«Євроінтеграція: сила можливостей» — під такою назвою пройшла в Запоріжжі регіональна конференція за участю Віце-прем’єр- міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванни Климпуш-Цинцадзе.
Серед спікерів був також голова Запорізької обласної адміністрації Костянтин Бриль, представники бізнес-асоціацій, підприємці та керівники компаній, що вже використовують нові можливості в рамках євроінтеграційних процесів та спрямовують економіку підприємств на експорт до європейських та інших країн. Говорили також про нові можливості сучасної української освіти, про європейські практики та обмін досвідом серед студентів запорізьких вишів, підбили проміжні підсумки використання безвізового режиму українцями та молоддю зокрема.
Учасники регіональної конференції «Євроінтеграція: сила можливостей» відзначили, що останні два роки стали визначальними для європейської інтеграції України. Так у 2017 році Україна отримала безвізовий режим із країнами ЄС. Остаточна ратифікація Угоди про асоціацію та набуття чинності додаткових торговельних преференцій ЄС безперечно дали позитивні наслідки для українського експорту та cтворюють усі передумови для подальшого збільшення експорту з країнами ЄС у 2019-2021 роках. Внесення змін до Конституції Україні, які закріпили курс на повноправне членство в ЄС та НАТО, свідчать про те, що незмінним пріоритетом внутрішньої та зовнішньої політики України залишається європейська та євроатлантична інтеграція. Вже сьогодні результати виконання Угоди про асоціацію є відчутними, а вигоди — помітними. У 2017 році експорт до країн ЄС зріс на 27%, у 2018 році — на 15%. Частка експорту до країн ЄС у 2018 році складає 27%, у 2017 році — 29%.
Що стосується запорізького регіону, то результати тут є втішними, а перспективи ще більш обнадійливими. За підсумками останніх років Запоріжжя є регіоном, що формує експортний потенціал України, посідаючи 4 місце за обсягами експорту товарів (7,1%) та 6 місце (3,1%) за обсягами імпорту товарів.
Більше, про успіхи місцевих підприємств в проміжку з 2014 по 2018 роки сказав у своїй доповіді голова Запорізької ОДА Костянтин Бриль.
— Я розумію, що у 2014 наші промислові підприємства зіштовхнулись з реальними проблемами та втратою ринку збуту. Проте, збільшення у 2018 році експорту товарів на 13,3% свідчить про те, що якість та конкурентоспроможність українського виробника реально підвищується. Зміна географії зовнішньої торгівлі та переорієнтація підприємств від традиційних зв’язків з Російською Федерацією до торгівлі з Європейським Союзом, Азією та Близьким Сходом є пріоритетним напрямком для області. Найбільші обсяги експорту запорізьких товарів припадали на Італію (15,1% від загальних обсягів до країн ЄС), Польщу (12,9%), Німеччину (11,1%), Грецію (10,7%) та Болгарію (8,3%). Переконаний, ця позитивна тенденція продовжиться і надалі, — підкреслив голова облдержадміністрації Костянтин Бриль.
Також очільник регіону зазначив, що нині на базі Запорізької торгово-промислової палати активно працює Центр підтримки бізнесу м. Запоріжжя, який реалізується за підтримки ЄБРР у рамках ініціативи EU4Business, спрямованого на підвищення конкурентоспроможності та рентабельності українських МСП шляхом надання консультацій та зміцнення потенціалу.
Наразі країни Європейського союзу є лідерами за обсягами серед інвесторів Запорізького регіону. Зокрема, серед найбільших інвесторів присутні Нідерланди, Естонія, Словаччина, Швеція та Кіпр. На сьогодні загальний обсяг прямих іноземних інвестицій за 2018 рік становить 902 млн дол. США, з них 698 млн дол. США з країн Європейського союзу (77,3%). Також Запорізька область активно працює в напрямку залучення міжнародної технічної допомоги з країн ЄС.
Протягом останніх років Україна нарощує темпи виконання умов, що є прописаними в Угоді про асоціацію, а у 2018 країна відчутно наблизилася до стандартів ЄС. Про це розказала столична гостя Іванна Климпуш-Цинцадзе. Вона також наголосила на важливості збереження позитивної динаміки та довіри європейських партнерів до Глави держави.
«Сьогодні ми вже не думаємо про те, потрібно Україні рухати до ЄС чи ні, все, що запропонували європейці в рамках Угоди про асоціацію є корисним для українського суспільства. Це стандарти, які підвищать рівень життя, права людей, їх захист. Україна показала непогану динаміку реалізації умов, що були прописаними, сьогодні ми готові нарощувати темпи і рухатися далі» — зазначила Іванна Климпуш-Цинцадзе.
На запитання, чи має сьогодні євроінтеграція України незворотній процес, пані міністерка відповіла, що загроза сьогодні уже висока, все може уповільнитися, зупинитися та навіть розвернутися на 180 градусів.
«2019 рік в Україні є виборчим, перший етап ми вже пройшли і його результати змушують хвилюватися. Процесу незворотності на разі немає, навіть незважаючи на те, що курс на вступ до ЄС та НАТО вже закріплені на конституційному рівні. Зміна влади сьогодні, а тим паче на людину, як, на моє переконання є далекою від розуміння всіх процесів, що вже відбулися і продовжують відбуватися в Україні. Сьогодні полеміка про те, що питання про вступ до ЄС та НАТО треба розглядати на референдумі говорить про небажання кандидата співпрацювати з Європою і рухатися визначеним і закріпленим у конституції курсом.
Після десятків смертей на Майдані молодих людей, після 5 років війни ми ще сміємо ставити під сумнів з ким співпрацювати? На хвилинку, потрібно згадати, заради чого об’єднувалися люди на революції Гідності, — заради європейського майбутнього. Стільки лиха та молодих життів забрали окупанти під час агресії Росії, що не схотіла терпіти бажання українців рухатися своїм шляхом. Скільки зусиль докладено, щоб вибратися з-під гніту РФ протягом 5 років….І сьогодні ще хтось хоче ставити під сумнів доцільність обраного українцями напрямку? Сьогоднішні реалії змушують припускати, що найближчим часом може все розвернутися кардинально. І це буде не на користь українцям, що кращих умов для людини, ніж пропонує ЄС не існує — наголосила Іванна Климпуш-Цинцадзе.
Сьогодні Європейський вибір України відкриває нові перспективи співробітництва з розвинутими країнами континенту, надає можливості економічного розвитку, зміцнення позицій України у світовій системі міжнародних відносин це потрібно цінувати та берегти, вчитися на помилках та рухатися далі, сказала столична гостя.