Україна зараз стоїть на порозі великих змін. Але чи це будуть зміни в позитивну сторону чи в негативну покаже час вже скоро. А зараз варто звернути увагу на те, що вже було зроблено і ким.
Олександр Константинов – депутат фракції «Європейська Солідарність» у Запорізькій міській раді. Голова Запорізького обласного осередку Федерації важкої атлетики України. Це людина, котра виступала і буде виступати за достатню кількість робочих місць задля розвитку економіки міста, за доцільність створення ОСББ та зайнятість молодих людей.
Сьогодні Олександр знову йде до Запорізької міської ради з командою «Європейської Солідарності», щоб продовжити розпочате. Журналісти Forpost поспілкувалися з кандидатом про майбутні важливі теми в особистому порядку денному та про хвилюючі проблеми міста.
Чому знову вирішили балотуватися з «Європейської Солідарністю»? Ви з цією командою вже назавжди?
Після п’яти років роботи у міській раді я точно знаю, що навіть декілька людей фактично можуть просувати корисні для міста ідеї та рішення і ми це добре показали на практиці за 5 років нашої роботи.
Чому «ЄС»? По-перше, у цієї команди є певні досягнення на національному рівні. Це і фактично збереження незалежності держави на початку російсько-української війни, це і зростання економіки країни у 2017-19рр. Це початок медичної реформи, банківської, реформ у сфері ЖКГ та податкової реформи. По-друге, у Запоріжжі саме команда Європейської солідарності була ініціатором створення Інституту розвитку міста, програми підтримки створення ОСББ, проєкта про екологічний моніторинг і т.д. І головний аргумент «чому ЄС» — це наша команда. Я гордий бути її частиною.
Чи це назавжди? Члени нашої команди не звикли «перевзуватися», тому, на відміну від багатьох інших запорізьких політиків я не прийняв пропозиції балотуватись від інших політичних проектів. «Європейська Солідарність» — це та політична сила, результатами роботи якої я надихаюсь, щоб вкотре йти і працювати задля розвитку міста.
В одному з дописів на своїй сторінці у ФБ Ви повідомили, що знову йдете на вибори. Але перед цим зауважили: «Довго думав, йти чи не йти». Над чим так довго міркували?
Депутатська робота займає дуже багато часу, ти отримуєш певний негатив , твої опоненти замовляють про тебе публікації, інформація в яких не відповідає дійсності. Я не можу спокійно дивитися на те, як деякі депутати та працівники мерії користуються своїм положенням та просто розграбовують бюджет міста. І все, що ти можеш зробити, — це постійно піднімати ці питання та домагатися прозорого використання бюджетних грошей. Але, зазвичай, такі ідеї підтримують не всі депутати, котрі сидять у раді.
Тому я думав чи варто йти. Але після розмови з моїми колегами по фракції та з новими нашими кандидатами, ми разом вирішили йти потужною командою і працювати над розвитком міста, не дивлячись на те скільки нас буде. Мета одна, котра нас надихає: «Чим більше нас, тим менше їх». Їх — це тих, хто йде в депутати, щоб брати хабарі в земельній комісії, щоб отримувати бюджетні підряди та давати відкати мерії , отримувати посади в мерії, мовчати про грабування людей керуючими компаніями.
Які ідеї та цінності партії плануєте впроваджувати протягом наступних 5 років у міській раді?
«Європейська Солідарність» — це та політична сила, яка не тільки декларує, а й працює над впровадженням європейських стандартів у життя нашого суспільства і нашої держави. Ми хочемо збудувати Запоріжжя з європейськими стандартами У сфері ЖКГ, у сфері медицини та соціального захисту, у підтримці бізнесу та створенні робочих місць.
Ви були активним депутатом у попередні роки, тож напевно маєте ідеї майбутніх проектів рішень, які можливо вже включені до особистого порядку денного. Поділитеся?
Наступні п’ять років хочу повністю присвятити розвитку економіки та створенню робочих місць у Запоріжжі. Я вже неодноразово піднімав питання на сесіях міської ради про те, що міська влада має думати не тільки про те як ефективно використовувати гроші, а також яким чином наповнювати міський бюджет. Бо він на три чверті наповнюється коштом податків від доходів фізичних осіб та підприємців. Чим більше можливостей для розвитку та робочих місць ми матимемо в місті, тим менша буде міграція молодих людей з Запоріжжя. Тому треба створювати умови для малого та середньго бізнесу.
Щодо великих підприємств. Ми могли б прийняти міську програму по оновленню громадського транспорту міста автобусами, які може виробляти ЗАЗ, тим самим забезпечивши роботою наш запорізький завод. Чому це не робиться? Бо, на мою думку, у міської виконавчої влади просто немає розуміння того, що наповнення бюджету через створення робочих місць, — це задача №1 для міської влади на сьогодні.
Додаткові бюджетні надходження гроші можемо потім вкладати у ремонти доріг, житлових будинків, придбання громадського транспорту і т.д. Сьогодні ми відстаємо в усіх показниках розвитку не тільки від інших обласних центрів країни, а й навіть від Мелітополя.
Протягом минулих років часто Ваші проєкти рішень відмовлялися розглядати тільки через політичні міркування. В новому скликанні раніше відхилені ідеї Ви плануєте просувати? Скажімо проект, що стосується забезпечення молоді житлом.
Так, однозначно я зроблю все для того, щоб усі проекти були прийняті. А також готуємо нові проєкти. Наприклад, проєкт про молодіжну політику у місті. Ми маємо зробити все, щоб молодь була зацікавлена залишатися тут. Також це проєкт про поводження з відходами, бо це теж є дуже серйозною проблемою для міста Запоріжжя. Я впевнений, що ми зможемо прийняти наш проєкт про побудову стаціонарної системи екологічного моніторингу. І забезпечення молоді житлом через механізми кредитування, компенсації кредитних відсотків.
Як обирали кандидата у міські голови від ЄС – Валерія Прозапаса? Особисто Ви не розглядали свою кандидатуру на цю посаду?
Кандидатуру затверджувала рада запорізької міської організації партії. Ми розглядали декілька кандидатур на посаду міського голови. В тому числі, розглядалась і моя кандидатура. Це було моїм рішенням не висуватися врешті-решт. Таку ж позицію в принципі зайняли ще декілька кандидатів. Для мене спільний результат важливіший за особисті амбіції, ми вирішили що має йти Валєрій.
Ви фактично очолили список кандидатів від ЄС до міської ради. Як можете охарактеризувати команду, яку ведете з собою?
Серед наших кандидатів є військові, ветерани АТО, є волонтери, підприємці та управлінці, лікарі, працівники освіти, інженери. Всі вони люди досвідчені в різних сферах життя. Я пишаюсь, що є членом такої потужної команди. Ми сформували таку команду, яка після виборів у раді зможе гідно представляти нашого виборця й працювати над вирішенням проблем нашого міста.
Чи можете порівняти організацію роботи менеджера торгівельного бізнесу, на прикладі «Епіцентру» з управлінням містом? Що спільне, а що відмінне у роботі в цих галузях?
Є дуже серйозні відмінності. В бізнесі ти маєш миттєво знаходити рішення для тих чи інших проблем. Тут ти несеш відповідальність за все. Ти несеш відповідальність за результат. На жаль, в управлінні містом зараз в Запоріжжі склалася та ситуація, коли про ефективність, про розвиток, про досягнення говорити не можна.
Я точно знаю, що ті принципи, які є в бізнесі, необхідно обов’язково імплементувати в сферу самоврядування. Ми маємо робити так, щоб платники податків розуміли , за які результати вони платять гроші людям, яких найняли на роботу — меру, керівникам департаментів.
У місті істотно сповільнився процес створення ОСББ, як думаєте чому?
У нас дійсно була певна позитивна динаміка. Станом на 1 січня 2016 року ми мали менше 100 ОСББ в місті. А на 1 січня 2019 року вже більше 1200. Завдяки чому так сталось? На державному рівні була запроваджена реформа ЖКГ і тому була надана можливість безперешкодно створювати ОСББ. Команда Перта Порошенка розробила дієві інструменти підтримки ОСББ. Наприклад, програма теплих кредитів, завдяки яким ОСББ мали можливість модернізувати свої будинки. Наша фракція на місцевому рівні впроваджувала програму капітальних ремонтів та програму співфінансування. Суть останньої полягала в тому, що ОСББ може подавати документи на участь, а влада фінансово бере участь в реконструкції будинків.
Але, на жаль, через втручання депутатської більшості на рівні нашого міста ця програма співфінансування фактично перетворилася на непрозору систему, завдяки якій наближені до міського голови депутати почали просто грабувати бюджет.
2017 року був проведений псевдо конкурс на управління будинками, в яких не створено ОСББ. Його виграли дві компанії – «Мрія» та «Місто для людей», які фактично на сьогодні просто збирають з мешканців гроші і більше нічого не роблять. І цей безлад може завершити одне засідання виконкому і один підпис міського голови. Чому це не відбувається, я думаю всі прекрасно розуміють.
Ці дві компанії за підтримки мерії створюють перешкоди для створення ОСББ і для передачі будинків в управління ОСББ, тому що хочуть й далі отримувати гроші мешканців в свої кишені.
Чи є у Вас бачення, з допомогою яких рішень на рівні міста можна цей процес знову запустити? Які програми сьогодні потребують ОСББ?
Треба знову зробити прозорою програму співфінансування, котра виступатиме як інструмент фінансового заохочення людей до створення ОСББ та інструмент допомоги мешканцям на ведення ладу в своїх будинках.
Міська рада має звернутися до Кабінету міністрів щодо відновлення та фінансування програми теплих кредитів, бо вона дійсно показала свою ефективність.
Необхідно ліквідувати монополію управляючих компаній, котрі просто грабують мешканців міста Запоріжжя.
Назвіть головні проблеми Запоріжжя, які мають бути пріоритетними у порядку денному влади Запоріжжя.
Перша проблема це перешкоди для ведення бізнесу у Запоріжжі. У нас стало неможливо вирішити земельне питання без сплати хабаря. Немає прозорої системи використання комунального майна, яке б могли використовувати підприємці для свого розвитку. Без розвитку бізнеса міста не може розвиватись.
Ще одна проблема – це екологія, від якої потерпає все населення міста.
Наступна проблема — корупція в міській владі, неефективне використання бюджету, накопичені міл’ярдні борги міста.
Всі інші питання можна вирішувати при вирішенні цих трьох проблем, бо це призведе до збільшення надходжень до бюджету, зупинить відтік населення з міста і дасть поштовх для розвитку Запоріжжя.
Спілкувалася Софія Шишкіна