В новорічному випуску «Кварталу 95» на телеканалі «1+1» один з номерів спричинив обурення у суспільстві. Багатьом українцям не сподобалося, як кварталівці висміяли українську мову, представивши вигадану переселенку зі Скадовська, Херсонської області.
«Ми розуміємо суспільне обурення і приносимо вибачення аудиторії, яку зачепив цей номер. Творча команда, яка створювала цей випуск, жодним чином не хотіла образити почуття українців. У випусках “Вечірнього кварталу” команда жартує над собою, підіймає актуальні теми, інколи гіперболізуючи їх, адже це один із законів гумору. Це був саме такий випадок», — заявила пресслужба «1+1» «Детектору медіа».
Акторів Ірину Гатун та Юрія Великого, які взяли участь у цьому номері, внесли до «Миротворця» за публічну наругу над українцями в окупації.
Головна редакторка онлайн-видання “Кавун.City” та координаторка херсонської мережі “Район.in.ua” Євгенія Вірлич подала скаргу на телеканал “1+1” до Комісії з журналістської етики.
Комісія відреагувала, однак прямо не вказала, чи вбачає дискримінацію в номері:
Безпосередньо у ситуації з показом новорічного шоу «Кварталу 95» телеканалом «1+1 Україна» Комісія вітає кроки медіа щодо зменшення шкоди від ефіру шляхом видалення номеру з Youtube та монтажу усього випуску задля видалення дискримінаційного скетчу з повного випуску шоу. Хоча вони сталися після бурхливої суспільної реакції, зокрема заяви мера тимчасово окупованого Скадовська, а відео на момент заяви ще продовжує перебувати у відкритому доступі, така реакція вказує на усвідомлення телеканалом шкідливих наслідків, до якого може призвести поширення цього відео в майбутньому. Така реакція контрастує з реакцією колективу творців шоу, які апелюють до «роздування зради на рівному місці» та гри на руку ворогові, що перекидає відповідальність за потенційне порушення на аудиторію.
Якщо дивитися на сцену з внутрішньо переміщеною жінкою зі Скадовська у розрізі як конферансу Юрія Крапова, що звучить до скетчу, так і реакції чоловічого героя, що запрошує героїню скетчу на наступне побачення після розмови, аргументи авторів щодо їх бажання «показати, що ніколи не пізно вчитися говорити українською, навіть якщо ти до цього нею не розмовляв» справді можуть видаватися прийнятними. Втім, гіперболізація мовних особливостей представниці окупованих регіонів видається надмірною і неприродньою, досягаючи рівня «азірівки», що досить чітко має негативну конотацію в українському суспільстві та пов’язується з певним історичним періодом та постатями, діяльність яких призвела до триваючої війни.
Скоріш за все, малося на увазі, що комісія не вбачає дискримінації. Однак є певні зауваження щодо гіперболізації мовних особливостей на тимчасово окупованих територіях, які є на думку авторів «Кварталу 95».
У мирні та воєнні часи залишаємося разом, бо лише так ми є сильнішими. Долучайтеся до телеграм каналу Форпост медіа.
Усі ми тут — https://t.me/forpost_zp