Міністерство фінансів РФ у 2023 році витратило майже половину ліквідної частини Фонду національного добробуту, який є головним джерелом ресурсів «на чорний день» — 4 з 9 трильйонів рублів.
Про це йдеться в статті Meduza.
Фонд національного добробуту РФ, який раніше мав назву Стабілізаційний фонд, створили аби зменшити залежність російської економіки від цін на сировину.
Однак після вторгнення Росії в Україну і введення санкцій на російську нафту, які включали і цінову стелю, і обмеження на прямі постачання сировини на Захід, ціна стала занадто волатильною, також став менш передбачуваним курс рубля.
Усю першу половину 2023-го російська нафта торгувалася з дисконтом, курс рубля був відносно міцним, тому необхідні обсяги не добиралися — і валюту з ФНБ продавали. Мінфін отримував рублі як компенсацію. Однак влітку ціни підросли, рубль ослаб — і російська влада була готова нарешті поповнювати «кубишку».
Тим часом Мінфін мав насичений за видатками рік — насамперед, через необхідність фінансувати військові потреби. Статті «Національна оборона» та «Національна безпека» зросли на 60% порівняно з 2021-м.
У результаті витрати бюджету перевищили встановлену законом норму на три трильйони рублів і досягли 32 трлн руб. Вище за прогнози виявився і бюджетний дефіцит. Влада весь рік розміщувала облігації федеральної позики і таким чином взяла в борг 2,5 трильйона рублів. Крім того, вигадували та збирали нові податки. Також Мінфіну пощастило з нафтогазовими надходженнями, які виявилися кращими за прогнози.
Але й цього виявилося замало, і в грудні Мінфін РФ продав із ФНБ півмільярда євро, 115 мільярдів юанів та 232 тонни золота, а отримані 2,9 трильйона рублів забрав на покриття дефіциту. Це максимально допустима сума на 2023 рік.
У результаті ліквідна частина ФНБ скоротилася до п’яти трильйонів рублів, хоча на початок війни становила майже дев’ять трильйонів рублів…
***
Нагадаємо, 22 січня Міністерство юстиції України подало до Вищого адміністративного суду позовну заяву щодо застосування санкцій, передбачених пунктом 11 частини 1 статті 4 Закону України «Про санкції», до Вячеслава Богуслаєва
У мирні та воєнні часи залишаємося разом, бо лише так ми є сильнішими. Долучайтеся до телеграм каналу Форпост медіа.
Усі ми тут — https://t.me/forpost_zp