26 квітня в Україні сталася масштабна катастрофа – аварія на Чорнобильській АЕС – наслідки якої доведеться відчувати по сьогоднішній день.
Українці не підозрювали, що з 26 квітня 1986 року їх життя зміниться назавжди. Власне деякий час після аварії не підозрювали. Раніше в ЗМІ не говорили про катастрофи. Лиш згодом прийшло усвідомлення масштабів лиха.
Сьогодні у Запоріжжі відбувся мітинг-реквієм з нагоди 33-ої річниці аварії на ЧАЕС. Ліквідатори, учасники та сім’ї постраждалих внаслідок трагічних подій тих років, чиновники вшанували подвиг та пам’ять загиблих.
Сергій Кулешов, водій та ліквідатор на ЧАЕС, розповів журналістам «UA: Запоріжжя» свою історію. Познайомився безпосередньо він з зоною відчуження за рік після вибуху. В той період він працював у Запоріжжі на автобазі зв’язку водієм. Згодом отримав розпорядження на вахтову роботу до Чорнобиля. Тоді мало хто знав на скільки радіація може бути небезпечною для людей. Тож поїхав не задумуючись.
«Це був 87 рік. Ми були молодими, ще цього не розуміли. Ну знали куди їду, знали, що буду ліквідовувати наслідки аварії. Все. Більше ніякої інформації не надавали».
Прибувши до міста Ірпінь їм видали спеціальних одяг (маски й т.і). Далі прослухали лекцію, як треба себе поводити в таких ситуаціях. Герой передачі працював зранку до ночі безпосередньо у Чорнобилі. Під час свого відрядження чоловік побував в усіх селах 30 кілометрової зони відчуження.
«Бачив саркофаг, бачив як його будували. Здогадався, що робили не якісно. Коли бутон заливали у ньому одразу утворювалися тріщини. Звідти виходила радіація. Одразу радіацію не відчуваєш. Тільки коли у горлі починає дерти. Води поп’єш – відпускає. Років через 5 почав покриватися якимись червоними плямами. Потрапив до лікаря, він мене вилікував»
У Чорнобилі пан Сергій пробув місяць.
Для довідки: На території області проживають понад 7,5 тисячі осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, з них: 889 осіб віднесені до категорії І, 3497 особи — до категорії ІІ, 1703 особи — до ІІІ категорії, 1141 потерпіла дитина та 320 дружин (чоловіків) померлих громадян. Кожна категорія постраждалих громадян користується окремими пільгами та компенсаціями, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (зі змінами). З метою належного вшанування мужності, самовідданого і високого професіоналізму учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, пам’яті загиблих і померлих внаслідок найбільшої техногенної катастрофи, в усіх районних центрах, містах обласного значення 26 квітня 2019 року біля пам’ятних знаків жертвам Чорнобиля відбулися мітинги-реквієми за участю керівників органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, членів громадських об’єднань, представників організацій та підприємств, учнів і студентів навчальних закладів. Хвилиною мовчання згадали тих, хто не дожив до теперішнього часу. До пам’ятних знаків загиблим та померлим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС покладено квіти. Напередодні цієї дати, з метою виявлення соціальних проблем, у всіх районах і містах області проведено зустрічі, засідання за круглими столами з особами, віднесеними до першої категорії постраждалих, учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, громадським активом. Наслідки Чорнобильської катастрофи продовжують хвилювати людей, впливають на соціально-психологічну обстановку. Чорнобильська ядерна катастрофа ніколи не зітреться з пам’яті людства. В ім’я життя на землі спільними зусиллями треба долати її тяжкі наслідки, дбати про те, щоб подібного не сталося в майбутньому.