Нині прифронтове Запоріжжя вже кілька десятиліть знаходиться в економічній окупації російських олігархів. Адже близькі до Кремля особи почали скуповувати стратегічно важливі промислові підприємства нашого краю ще задовго до повномасштабного вторгнення військ рф на територію України. У першій частині нашого огляду ми розповідали про місцеві підприємства, які були викуплені громадянами росії і, на жаль, навіть під час війни продовжують знаходитись у їхній власності. У цій частині матеріалу розповімо кому із українських прихильників «руського миру» належать унікальні виробничі ресурси нашої держави
ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат»
Специфіка підприємства
ЗТМК сьогодні вважається чи не єдиним виробником титанової губки в Україні. Титанові злитки, а також сляби, що випускає підприємство, використовують як конструкційний матеріал в атомній енергетиці, хімічному машинобудуванні та суднобудуванні. Щорічне споживання титанових злитків і слябів у світі складає близько 200 тисяч тон.
Власник
Контрольний пакет акцій підприємства у 51% належить державі, а от решта 49% перебуває у власності кіпрської фірми «Толексіс трейдінг лімітед», якою володіє проросійський український політик і мільйонер Дмитро Фірташ. У червні 2021 року пан Фірташ потрапив у санкційні списки РНБО України: українська зовнішня розвідка довела, що сировина, вироблена на підприємствах «титанового бізнесу» Фірташа, постачалась на військові підприємства Росії. Про це тоді заявив голова РНБО Олексій Данілов. У листопаді 2021-го Центральний апеляційний господарчий суд ухвалив рішення про конфіскацію у Фірташа 49% його акцій і повернення «Запорізького титано-магнієвого комбінату» у власність держави. У Фонді держмайна тоді пообіцяли, що рішення суду буде виконано найближчим часом. Втім, за актуальними на початок 2022-го року витягами з держреєстру, компанія Фірташа продовжувала володіти майже половиною запорізького підприємства. Адже на той час олігарх оскаржував це рішення у судах вищих інстанцій. Остаточне судове рішення ухвалено 23 травня 2022 року: Касаційний господарський суд таки підтвердив рішення по повернення заводу у державну власність.
ПАТ Укрграфіт
Специфіка підприємства
ПАТ «Український графіт» вважається провідним українським виробником графітованих електродів для електричних печей. Його збудовано у 1933 році. Спочатку завод був складовою частиною іншого місцевого промгіганта – Запорізького алюмінієвого комбінату, а у 1940-му підприємство виділено в окрему промислову структуру.
До війни ПАТ «Український графіт» був єдиним постачальником графітованих блоків і анодів для магнієвої промисловості металургійним підприємствам СНД і виходив з цією продукцією на світовий ринок.
Власник
Згідно офіційної інформації, 72% акцій підприємства володіє кіпрська компанія «С6 Сейф Груп лімітед». Її власниками значяться Анатолій Бондаренко і Борис Петров. Вони, а також директор компанії «С6 Сейф Груп лімітед» Костянтин Казначеєв є одночасно і членами Наглядової ради «Укрграфіта». Варто зазначити, що Борис Федорович Петров добре відомий запоріжцям: був главою Запорізької обласної організації проросійської «Партії регіонів», з 2010 по 2011 при Вікторі Януковичі працював головою Запорізької обласної державної адміністрації, а у 2012 році призначений радником «легітимного». У Запоріжжі Петрова було прийнято вважати людиною Януковича. За неофіційною інформацією, усі фінансові питання за часів його керування запорізьким оскредком «Партії регіонів», Борис Петров вирішував особисто з Віктором Януковичем-молодшим. Борис Петров народився в Геленджику Краснодарського краю в Росії, зараз адресою проживання значиться Нижня Хортиця у Запоріжжі.
АТ ДТЕК Дніпроенерго
Специфіка підприємства
Підприємство займається виробництвом електричної енергії. На частку Дніпроенерго припадає майже 9% від загального обсягу виробленої в державі електроенергії. До складу ДТЕК Дніпроенерго входять Запорізька, Криворізька і Придніпровська ТЕС.
Запорізька теплова електростанція розташована в Запорізькій області поблизу Енергодара, є однією з найпотужніших теплоелектростанцій України і постачає електроенергію на південні області держави.
Власник
Офіційно цінні папери акціонерного товариства зосереджено в руках чотирьох фірм: 44% — у нідерландської DTEK ENERGY B.V, 25% — у DTEK HOLDINGS LIMITED (Кіпр), 15,5% — у GPL INGEN POWER LIMITED (Кіпр) і 9,5% — у GPL POWER LIMITED(Кіпр). Реальним власником через низку цих кіпрських та нідерландських фірм є український олігарх Рінат Ахметов. І хоча нині мільярдер намагається демонструвати свою проукраїнську позицію, українці добре пам»ятають, що пан Ахметов довгий час вважався соратником Віктора Януковича. За неофіційною інформацією, саме Ахметов у 2004 році фінансував тодішню передвиборчу кампанію Януковича на посаду президента і ЗМІ олігарха активно займались піаром Януковича. Після програшу тих виборів Янукович став номінальним керівником кабінету міністрів України. Втім, фактичним прем»єром українські експерти називали саме Ріната Ахметова: мовляв, у тодішній парламентській коаліції він ухвалював усі економічні питання з боку Партії регіонів.
ПАТ Запоріжкокс
Специфіка підприємства
«Запорізький коксохімічний завод» вважається одним з найбільших в Україні виробників коксу для металургії – виробляє близько 10% від всього обсягу коксу, що випускається в державі. Окрім того, до війни підприємство вважалось одним з провідних українських експортерів хімічної продукції і продавало її у 20 країн світу.
Власник
Згідно державних реєстрів, 43% акцій підприємства належить іншому місцевому промгіганту — ПАТ «Запоріжсталь», а контрольним пакетом акцій у 57% володіє нідерландська компанія PRIVATE LIMITED LIABILITY COMPANY METINVEST B.V. Кінцевим бенефіціаром через цю компанію YouControl називає українського олігарха Ріната Ахметова. Та, як відомо, власником Метінвесту разом із Ахметовим є російський мільярдер і колишній депутата ВР від Партії регіонів, а потім і від Опозиційного блоку Вадим Новинський. У 2012 році росіянин отримав від Януковича українське громадянство, хоча й досі продовжує володіти нерухомістю в Росії, а дружина і діти залишаються громадянами РФ. Мільярдер і політик є до того ж священослужителем (кліриком) секти православної церкви московського патріархату та агітатором «руського миру», а війну на Донбасі він називав «братовбивчею». Все це надає підстави вважати Новинського російським агентом впливу. На початку грудня 2022, після кількох обшуків СБУ у приміщеннях церков московського патріархату, РНБО України оголосило перелік служителів УПЦ МП, які потрапили під її санкції. Серед них — і Вадим Новинський. Наразі санції вводяться на п»ять років та передбачають блокування активів, обмеження торгівельних операцій та блокування виводу капіталу за межі України. А у квітні цього року СБУ повідомило про арешт майна проросійського олігарха. До списку заблокованих активів, мовляв, входять корпоративні права на 40 українських підприємств та 30 газових свердловин, у яких Новинський має свою частку. Чи стоять у цьому списку запорізькі підприємства, якими володіє Новинський — наразі не повідомляється.
ПАТ «Запоріжсталь»
Специфіка підприємства
«Запоріжсталь» вважається одним з провідних виробників металопродукції в Україні: виробляє майже 11 % чавуну і сталі, а також майже 30 % всього листового прокату у державі. Станом на 2021 підприємство входило в 11 найбільших приватних підприємств України. Експортувало в основному холоднокатаний сталевий лист у рулонах, частка експорту в загальному обсязі реалізації становила близько 76 %. Комбінат поставляв продукцію у Китай, Туреччину, Філіппіни, Ізраїль, Малайзію, Італію, США, Польщу, Йорданію. Тим часом «Запоріжсталь» вже багато десятиліть використовує у своєму виробництві застарілу і екологічно шкідливу технологію – мартенівські печі, винайдені ще у 19 столітті. Модернізація виробництва і перехід на сучасне киснево-конвертаційне виробництво коштувало б 1,5 мільярди доларів. Втім, господарі комбінату вже друге десятиліття поспіль відкладають необхідну інвестицію.
Власник
Згідно офіційних реєстрів, 47% акцій підприємства володіє компанія Метінвест, що належить українському олігарху Рінату Ахметову та мільярдеру російського походження Вадиму Новінському.
Решта акцій розосереджена у руках трьох фірм: британської GLOBAL STEEL INVESTMENTS LIMITED, ТОВ «Київ секюрітіз груп» (засновником якої є та ж британська GLOBAL STEEL INVESTMENTS LIMITED) та ТОВ «Мідланд кепітал менеджмент» (власники якої багамська фірма «Істрейд Лтд.» та «Київ секюрітіз груп»).
Раніше повідомлялось, що за офшорними назвами власників акцій ховається якийсь загадковий російський інвестор, який зайшов на підприємство ще до повномасштабного вторгнення росії в Україну. Ці чутки на початку 2021 року в одному з ефірів «Свободи слова» Савіка Шустера підтвердив голова фракції «Слуга народу» у ВР Давід Арахамія. За його словами, за російським бізнесом стоїть кум путіна Віктор Медведчук, а акціями «Запоріжсталі» володіє його дружина Оксана Марченко.
ПАТ Запоріжвогнетрив
Специфіка підприємства
ПАТ «Запоріжвогнетрив» спеціалізується на виробництві шамотних, високоглиноземних, магнезіальних та неформованих виробів. За даними самого підприємства, «завод входить до п’ятірки найбільших виробників вогнетривкої продукції країн СНД» і є найбільшим вогнетривким підприємством України: виробляє понад 1200 марок вогнетривів і експортує продукцію у понад 20 країн світу.
У 1997 році завод було внесено до переліку підприємств, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки України. А це означало, що контрольний пакет акцій підприємства мав залишатись у державній власності. Втім, у 2015 році за прем»єрства Арсенія Яценюка КабМін виключив «Запоріжвогнетрив» із цього списку, а 100% акцій підприємства тепер належать приватним акціонерам.
Власник
49% «Запоріжвогнетриву» належить іншому запорізькому промгіганту – «Запоріжсталі», ще 45% — компанії Метінвест і ще 5% кіпрській компанії BARLENCO LTD. Нагадаємо, майже половиною акцій Запоріжсталі володіє компанія Ахметова-Новінського «Метінвест», ще частина належить загадковому «російському інвестору», за яким ніби-то стоїть пан Медведчук.
А отже, з усього вищепереліченого виходить, що найбільше вогнетривке підприємство України належить колишньому проросійському бізнесмену, куму путіна та підсанкційному попу-мільярдеру.
АТ «Запорізький завод феросплавів»
Специфіка підприємства
ЗФЗ виробляє марганцеві та кремнієві сплави, які використовуються в металургійній промисловості. Вони потрібні для розкислення і легування сталі, сплавів та чавуну. Легування роблять для підвищення міцності та прогартованості сталі. На даний момент підприємство є єдиним в Україні виробником металічного марганцю, а також монополістом з виробництва феросиліцію. На долю підприємства припадає 47,7 % виробництва останнього із всього обсягу українського ринку.
Власник
Згідно даних агентства Smida, акції Запорізького феросплавного розподілено між п»ятьма кіпрськими фірмами: Soltex Ltd (22,44%), Matrimax Ltd (22,44%), Tapesta Ltd (18,89%), Walltron Ltd (18,64%) та Halefield Holdings Ltd (7,75%). Вже кілька років завод традиційно відносять до сфери інтересів групи Приват українського олігарха Ігоря Коломойського. Та з позаминулого року громадськості стало відоме ще одне ім»я власника заводу: у розслідуванні, опублікованому журналістами Радіо.Свобода, йшлось, що чотирма з п»яти офшорних фірм володіє Оксана Марченко, дружина одіозного політика і зрадника України Віктора Медведчука. Групі Приват Коломойського належить лише частка у 7,75% акцій, записаних на кіпрську фірму Halefield Holdings Ltd. Тим часом чотирьом офшорним фірмам Марченко сукупно належить 41% заводу. І якщо вони належать їй повністю, то саме такою часткою підприємства володіє родина Медведчука-Марченко. Втім, у квітні цього року силовики відзвітувались: у Оксани Марченко арештовано корпоративні права в АТ «Запорізький завод феросплавів». Щоправда, частково, адже рішення суду стосується тільки 13,7% акцій підприємства, якими володіє дружина Медведчука.
До слова, ще у 1997 році 12 із 14 згаданих у нашому огляді запорізьких заводів офіційно стояли у списку підприємств стратегічного державного значення. Це означало, що контрольний пакет акцій цих підприємств мав залишатись у державній власності. Та за 26 років всі вони були виведені з цього списку і сьогодні маємо зовсім невтішні результати: майже весь металургійно-промисловий комплекс Запоріжжя зосереджено у руках проросійських зрадників на кшталт Медведчука та Фірташа. Ба більше — унікальні українські підприємства скуплені громадянами росії, які активно пропагують війну в нашій державі. І найприкріше, що ситуація майже не змінюється навіть через рік повномасштабного вторгнення агресивного сусіда. То як ми можемо очікувати адекватних санкцій проти росії з боку Заходу, якщо власне українська влада мало що робить, аби нарешті повністю відібрати у агресора стратегічні ресурси нашої країни?
автор — Вікторія Бутко
фото — з відкритих джерел Google