Як змінюється українська медицина для пацієнтів та лікарів?

324
Повне реформування важливих сфер в житті українців та наближення  їх стандартів до рівня країн Європейського Союзу. Такі зобов’язання взяла на себе Україна підписавши Угоду про Асоціацію з ЄС.

Найбільш важливою та, на сьогодні, найбільш вдалою з точки зору реалізованого є реформа децентралізації. Саме з неї розпочиналися зміни в країні, важливим було передати гроші та повноваження на місця, а вже далі впроваджувати реформи в інших сферах. Наступними по важливості сприйняття українцями є реформа  охорони здоров’я та освіти.

Неякісне надання медичних послуг, корупція, відсутність необхідних для обстеження препаратів та обладнання, недовіра  до медиків – наслідок багаторічного ігнорування необхідності проведення реформ. Втім, після підписання Угоди про Асоціацію з ЄС все змінилося. Сьогодні, крок за кроком, якість життя українців покращується, а реформа сфери охорони здоров’я є основним чинником покращення життя, бо ж коли є добре здоров’я, це запорука гарного життя та довголіття.

Започатковані новації в системі охорони здоров’я змінють не лише принципи фінансування галузі, а й якість надання послуг.

В Україні чітко визначили зміни, які мають відбутися і вже розпочалися:
  • підписання декларації з сімейним лікарем,
  • реалізація програми «Доступні ліки»,
  • запровадження безкоштовної діагностики,
  • реформування системи екстреної допомоги,
  • розвиток сучасної спеціалізованої медицини.
  1. Сімейна медицина

Минулого року українці отримали можливість  вільно обирати сімейного лікаря. Критерієм вибору є не прив’язка до місця проживання, а  довіра до фахівця.

Окрім того, реалізується принцип «гроші йдуть за пацієнтом». Держава платить гроші медичному закладу, де працює лікар, з яким укладена декларація. Ті заклади, які приєдналися до реформи, вже отримали збільшене фінансування. За ці кошти вони, зокрема, зможуть придбати нове обладнання та інструменти.

Змінилась ситуація і для лікарів. Середня заробітня плата зросла до 14 тис. грн., а в декого ще більше – в залежності від кількості підписаних декларацій та закладу.

“З введенням в дію першого етапу медичної  реформи суттєво змінилася фінансова мотивація лікарів”, – розповідає  Наталія Жихарева, канд. мед. наук, лікар-педіатр з багаторічним стажем, лікар-консультант клініки «Медикал Ексклюзив», м. Запоріжжя.

“Однозначно це впливає на якість медичного обслуговування населення, зараз лікар стає зацікавленним у залученні більшої кількості пацієнтів та у розвитку власного рівня освіти та знань. А це, в свою чергу, впливає на якість обслуговування”, – переконана лікар.

Слова лікаря можуть підтвердити також пацієнти, які відчули на собі зміни у медичній сфері.

“Людям властиво з острахом ставитися до змін, особливо до реформ. Не любила це слово поки не потрапила до лікарні з серцевим нападом. У мене донька живе в Німеччині, часто розповідала як у них, а я розповідала, що в нас як було, так і залишилося. Соромно зараз, бо зміни я відчула на собі особисто і дуже хочеться щоб вони продовжилися. По-перше, зараз у мене є змога самостійно обирати собі сімейного лікаря, враховуючи його досвід та відгуки інших пацієнтів. По-друге, я точно знаю, що сімейний лікар направить мене до кваліфікованого вузького спеціаліста, бо він зацікавлений в тому, щоб я була задоволеною. Якщо я задоволена, то грошей у лікаря більше і це приємно усвідомлювати. Майже всі обстеження та аналізи я пройшла безкоштовно, навіть більше – мені зробили операцію і не взяти за це ані копійки.  Якби розказала про це в дворі таким же пенсіонерам, не повірили б ” – ділиться власним досвідом Ірина Борисівна, мешканка Запоріжжя.

  1. Доступні ліки

В Україні дбають про доступність лікування. У 2017 році була запроваджена програма «Доступні ліки»: люди з хронічними захворюваннями можуть отримати в аптеці безкоштовно або із невеликою доплатою 260 препаратів  – від серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми та діабету 2-го типу. Кожний восьмий українець регулярно отримує ліки за цією програмою.

Наразі ведеться робота над розширенням переліку таких ліків. А з квітня цього року їх виписують за електронним рецептом. Це дозволяє пацієнтам отримувати ліки навіть в іншому регіоні.

  1. Безкоштовна діагностика

Головне у лікуванні – встановити правильний діагноз вже на початковому етапі. Для цього потрібно пройти діагностику та здати аналізи. Це завжди було суттєвим фінансовим навантаженням для пересічного громадянина.  З 1 липня українці отримали можливість проходити діагностику безкоштовно.

До програми увійшли 54 медичні послуги, у тому числі: аналізи, інструментальні та ендоскопічні дослідження (разом з ендоскопічним оперуванням), УЗД, рентген, мамографія. Все – безкоштовно, але за умови наявності направлення від сімейного лікаря.

  1. Швидка допомога

Важливе питання – реформа екстреної медицини. Адже від часу, за який «швидка» доїде на виклик, часто залежить життя людини. Розпочинається модернізація диспетчерських служб: людина має бути впевнена, що її виклик буде прийнято без затримок, а машина «швидкої допомоги» приїде вчасно. Найближчим часом розпочнеться модернізація диспетчерських служб.
У нових умовах медики отримають нові знання щодо надання екстреної допомоги, будуть забезпечені новим транспортом і обладнанням, а також – отримуватимуть нову зарплату. Вже обрані «пілотні» регіони. Набутий європейський досвід буде поширений на всю країну.

  1. Сучасні спеціалізовані лікарні

Українці мають отримувати висококваліфіковану допомогу у сучасних спеціалізованих лікарнях. З 2017 року уряд розбудовує  мережу центрів кардіо-судинної хірургії. Щоб оснастити їх сучасним обладнанням, з державного бюджету  виділяються кошти на закупівлю ангіографів. У Запоріжжі в Обласному кардіоцентрі ангіограф вже допомагає рятувати життя. У Бердянську він має з’явитися вже цього року. За три роки буде відкрито 39 нових кардіоцентрів: кожна людина зможе отримувати допомогу цілодобово, а пацієнти з гострим інфарктом міокарду – безкоштовне обстеження та стентування.

Особлива увага приділяється здоров’ю дітей. Добудовуються нові перинатальні центри, у яких сотні малюків, що народились передчасно, отримають шанс на життя.  Минулого року запущено роботу нового – діагностичного – корпусу дитячої лікарні «Охматдит». До кінця цього року буде добудовано другу чергу лікарні, що дозволить надавати високоспеціалізовану допомогу вдвічі більшій кількості дітей.

Впровадження цих змін дозволить досягти ключових завдань: українці отримуватимуть кваліфіковану медичну допомогу вчасно, а медики – гідні зарплати.

ПОДЕЛИТЬСЯ
загрузка...