На Запорізькій АЕС завершили буріння свердловин із водою. Вони мають охолоджувати зупинені реактори станції після руйнування Каховської ГЕС у червні.
За словами директора МАГАТЕ Рафаеля Гроссі, на ЗАЕС завершено буріння десяти свердловин для підземних вод.
«Понад 200 кубометрів води тепер можна буде подавати до ставків, які охолоджують шість реакторів ЗАЕС та відпрацьоване ядерне паливо», – йдеться в повідомленні.
У МАГАТЕ також поінформували, що на майданчику планують пробурити ще одну свердловину. Додаткова свердловина забезпечить приблизно 250 кубометрів води на годину для підтримання охолодження реакторів та басейнів витримки відпрацьованого ядерного палива в нинішньому зупиненому стані.
Зазначається, що ставок-охолоджувач ЗАЕС залишається неушкодженим, містить великий об’єм води, який також може забезпечити охолодження зупинених реакторів ЗАЕС протягом багатьох місяців.
Крім того, під час обходу ЗАЕС експертами МАГАТЕ відвідали головні щити управління енергоблоків №2, 5 і 6, де побачили, що енергоблоки №2 і 5 залишаються в стані «холодного» зупинення, а енергоблок №6 — в стані «гарячого» зупинення.
Також у МАГАТЕ занепокоєні укомплектованістю станції персоналом, оскільки з початку великої війни ЗАЕС залишила значна кількість персоналу, в тому числі ліцензовані оператори з головних блочних щитів управління.
Навколо Запоріхзької АЕС посилилася військова активність.
За словами гендиректора МАГАТЕ, фахівці, які працюють на ЗАЕС, розповідають, що протягом останнього тижня чули численні вибухи. Він також наголосив, що це може свідчити про посилення військової активності в регіоні, яка також може становити потенційну загрозу ядерній безпеці на об’єкті.
«Звіти, які я отримую від наших експертів, свідчать про те, що вибухи сталися на деякій відстані від Запорізької атомної електростанції. Однак я, як і раніше, глибоко стурбований можливими небезпеками, з якими стикається станція в цей час підвищеної військової напруженості в регіоні. Що б не сталося в зоні конфлікту, де б вона не знаходилася, від ядерної аварії постраждають всі, і я закликаю вжити всіх необхідних заходів, щоб цього не сталося», — заявив Рафаель Гроссі.
Нагадаємо, російські окупанти захопили найбільшу атомну електростанцію в Європі Запорізьку АЕС ще на початку повномасштабної війни, 4 березня 2022 року. Працівники станції опинилися у заручниках. На станції перебувають російські військові, а також співробітники Росатому. Наразі на станції не працюють два з шести реакторів.
Кремль використовує Запорізьку АЕС як «ядерний щит» для прикриття своєї військової техніки, оскільки ЗСУ не можуть відкрити вогонь у відповідь в районі електростанції, а також для тиску на Україну та світ, погрожуючи ядерною катастрофою.
У мирні та воєнні часи залишаємося разом, бо лише так ми є сильнішими. Долучайтеся до телеграм каналу Форпост медіа.
Усі ми тут — https://t.me/forpost_zp