У цьому році запорізька влада планує витратити на охорону бомбосховищ 3,5 мільйона гривень. Відповідну угоду чиновники уклали на початку квітня. Але на ці гроші приватна фірма буде наглядати всього за шістьма підвальними укриттями. Це – крапля у морі, адже згідно офіційного переліка, їх у Запоріжжі близько 2000. Разом з тим, як виявилось, комунальні підприємства витрачають чималі суми на охорону власних приміщень. І відповідні замовлення чомусь отримує не державна служба хорони при поліції, а приватні фірми. Форпост спробував розібратись, хто і скільки насправді заробляє на охороні Запоріжжя
Що з бомбосховищами?
Після жахливої трагедії, що сталась 1 червня у Києві, коли під час російського обстрілу люди загинули просто перед дверима зачиненого бомбосховища, по Україні розпочалась хвиля показових перевірок укриттів. Запоріжжя не стало винятком. Кілька днів поліція разом з ДСНС та чиновниками оглядали місцеві сховища і врешті оприлюднили прикрі, але нажаль очікувані результати: половина укриттів у прифронтовому регіоні зачинені.
«Загалом на території Запорізької області підлягають обстеженню 2677 захисних споруд. На цей час оглянуто 1998 об’єктів, з них – 1160 виявилися зачиненими», — повідомили минулого тижня на сайті ГУ Національної поліції в Запорізькій області.
Місцеві чиновники «по гарячих слідах» провели засідання і одразу ж відхрестились від своєї відповідальності за таку невтішну статистику. У прес-службі мерії заявили, що результати перевірок показали: «найбільша проблематика існує в укриттях житлового фонду через те, що представники ОСББ, ЖБК та керуючих компаній не відкривають укриття під час тривоги». А тому в.о мера Анатолій Куртєв розпорядився негайно забезпечити містян безперешкодним доступом до підвальних сховищ. Беззаперечно, укриття мають бути відкритими, аби у разі небезпеки запоріжці могли отримати там прихисток. Та з іншого боку цілодобово відкритті бомбосховища можуть наражати городян на нову небезпеку: від банального розкрадання та засмічення цих приміщень до можливої організації там актів теракту.
В ідеальному випадку відкриті сховища мають бути під охороною силовиків. Та для цього потрібно фінансування. І міська влада, виявляється, витрачає на ці потреби бюджетні кошти. Наприклад, на початку квітня чиновники уклали угоду з приватною фірмою ТОВ «Охоронний холдинг». Згідно оприлюдненої документації, за солідні 3,5 мільйона бюджетних гривень охоронці до кінця року будуть наглядати аж за шістьма із майже двох тисяч міських бомбосховищ. Розкриті адреси тільки двох із них: за адресою першого знаходиться служба «Водоканалу», а друге підвальне укриття розташоване у гуртожитку КП «Основаніє». Адреси ще чотирьох не розголошуються через «питання безпеки». Власниками ТОВ «Охоронний холдинг» є Олександр Москаленко та Микола Куп’янський. Наразі фірму зареєстровано за київською адресою, але до 2014 року її пропискою був Донецьк. Власне, цю приватну охоронну фірму пов’язують з ім’ям українського олігарха Рината Ахметова. І хоча нині пан Ахметов намагається демонструвати свою проукраїнську позицію, репутацію мільярдера можна назвати доволі суперечливою. Відомий факт, що він довгий час вважався соратником Віктора Януковича. За неофіційною інформацією, саме Ахметов у 2004 році фінансував тодішню передвиборчу кампанію Януковича на посаду президента, а ЗМІ олігарха займались його піаром. А тепер пов’язані з Ахметовим фірми активно займаються охороною прифронтового Запоріжжя. Окрім охорони бомбосховищ, «Охоронний холдинг» наглядає за майном КП «Водоканал» та КП «Запоріжелектротранс». Крім того, до охорони ще кількох комунальних служб міста залучене також підприємство ТОВ «ОХ-Славутич», власником якого є все той же «Охоронний холдинг». На двох ці підприємства цьогоріч вже натендирили майже 6 мільйонів гривень.
Хто заробляє на охороні
Тож Форпост вирішив перевірити, кому ще місцеві чиновники довірили охороняти комунальні підприємства міста і скільки бюджетних коштів вже на це витратили. Одним з головних отримувачів зиску від такого роду діяльності є запорізьке ТОВ «Служба охорони «Вимпел-Фаворит». З початку цього року підприємство вже вибороло в тендерах майже 1,5 мільйони бюджетних гривень. Охоронці цієї фірми наглядають за будівлями і майном КНП «Запорізький регіональний протипухлинний центр», КНП «Обласна інфекційна лікарня» та КП «Центр управління інформаційними технологіями». А тепер найцікавіше – половина цієї фірми належить депутату міськради від забороненої проросійської політсили «ОПЗЖ» Олександру Курнікову.
Нагадаємо, у матеріалі «Що сталося із запорізькими депутатами від заборонених партій», Форпост вже писав про діяльність цього народного обранця. Уродженець Луганської області і колишній «беркутівець» Олександр Курніков зараз керує у Запоріжжі боксерським клубом та володіє кількома охоронними фірмами. Має безпосередній зв’язок із сектою православної церкви московського партріархату, яка вже зарекомендувала себе як філіал ФСБ. Фірма Курнікова офіційно охороняє храми УПЦ МП, а самого депутата міськради ще донедавна називали особистим охоронцем митрополита Запорізького Луки. Бізнес-партнером Курнікова по ТОВ «Служба охорони «Вимпел-Фаворит» є Олександр Пшець, юрист ТОВ «Ленд Дівелопмент», що належить Володимиру Кальцеву.
Ще 1,7 мільйонів бюджетних гривень за охорону комунальних підприємств чиновники заплатили приватному підприємству «ОА «Січ-безпека». Охоронці цієї фірми стежать за майном КП «Управління капітального будівництва» та двох міських медзакладів – «Дитячої лікарні №5» та «Міської лікарні №10». Зараз засновником підприємства значиться Едуард Дяченко. Втім, до 2017 року керівником товариства був Валентин Богдан. Охоронна фірма, до речі, і досі зареєстрована за місцем його проживання. Цікавий факт: раніше пан Богдан вказував своїм контактом адресу електронної пошти, яка належить Запорізькій міській лікарні №9. Отже, не виключено, що він якимось чином належить до медичної сфери міста. А у 2018 році в.о. директора «ОА «Січ-безпека» був Дмитро Нараган. Зараз він є уповноваженою особою громадського формування з охорони громадського порядку «Щит-2». Ця організація допомагає поліції у патрулюванні чи охороні публічних заходів, а от посвідчення «дружинників», як і можливе фінансування, формування отримує від органів місцевої влади.
Ну і наостанок ще одна приватна охоронна фірма – улюбленець міського департаменту з питань житлово-комунального господарства. На охорону свого майна департамент найняв ТОВ «Компанія Барс». На даний момент загальна сума виграних нею тендерів вже перевищує чверть мільйона бюджетних гривень. Власником приватного підприємства є Микола Шахов. У відкритих джерелах інформації про чоловіка майже немає. От тільки один із шукачів роботи на ресурсі work.ua пропонує звертатись за рекомендаціями про нього до людини з тими самими ПІБ та номером телефона, що і у пана Шахова. При цьому вказується, що надавач рекомендації працює начальником служби безпеки СК «Мотор-Гарант». Це страхова компанія, яка належить зраднику України В’ячеславу Богуслаєву та його сину Олександру.
Отже, вимальовується дуже дивна картина: охорону бомбосховищ, комунальних підприємств та лікарень міста чиновники беззастережно доручають фірмам, власниками яких є колишній соратник Януковича та представники вже забороненої і явно проросійської ОПЗЖ. І все це відбувається на другому році страшної війни у прифронтовому Запоріжжі.
Автор — Вікторія Бутко