Запоріжці, чиє житло постраждало від обстрілів окупантів, відтепер можуть розраховувати на ремонт за державний кошт. З цією метою створено державну програму «єВідновлення». Вона стартувала ще на початку минулого місяця, а 24 травня уряд виділив і перший транш на її виконання — 4,4 мільярди гривень. Щоправда людям, чия домівка вщент зруйнована, чиновники пропонують поки почекати. На першому етапі реалізації програми мова йде виключно про косметичний ремонт житла: постраждала оселя має бути придатною для життя і потребувати тільки заміни вікон, дверей чи ремонту даху. За даними чиновників, на виділені кошти планують відремонтувати 27 тисяч пошкоджених об»єктів. І здавалося б, хороша новина. Але Форпост здивував вибір банків, через які чиновники планують «проганяти» мільярди державних гривень
Як це працює
Запит на оплату косметичного ремонту пошкодженого житла зараз можна оформити виключно через додаток «Дія». Прийом заявок розпочався ще на початку травня і, згідно офіційних даних, заяву на державну допомогу надіслали вже понад 12,5 тисяч українців. У подальшому ж чиновники обіцяють створити і інші можливості подачі документів, наприклад через «Укрпошту». Це дасть можливіть скористатися допомогою тим, хто не має доступу до додатку «Дія». Наприклад — стареньким людям, які не користуються сучасними смартфонами.
Наразі оформити замовлення через «Дію» можуть усі запоріжці, чиє житло було пошкоджене саме через бойові дії. Втім, за результатами оцінки комісії воно має бути визнане таким, що підлягає відновленню. На першому етапі реалізації програми можна розраховувати від держави максимум на 200 тисяч гривень відшкодувань. Але є нюанс: оселя не повинна бути вже самотужки відремонтованою. Якщо ви витратили власні гроші і, наприклад, вставили у своєму помешканні вибиті після обстрілу вікна, то відшкодування через «єВідновлення», на жаль, не нарахують.
Покрокову інструкцію подання заявки на оплату ремонту описано у «Дії». Спочатку треба зробити запит у додатку і відкрити рахунок єВідновлення в одному з довірених банків. Після цього до вас має навідатись спеціальна комісії місцевої влади для огляду майна і встановити конкретну суму допомоги. Якщо всі етапи пройдете успішно, державні кошти будуть перераховані на картку єВідновлення. Витратити їх треба буде протягом 12 місяців і виключно для відновлення свого житла власними силами, тобто на покупку будівельних матеріалів, або ж на оплату ремонтних послуг спеціалізованим підприємствам. Цікавий нюанс: купити будівельні матеріали та замовити ремонт можна буде не всюди. Як зазначено у додатку «Дія», це дозволяється зробити тільки через партнерів, що є учасниками програми єВідновлення. Щоправда, самого переліку цих партнерів офіцно поки не оприлюднили, хоча початок виплат по програмі оголосили вже на кінець травня.
Дивний вибір банкірів
А от перелік довірених банків, виключно через які можна оформити державну допомогу, вже відомий. У списку – сім фінансових установ. Лише одна із них – це державний банк «ПриватБанк», решта – приватні установи «А-Банк», izibank, monobank, ПУМБ, sensebank та sportbank. Серед їхніх власників– люстровані чиновники часів Януковича, підсанкційні російські бізнесмени та проросійськи налаштовані українські олігархи.
Наприклад, власниками АТ «А-Банк» є брати Григорій та Ігор Суркіси. Григорій – почесний член УЄФА і вічний нардеп: спочатку у Верховній Раді він голосував у складі СДПУ(о) кума путіна і підозрюваного у зраді України Віктора Медведчука, а до нинішнього складу Ради увійшов в лавах відверто проросійської політсили «ОПЗЖ». За даними відкритих джерел він є багаторічним бізнес-партнером Медведчука. До речі, як стверджує «Українська правда», влітку минулого року нардеп від забороненої партії разом із сім»єю виїхав до Монте-Карло. А рік оренди у п»ятизірковому отелі, де він оселився, коштує щонайменше 2 мільйони євро. Його брат Ігор, президент ФК «Динамо» Київ, також близький до родини кума путіна: за даними розслідування Радіо.Свобода, у жовтні 2020 року пан Суркіс гуляв на весіллі пасинка Медведчука.
Мобільні банки Izibank (юридична назва АТ «Таскомбанк») та банківська ліцензія АТ «Універсал банк», яку для своєї роботи використовує monobank належать люстрованому чиновнику часів Януковича Сергію Тігіпко. Пан Тігіпко має доволі одіозне минуле: колишній перший секретар обкому комсомолу, голова виборчого штабу Януковича, а після перемоги «лєгітімного» на президентських перегонах 2010-го отримав крісло віце-прем»єра з соціальної політики в уряді Миколи Азарова. У 2014 році пан Тігіпко відзначився антиукраїнськими заявами щодо вторгнення росіян. Тоді він пішов на перемовини до захопленої проросійськими бойовиками споруди СБУ у Луганську. Вийшовши звідти заявив, що там росіян нема, а «влада не чує вимог південно-сходу, їх звинувачують у сепаратизмі, але це звичайні люди, до яких не прислухаються». Вже зараз пан Тігіпко вторгнення росіян називає війною, а путіна – військовим злочинцем. Втім, саме через ту позицію багатьох політиків, яку і він просував у 2014-му, маємо сьогодні такі страшні результати.
Бенефіціаром АТ «ПУМБ» є український мільярдер Рінат Ахметов. І хоча нині він також намагається демонструвати свою проукраїнську позицію, саме Ахметов довгий час вважався соратником Віктора Януковича. У 2004 році олігарх фінансував тодішню передвиборчу кампанію Януковича на посаду президента і активно просував його через свої ЗМІ. Після програшу тих виборів Янукович став номінальним керівником кабінету міністрів України. Втім, фактичним прем»єром українські експерти називали саме Ріната Ахметова: мовляв, у тодішній парламентській коаліції він ухвалював усі економічні питання з боку Партії регіонів.
Sensebank (юридична назва АТ «Сенс банк») – це перейменований «Альфабанк» підсанкційного російського бізнесмена Михайла Фрідмана. За даними Євросоюзу він входить до найближчого оточення путіна і наразі перебуває під санкціями ЄС, Великобританії, Канади, Швейцарії, Австралії та, власне, України. А свіже розслідування проекту «Схеми» доводить, що бізнес Фрідмана і донині співпрацює із військово-політичною верхівкою Кремля. Його російська фірма «АльфаСтрахование» страхує службовий транспорт російських силовиків та військових, а також автівки особистих охоронців путіна. Нещодавно київські чиновники пригрозили відібрати у Фрідмана український бізнес. З того часу змінилась тільки назва його банку, даних про зміну бенефіціара – немає.
Власником останнього із списку довірених банків Sportbank (юридична назва «Спортбенк») є Никита Ізмайлов. Він відомий тим, що є акціонером українського представництва міжнародної холдингової компанії Parimatch. У березні цього року організацію внесли до санкційного списку РНБО через ймовірну «співпрацю з росіянами та ухиляння від сплати податків». Керівництво Parimatch наразі оскаржує це рішення.
Тим не менше, ні санкції, ні люстрація, ні відверто проросійська позиція власників не завадила всім цим фінансовим установам опинитись у списку довірених банків, через які збираються «перекачувати» мільярди бюджетних гривень державної допомоги. Відомо, що у структурі загального доходу будь-якого банку майже 20-25% займають так звані «комісійні доходи». Тобто фінансові установи заробляють на кожній транзакції: наприклад, на переказі коштів з рахунка на рахунок чи знятті грошей з нього. А навіть кілька відсотків від мільярдних сум – то непаганий куш.
Автор — Вікторія Бутко
Фото — з сайту Мінрегіону