етапу медичної реформи суттєво змінилася фінансова мотивація лікарів”, — розповідає Наталія Жихарева, канд. мед. наук, лікар-педіатр з багаторічним стажем, лікар-консультант клініки «Медикал Ексклюзив», м. Запоріжжя.
“Однозначно це впливає на якість медичного обслуговування населення, зараз лікар стає зацікавленним у залученні більшої кількості пацієнтів та у розвитку власного рівня освіти та знань. А це, в свою чергу, впливає на якість обслуговування”, — переконана лікар.
Слова лікаря можуть підтвердити також пацієнти, які відчули на собі зміни у медичній сфері.
«Людям властиво з острахом ставитися до змін, особливо до реформ. Не любила це слово поки не потрапила до лікарні з серцевим нападом. У мене донька живе в Німеччині, часто розповідала як у них, а я розповідала, що в нас як було, так і залишилося. Соромно зараз, бо зміни я відчула на собі особисто і дуже хочеться щоб вони продовжилися. По-перше, зараз у мене є змога самостійно обирати собі сімейного лікаря, враховуючи його досвід та відгуки інших пацієнтів. По-друге, я точно знаю, що сімейний лікар направить мене до кваліфікованого вузького спеціаліста, бо він зацікавлений в тому, щоб я була задоволеною. Якщо я задоволена, то грошей у лікаря більше і це приємно усвідомлювати. Майже всі обстеження та аналізи я пройшла безкоштовно, навіть більше — мені зробили операцію і не взяти за це ані копійки. Якби розказала про це в дворі таким же пенсіонерам, не повірили б » — ділиться власним досвідом Ірина Борисівна, мешканка Запоріжжя.
- Доступні ліки
В Україні дбають про доступність лікування. У 2017 році була запроваджена програма «Доступні ліки»: люди з хронічними захворюваннями можуть отримати в аптеці безкоштовно або із невеликою доплатою 260 препаратів — від серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми та діабету 2-го типу. Кожний восьмий українець регулярно отримує ліки за цією програмою.
Наразі ведеться робота над розширенням переліку таких ліків. А з квітня цього року їх виписують за електронним рецептом. Це дозволяє пацієнтам отримувати ліки навіть в іншому регіоні.
- Безкоштовна діагностика
Головне у лікуванні — встановити правильний діагноз вже на початковому етапі. Для цього потрібно пройти діагностику та здати аналізи. Це завжди було суттєвим фінансовим навантаженням для пересічного громадянина. З 1 липня українці отримали можливість проходити діагностику безкоштовно.
До програми увійшли 54 медичні послуги, у тому числі: аналізи, інструментальні та ендоскопічні дослідження (разом з ендоскопічним оперуванням), УЗД, рентген, мамографія. Все — безкоштовно, але за умови наявності направлення від сімейного лікаря.
- Швидка допомога
Важливе питання — реформа екстреної медицини. Адже від часу, за який «швидка» доїде на виклик, часто залежить життя людини. Розпочинається модернізація диспетчерських служб: людина має бути впевнена, що її виклик буде прийнято без затримок, а машина «швидкої допомоги» приїде вчасно. Найближчим часом розпочнеться модернізація диспетчерських служб.
У нових умовах медики отримають нові знання щодо надання екстреної допомоги, будуть забезпечені новим транспортом і обладнанням, а також – отримуватимуть нову зарплату. Вже обрані «пілотні» регіони. Набутий європейський досвід буде поширений на всю країну.
- Сучасні спеціалізовані лікарні
Українці мають отримувати висококваліфіковану допомогу у сучасних спеціалізованих лікарнях. З 2017 року уряд розбудовує мережу центрів кардіо-судинної хірургії. Щоб оснастити їх сучасним обладнанням, з державного бюджету виділяються кошти на закупівлю ангіографів. У Запоріжжі в Обласному кардіоцентрі ангіограф вже допомагає рятувати життя. У Бердянську він має з’явитися вже цього року. За три роки буде відкрито 39 нових кардіоцентрів: кожна людина зможе отримувати допомогу цілодобово, а пацієнти з гострим інфарктом міокарду – безкоштовне обстеження та стентування.
Особлива увага приділяється здоров’ю дітей. Добудовуються нові перинатальні центри, у яких сотні малюків, що народились передчасно, отримають шанс на життя. Минулого року запущено роботу нового – діагностичного – корпусу дитячої лікарні «Охматдит». До кінця цього року буде добудовано другу чергу лікарні, що дозволить надавати високоспеціалізовану допомогу вдвічі більшій кількості дітей.
Впровадження цих змін дозволить досягти ключових завдань: українці отримуватимуть кваліфіковану медичну допомогу вчасно, а медики — гідні зарплати.