20 вересня Президент України Петро Порошенко виступив із щорічним посланням щодо внутрішнього і зовнішнього становища України у Верховній Раді
Президент узагальнив головні стратегічні досягнення за роки президентства і позначив чіткі маркери на майбутнє.
Глава держави зупинився на досягненнях, основними з яких вважає реформи, значну міжнародну підтримку, євроінтеграцію, незалежність від російського газу, децентралізацію, декомунізацію, кроки для надання Томосу про автокефалію та підтримку мови.
Значну частину своєї промови він присвятив планам модернізації армії та наближенню її до стандартів НАТО, очищення її від ідеології радянського минулого.
— Наша армія стає армією нового покоління, опановує сучасні форми протиборства у всіх сферах, як традиційних, так і нових, включаючи інформаційний та кіберпростір. Високоточні і далекобійні засоби вогневого ураження, високотехнологічна розвідка, ефективні системи управління, космічна підтримка, ешелонована ППО, потужні сили спецоперацій, відновлені ВМС та інші ознаки сучасної армії мають стати і поступово стають реальністю в Україні.
Наші наміри амбітні, але реальні. Вже з цього року плануємо активну розробку, підготовку виробництва та закупівлі сучасного високоточного ракетного озброєння, систем артилерії, бронетанкової техніки, боєприпасів, високоточних засобів ураження.
Від Міноборони та Генерального штабу вимагаю прискорити досягнення оборонним сектором стандартів Північноатлантичного Альянсу, рівно як і повної оперативної сумісності з арміями країн-членів цього оборонно-політичного блоку, — зазначив в посланні Петро Порошенко.
Президент наголосив, що грошове забезпечення військовослужбовців Збройних Сил наступного року буде збільшене на 37%. Вже в жовтні розпочнеться здача в експлуатацію нових гуртожитків для контрактників: 184 нових приміщень, у яких поселяться приблизно 23 тисячі солдат, частина цього року, частина – вже наступного.
Крім того, планується інший соціальний проект – компактні квартири для сержантів. Це – частина процесу формування нового сержантського корпусу. Ці та інші проекти втілюються у життя завдяки активній підтримці держав-партнерів, радників і інструкторів від збройних сил країн-членів НАТО.
Нова армія повинна мати сучасну ідеологію. І тут зміни очевидні. Дерадянізація армії – це нові назви військових частин, нові вітання, нові знаки, нові традиції, нові свята, як День захисника України.
В промові Президент підняв тему відносин з Росією. Петро Порошенко описав основні кроки, які дозволяють Україні остаточно відірватися від «імперії»: повернення до ЄС, непродовження договору про дружбу з Росією, скасування норми Конституції, яка дозволяє розміщення військової бази РФ у Севастополі, утворення незалежної Української Православної Церкви, підтримка і розвиток української мови
Своїм Указом Президент ввів в дію рішення Ради нацбезпеки та оборони про непродовження договору про так звану дружбу з Росією. Також із Конституції пропонується викреслити норму, яка дозволяє базування Чорноморського флоту в Україні.
— Після того як повернемо Крим, російської бази у Севастополі більше не буде!, — наголосив Петро Порошенко.
Наприкінці серпня виконком СНД офіційно підтвердив, що Україна закрила представництво при статутних органах так званої Співдружності. Нацрада з питань телебачення та радіомовлення оприлюднила звіт про дотримання радіостанціями квот на українську мову — більшість компаній норми закону перевиконує.
Президент розкритикував пропозиції Тимошенко щодо змін державного устрою, які можуть призвести до згортання демократії, зламавши систему противаг, яка існує в Україні зараз. Глава держави натякнув на те, що такі ідеї виходять від «п’ятої колони» Москви.
Підбиваючи підсумки, Президент України зазначив, що Україна має все необхідне, щоб стати потужною європейською державою:
— Дим війни ще не розвіявся над цією частиною Європи. Але крізь нього вже чітко видно — Україна може стати і стане новою історією успіху, новим простором європейського зростання. Як сформулював це буквально днями один закордонний друг нашої країни «за останні чотири роки Україна знайшла свою ідентичність і утвердилася в якості динамічної європейської сили».
Що нам потрібно?
Треба бути сміливими. Для цього треба мати бачення майбутнього. Те, що англійською мовою називається «vision». Воно у нас є. Ми знаємо, що немає більш переконливого аргументу на користь європейської України, ніж успіх.
Наступному поколінню українців маємо передати успішну європейську Україну. І саме так і станеться, якщо лише не віддамо країну до рук реваншистів, популістів і демагогів, — сказав Петро Порошенко.