У Нафтогазі підрахували збитки України від контрактів Путіна-Тимошенко. За даними компанії через кабальні умови економіка втратила щонайменше 32 мільярди доларів. Натомість, Росія отримала можливість шантажувати Україну і обмежувати її розвиток. Як наслідок — окупація Криму і війна на Сході.
В 2009 році Росія перекрила газовий вентиль просто посеред зими. На особисте рандеву з Путіним поїхала тодішня прем’єрка — Юлія Тимошенко. З Москви поверталася з газом і з новими контрактами. Щоправда, що довелося віддати за них — країна дізналася тільки згодом. Подробиці контракту приховували навіть від тодішнього Президента.
Третій Президент України Віктор Ющенко називає угоди ганебною сторінкою в історії:
— Ця сторінка ганебна в нашій історії. Звісно, через тижнів 3-4, через роботу служби безпеки на мій стіл лягли умови, на яких була підписана ця угода. Умови були настільки жахливі.
Насправді це економічна катастрофа. Для нашого бюджету, для нашого бізнесу, для нашої хімічної промисловості, металургії. Тому, що, якщо взяти наслідки чотирьох років цього договору — будь-який Прем’єр, який приходив до влади у союзі з іншими політичними силами не наважувався виконувати цю угоду. Ми змушені були брати газ чи то в Австрії, чи то в Польщі, чи то в Німеччині, чи в Італії – якби тільки не в Росії. Тому що ці угоди приводили нас насправді не тільки до банкрутства економічного, а саме головне – це той поріг економічної і безпекової політики, який далі завів і політичну безпеку, і міліарну безпеку, і інші речі, — зазначив Віктор Ющенко.
Контракт Путіна-Тимошенко зобов’язав Нафтогаз купувати 52 мільярди кубів газу на рік за ціною 450 доларів за тисячу кубометрів. Попри те, що такі умови лягали непідйомним тягарем на економіку і змушували влізати в усе більші борги — Тимошенко продовжувала наголошувати, що врятувала країну.
В інтерв’ю 2009 року всебічну критику кабальних газових угод Тимошенко називала «провокаціями».
— Я прошу це зафіксувати, і раз і назавжди припинити провокації відносно того, що газовий контракт є поганим. Він є добрим для України, і він зміцнює незалежність України, — заявила тодішня Прем’єрка.
Проте приховати катастрофічні збитки не вдалося. Після Революції Гідності стало зрозуміло — гарантований обсяг був завищений щонайменше вдвічі, як і ціна на блакитне паливо. Для порівняння — нині Україна закуповує лише 10 мільярдів кубометрів іноземного газу на рік.
Президент України Петро Порошенко пояснив причину такої різниці в цифрах:
— 52 у контракті і 10 зараз. Куди йшли ці сорок мільярдів різниці? На живлення корупції. Які нашими зусиллями ми зупинили в енергетичному секторі, — наголосив Глава держави.
Наслідки оборудки найвищого масштабу країна відчуває і зараз. У Нафтогазі збитки від контрактів оцінили у 32 мільярди доларів, або два трильйони гривень — це понад третина від усього бюджетного дефіциту в 2019-му.
Окрім суттєвих економічних втрат, Україна втратила і частину території своїх територій. Політики наголошують, що газовими угодами ,Юлія Тимошенко фактично профінансувала армію Росії. Цю думку розділяє і голова НАК «Нафтогаз» Андрій Коболєв, який зазначив, що наслідком контракту є «окупація і харківські угоди».
Напередодні десятої річниці угод, яка припала на 19 січня, у Парламенті зареєстрували постанову, в якій вимагають офіційно визнати збитки України від цих домовленостей на рівні двох трильйонів гривень. А саму Юлію Тимошенко – притягнути до відповідальності. Автор проекту – нардеп від БПП Сергій Каплін хоче ініціювати аудит втрат України від цих контрактів. Відповідні звернення він вже направив до Генпрокуратури і НАБУ.
– Ми будемо звертатися до національного антикорупційного бюро, до ГПУ, до національних і міжнародних судів. З тим, щоби вперше за всю історію України людина, яка від імені України підписала зобов’язуючий документ з іншою державою, і після цього фактично була знищена національна економіка, була притягнута до кримінальної відповідальності, — зазначив автор документу.
Дії Тимошенко, яка сьогодні в своїх роликах експлуатує тему тарифів, викликали обурення і серед пересічних українців. Річниця газових контрактів стала однією з найбільш актуальних тем серед користувачів соцмереж. Свій протест кабальним угодам українці виказували і в реалі. На цих вихідних активна молодь Києва організувала акцію «Юлі – труба, Україні – незалежність», головна мета якої була нагадати українцям а головне – самій Тимошенко про катастрофічні наслідки її діяльності.
Відео за темою: Брифінг голови правління НАК «Нафтогаз України» Андрія Коболєва «Нафтогаз» — «Газпром»: 10 років потому»