Сьогодні в Запорізькій облраді конкурсна комісія ухвалила кандидатуру на посаду керівника комунального закладу «Перлина Хортиці». Ним став Тарас Тупилко, син Руслана Тупилка, який свого часу грав з Володимиром Зеленським в одній команді КВК «Запоріжжя – Кривий Ріг –Транзіт», і який продовжує спілкуватись з президентом.
«Сьогодні ми дружимо, зідзвонюємось та переписуємось», – розповідав Руслан Тупилко запорізьким ЗМІ після того, як супроводжував Зеленського під час візиту до Запоріжжя
До сьогодні Тарас Тупилко був виконуючим обов’язки директора «Перлини Хортиці», а ще раніше працював директором ТОВ «Концерт. ЗП.Юа», яке належить його батькові.
До участі у конкурсі на посаду директора комунального закладу також подав документи Вячеслав Зайцев – історик, науковий співробітник Національного заповідника Хортиця, ветеран АТО та депутат Запорізької міської ради фракції «Європейська Солідарність». Проте жодного голосу на підтримку людини, яка вже багато років працює закладі Міністерства культури , не знайшлося. І це не дивно, адже конкурсна комісія складалася з працівників підприємства, яке вже декілька місяців очолював Тупилко, та політичних опонентів партії, від якої Вячеслав Зайцев зайшов у міськраду.
«Перлина» з готелем і причалом
Комунальний заклад «Центр культури і дозвілля «Перлина Хортиці» Запорізької обласної ради створили цього літа рішення сесії облради. Головним завданням центру є розвиток туризму в Запорізькій області, підтримка існуючих і створення нових туристичних продуктів, створення умов для дозвілля і відпочинку мешканців області. Заклад розташований на острові Хортиця по вулиці Будинки відпочинку 4.
Центр підпорядкований, підзвітний та підконтрольний Запорізькій обласній раді та за галузевою спрямованістю підвідомчий Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької обласної державної адміністрації.
В рішенні про створення закладу був одразу внесений пункт про безоплатну передачу «Перлині Хортиці» майна, яке до цього знаходилось на балансі «Хортицької навчально-реабілітаційної академії»: готелю , причалу та побутових приміщень (склади, гаражі, сторожки, бойлерна, погріб, площадка для збереження вугілля).
Згідно статуту підприємства, саме директор розпоряджається коштами і майном закладу. Тобто в разі, якщо у керівника окрім розвитку туризму є інші інтереси, при правильному покровительстві готель і причал на острові зможуть перетворитись з туристичних об’єктів на об’єкти приватизації, як, на жаль, нерідко буває.
Фора для Тупилка
Однією з головних вимог, які стояли перед кандидатами на посаду директора, був стаж роботи в закладах культури не менше трьох років.
Фаховий історик Вячеслав Зайцев працює в Національному заповіднику «Хортиця» з 2010 року. Окрім наукової роботи він проводить екскурсії та презентації, має великий досвід дослідницької діяльності, був куратором археологічної експедиції «Борисфен». Нині завідує інформаційно-видавничим відділом Національного заповідника Хортиця.
Тарас Тупілко за освітою юрист. Раніше працював в «Індустріал Банку». Підприємство ТОВ «Концерт ЗП.UA», де Тупілко був вказаний директором, було засноване його батьком 14 червня 2018 року. «Концерт. ЗП.» спеціалізується на організації конгресів і торговельних виставок та концертній діяльності, проте, що саме входило до посадових обв’зків Тараса Тупилка наразі невідомо.
Варто зауважити, що Тарас Тупилко отримав непогану фору з самого початку, адже проєкт рішення про створення підприємства мав назву «Про створення комунального закладу «Центр дозвілля «Перлина Хортиці» Запорізької обласної ради та призначення директора» . Тобто в одному проєкті були ухвалені одразу три рішення – створити комунальний заклад «Центр дозвілля «Перлина Хортиці», затвердити його статут та призначити Тараса Тупилка виконуючим обов’язки директора комунального закладу.
Комісія для Тупилка
Конкурсна комісія, яка обирала кандидата на посаду директора, складалась з семи осіб, троє з яких – представники трудового колективу «Перлини Хортиці» а фактично підлеглі Тараса Тупилка. Це Михайло Озеров, Катерина Слатвінська та Надія Стадніченко.
Одна співробітниця облради — заступниця начальника управління з питань соціально-економічного розвитку та бюджету виконавчого апарату обласної ради Наталія Волкова.
Та депутати Запорізької обласної ради від партій, які є в глибокій опозиції до «Європейської Солідарності», депутатом якої є Вячеслав Зайцев: голова конкурсної комісії – Станіслав Чередніченко («Єднання»), Елліна Позднякова-Кирбят’єва («Єднання») та Дмитро Чувашкін («Слуга Народу»)
І депутати, і співробітники «Перлини Хортиці» одноголосно підтримали Руслана Тупілка.
«Сьогодні конкурсна комісія обрала іншого кандидата. Мабуть в мене – людини, яка вже більше 10 років працює в закладі Міністерства культури та другу каденцію в постійній комісії з гуманітарних питань Запорізької міської ради, фахового історика замало досвіду. Радію з того, що моєму опоненту його вистачає», – прокоментував рішення Вячеслав Зайцев.
Реакція
Рішення комісії викликало обурення у багатьох запоріжців.
«Той випадок, коли нема слів! Сьогодні відбулось засідання конкурсної комісії по визначенню директора КУ «Перлина Хортиці».
Два кандидати — Зайцев В‘ячеслав та Тупілко Тарас. Перший — відомий на всю Україну історик, археолог, який присвятив Хортиці багато років життя, знає там кожну стежину, розуміє весь історико-культурний ландшафт і цінність Хортиці і як заповідника, і як туристичного об’єкта. Врешті, кіборг, який довів свою любов до України з гранатометом в руках.
Другий – син КВКшника, який знайомий с Зеленським. Власне, це все, чим може похизуватись юний талант.
Давайте вгадаємо, кого ж одноголосно обрала конкурсна комісія?», – коментує депутат Запорізької обласної ради Олег Чернов, який був присутній на комісії.
В неупередженість комісії не вірять й інші користувачі соцмереж.
Що далі
І хоча остаточне рішення про призначення керівника «Перлини Хортиці» буде прийняте на сесії Запорізької обласної ради, рішення профільної комісії має вагомий вплив на процедуру голосування. За законом, депутати мають розглянути саме цю кандидатуру. Для того, щоб шанс очолити підприємство отримав інший кандидат потрібно розпочинати конкурсну процедуру з самого початку – від оголошення конкурсу до розгляду на профільній комісії.
«Згідно законодавства в закладах культури призначаються керівники, які перемогли в конкурсі. Ця умова була включена в закон за часів Президента Порошенка, для того, щоб уникнути зловживань та корупції. Щоб лише кращі кандидати перемагали на прозорих конкурсах. Але наразі це правило нівелюється. Проте не все втрачено, перемога в конкурсі не гарантує призначення. Лише сесія обласної ради може призначити керівника.
Якщо необхідна кількість голосів буде відсутня, то повторно буде оголошено конкурс», –коментує керівник юридичної служби, депутат Запорізької обласної ради Сергій Лишенко.