Із робочим візитом Запорізьку область відвідав очільник Фонду державного майна України Віталій Коваль. Спільно з головою ОДА Іваном Федоровим посадовець проінспектував об’єкти виробництва, які наразі призупинили свою роботу. Зокрема побували на Запорізькому виробничому алюмінієвому комбінаті.
Голова Фонду зустрівся з керівниками виробничих підрозділів, з якими обговорив поточний стан підприємства. Спільно фахівці визначили стратегію подальших кроків.
Як зазначили представники профільних структур облдержадміністрації, пріоритетним завданням залишається можливість часткового відновлення виробництва. Це дає поштовх до реалізації ще одного важливого завдання — підготовки підприємств до приватизації.
Минулого року ЗАлК повноцінно повернули у державну власність під управління Фонду держмайна. Але для того, щоб надалі підприємство працювало на економіку держави, потрібні інвестиції. Тож у планах ФДМУ — виставити комбінат на приватизацію і передати його в руки добросовісного інвестора, — зауважив Іван Федоров.
Як раніше повідомляв «Форпост», у 2001 році 68%-ий пакет акцій комбінату придбала російська компанія «АвтоВаз-Інвест». Пізніше, в 2006 році, новим власником цього активу стала компанія Velbay holdings limited, яка підконтрольна «Російському алюмінію» (РУСАЛ) російського олігарха Олега Дерипаски. Окрім цього пакету йому вдалося придбати ще 29,5% акцій комбінату. Внаслідок цього Олег Дерипаска отримав контроль над 97,5% акцій ЗАлКу.
Та в 2015 році держава в результаті судового процесу повернула 68%-ий пакет акцій в державну власність, передавши його в управління Фонду держмайна. Решту акцій (29,5%) в лютому 2023 року стягнув в дохід держави Вищий антикорупційний суд за позовом Мінюсту.
За 14 років колишні власники фактично розграбували підприємство і знищили унікальне виробництво первинного алюмінію. Раніше комбінат був єдиним в Україні виробником цієї продукції. Він мав потужності по виробництву первинного алюмінію понад 100 тис. тонн на рік.
З кінця 2000-их років підприємство поступово припиняло роботу. Спочатку — у березні 2009 року — зупинив роботу глиноземний цех. Пізніше — у квітні 2011 року — припинив виробництво електролізний цех, який випускав первинний алюміній. Останнім — у липні 2014 року — зупинився ливарний цех.
На час повернення 68%-ого пакету акцій в державну власність комбінат практично припинив виробництво. На підприємстві відбулось повне згортання випуску первинного алюмінію, ліквідоване глиноземне виробництво, електролізні потужності виведені з експлуатації.
Зараз основними джерелами доходу підприємства є здача майна в оренду та продаж активів і виробничих запасів. Однак підприємство все одно збиткове. В 2022 році комбінат отримав збиток 59,3 млн грн.
10 січня 2023 року наглядова рада АТ «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» прийняла рішення розірвати контракт з виконуючим обов’язки генерального директора Кізіловим Сергієм Борисовичем та призначила генеральним директором Павленка Сергія Івановича.
У листопаді 2023 року Господарський суд Запорізької області ухвалив рішення, яким відмовив у задоволенні позовної заяви компанії-нерезидента щодо стягнення 39 млн доларів США з АТ «Запорізького виробничого алюмінієвого комбінату».
У мирні та воєнні часи залишаємося разом, бо лише так ми є сильнішими. Долучайтеся до телеграм каналу Форпост медіа.
Усі ми тут — https://t.me/forpost_zp