Відомий історик та політолог Олександр Палій вчора прибув до Запоріжжя, щоб зустрітися зі студентами двох університетів – Запорізького медичного, та Запорізького Національного технічного. Експерт переконаний: українська молодь має з особливою відповідальністю ставитися до виборчого процесу.
Журналістам Forpost вдалося поговорити з Олександром Палієм більш детально. Про обличчя української політики, центри світових економічних ринків, геополітичні процеси в Україні та сутність окремих політиків політолог розказав у приватній розмові.
— В своїх інтерв’ю ви неодноразово називали Петра Порошенка найкращим вибором для українців. Чому ви прийняли рішення підтримати діючого Президента у передвиборній кампанії?
— Вибір має бути дуже відповідальним, з розумінням тих викликів, які постали і ще постануть перед Україною. Найперше це стан війни — послаблення зсередини може завдати нового удару з боку наших ворогів, які варто зазначити, вже давно чекають слушного моменту. Прикро буде, якщо українці його створять власними руками. Я переконаний, голосувати треба за перевірених. Нині діючий Президент неодноразово показав, як можна знаходити підтримку світу в оборонній та економічній політиці.
Не кожен це розуміє, але в умовах війни, коли росіянами було ампутовано 22% української економіки, нинішній Президент Петро Порошенко зміг забезпечити оборону країни та її економічне зростання, у порівнянні з світовими темпами. Нехай вона поки не випереджає середньосвітові й українці не можуть відчути ці процеси належним чином, але країна рухається вперед і наступні роки повинні це продемонструвати. Люди звикли міряти все по власному гаманці, не звертаючи увагу та те, що вже завтра нас чекає чи може чекати. Я думаю, українці сьогодні мають гідно оцінити ті перспективи, що перед нами відкриваються. Втратити можна все і досить легко, ми це побачили на прикладі Донецька, коли люди все частіше їдуть на вільну частину України, щоб отримати тут пенсії, соціальні виплати чи просто купити щось по адекватній ціні.
Ми сьогодні справді європейська країна, яка рухається власним шляхом до власного, так званого «золотого мільярду». Але ми можемо це втратити, якщо головний пост в країні посяде хтось, окрім діючого Глави держави.
Зараз у нас час дуже відповідального вибору, дякувати Богу, що в країні існує демократія. Це означає, що люди будуть відповідати за правильні і рішення, за неправильні, на жаль, теж. Багато людей, можливо через необізнаність, чи керуючись емоціями приймають хибні рішення, через що пізніше страждають їхні нащадки, а в нашому випадку можливо навіть не одне покоління. Помилки 2019 року можуть дуже дорого коштувати.
— З точки зору геополітичної дипломатії, що дав Порошенко країні?
— По-суті, він вижимає практично максим з того, що можна. За кілька років президентства, Порошенко провів сотні зустрічей з політиками світового рівня. З ним спілкуються та рахуються. Зараз він вільно спілкується з канцлером Німеччини, з прем’єр- міністром Великої Британії, з лідерами розвинених арабських країн… Коли таке було раніше? Хіба за часів Ярослава Мудрого. У час, коли наша економіка на 15% менша, ніж скажімо Німеччини, ми спілкуємося з європейцями на рівних. Сьогодні всі знають Порошенка і рахуються з Україною. Якщо б ви прочитали мемуари тих світових лідерів, що вже пішли з політики, то побачили б наскільки високо вони оцінюють дії українського Президента з точки зору національних та економічних інтересів країни. Порошенко сьогодні єдиний кандидат справді проукраїнський кандидат. Я не говорю про тих дрібних, які не мають шансу на перемогу.
— Хто чи що зараз становить для України найбільшу загрозу?
— Загроза у неправильному виборі. Серед найбільш рейтингових кандидатів ми маємо сьогодні Юлію Тимошенко, яка по-суті є членом кремлівської мафії, що тісно зв’язана з найбільшим ворогом України через газові афери. Мафія Тимошенко виросла на тих аферах і продовжує від них залежати. Я переконаний, у Путіна є достатньо компромату на неї, а щоб він не був обнародуваний, Тимошенко робитиме все, що скаже їй президент Росії. Це значить, що всі зусилля, смерті бійців та мирного населення будуть даремними, бо вплив Кремля на Україну повернеться, але цього разу він буде ще більш болючим для нас. Наївність та довірливість українців може згубити країну, ось що є найбільш небезпечним.
Тимошенко продовжує підтримувати значна частина населення, люди забули як вона, свого часу відкликала свій підпис, коли Україна робила перші кроки щодо вступу в НАТО. Маніпуляції Путіна в 2008 році, що були пов’язані з газом ще тоді говорили, що Росія вдасться до збройної агресії, ще тоді варто було заручитися підтримкою світу, може б зараз ми не мали окупованих ворогом територій. Але ж Тимошенко, при першому дзвінку Путіна помчала до Росії, підписала там все, що їй підсунули і відкликала свій підпис у заяві про членство в НАТО. Ви думаєте це було на користь країні, тоді Тимошенко думала про Україну? ЇЇ газові угоди з’їли в сукупності весь річний бюджет країни, це понад 35 мільярдів гривень, за які можна було прокласти асфальтом усі дороги в України чи фінансувати, за мірками 2008 року, українську армію протягом 20 років. Я думаю, що пішла вона на ті угоди через свої зобов’язання перед Росією. Ті, хто підтримує Тимошенко або не знають про її маніпуляції, або про них забули. Так, Тимошенко хороша актриса і говорить дуже переконливо, але як правило чесності в її словах немає, це підтверджують також усі мені відомі рейтинги брехунів.
З іншого боку ми маємо ізраїльську мафію, я зараз кажу про Коломойського-Зеленського. Мета першого висмоктати усі ресурси з країни, як це було зроблено на прикладі «Приватбанку», «Укрнафти» та інших підприємств. Коли Зеленський забезпечить потрібне збагачення Коломойському, країну просто здадуть, ось у чому реальна небезпека.
В залежності від нашого вибору, загроза йде з Росії. Пригадуєте поему «Енеїда» Котляревського? Там ми можемо знайти величезний перелік українських страв, про які сучасні українці навіть не чули. Все українське прагнули знищити протягом багатьох років. Україна понад 250 років була позбавленою власного вибору. Ще у 1755 році Росія закрила для України можливість торгівлі зі світом, все було зав’язаним на Москві. Тільки 2 роки тому, коли асоціація з ЄС почала діяти, ми отримали ті втрачені у 18 століття можливості. Давайте глянемо на результат за цих 2 роки: на 55% збільшився експорт українських товарів до Європи. Станом на сьогодні це половина загального експорту з України. Так, на разі це , у переважній більшості сировина, яка істотно на українську економіку поки не вплинула, але процес пішов.
Президент Петро Порошенко анонсував подальші кроки, розвиток конкретних сфер української економіки, залучення інвестиції. Чи можемо ми не вірити Порошенку після того, як він відкрив для українців кордони, зробив боєздатною армію та самостійною церкву, через отримання Томосу?
Томос – це духовна незалежність і визнання світу, з точки зору історії це мега важливий крок. І те, що Константинополь підписав відповідний документ свідчить про довіру до України та надання їй переваги перед Росією у цьому питанні. І в цьому, беззаперечно, заслуга нашого діючого Глави держави.
— Чи достатньо Україні лише європейського економічного ринку?
— Весь ринок зосереджений фактично на трьох центрах. Це американський, європейський та східна Азія, всі інші країни – дрібнота, що між ними розмістилася. На двох з них ми вже присутні: на американський тільки заходимо, але впевнено, на європейському вже досить міцно закріпилися, якщо темпи руху в цьому напрямку будуть такими ж, як протягом останніх двох років, то маємо усі шанси стати заможною країною з добробутом в українців.
Росія думала що закриє для нас ринки збуту і в Україні прийде крах, але ж цього не сталося, ми перелаштували економіку в інше русло. Уявляєте, якою складною була ситуація: війна, порожня казна, ампутовано 22% економіки та перекриті ринки збуту? Ми вистояли, перелаштувалися та почали активно розвиватися. Як історик і політолог я чудово розумію наскільки складними були всі ці процеси, тому, в тому числі, я підтримую нині діючого Президента.
— Наостанок – кадрове питання. Не можу не спитати про призначення полковника Кривоноса заступником секретаря РНБО. На вашу думку це відповідь Президента на скандал в «Укроборонпромі»?
— Щиро сподіваюся, що розумні люди добре розуміють хто і для чого розганяв скандал. А ще більше сподіваюся, що в даному випадку наше суспільство не дасть на собі відпрацьовувати передвиборчі технології. Хто хоче, завжди розбереться в ситуації, знайде початок нитки того чи іншого клубка. Я розібрався. Мені як політологу дуже важливо розуміти істину та причинно-наслідкові зв’язки. Те, про що писали у так званому розслідуванні не має нічого спільного з Порошенком. Навіть якщо прочитати саму публікацію, то можна побачити, що на Порошенка нам нічого не вказує. Так, очевидно корупція в «Укроборонпромі» дійсно є, бо вона є в усіх сферах життя українців. Але корупціонери там навіть не наближені до Президента люди.
Сам же Петро Олексійович завжди і досить великі суми жертвує на потреби української армії. Призначення Кривоноса, я думаю, так – це можна розцінювати як відповідь, а точніше – крок до того, щоб здолати корупцію в цій, а далі й інших сферах.