Наприкінці березня українським одинадцятикласникам почали роздавати нові підручники з історії України авторів Олександра Гісема, Олександра Мартинюка та співавтора Акіма Галімова. До речі Акім Галімов – уродженець Приморського району, Запорізької області. Історик, зараз працює продюсером «1+1 media».
Підручник сколихнув соцмережі, до посібника було багато питань, в тому числі і серед істориків.
Історикиня Марія Воротило зазначила, що учням, які вже через місяць здаватимуть екзамени, буде доволі важко вивчити нові теми. Адже підручник охоплює часовий проміжок аж до 2024 року.
«Насправді між істориками є своєрідна домовленість – ми не обговорюємо професійно події, яким менш як п’ять років. Бо минуло занадто мало часу, ми ще не є об’єктивними, не всі наслідки можуть бути очевидними. А якщо говорити про Україну, такі «молоді» події є ще й дуже тригерними», – пояснює Воротило.
Історик, волонтер Віталій Гайдукевич вказує, що в підручнику надто возвеличується особистість президента Зеленського. На його думку нове видання вже є частиною підготовки до виборчого процесу.
«Бачите — так Банкова хоче подавати повномасштабку.
Скрін яскрава ілюстрація, що однією із фундаментальних проблем відновленої української державності, від 1991 року і дотепер є наглухо провалена система освіти. Зокрема гуманітарної освіти. Картинка є ілюстрацією того, що усі, хто стоїть за появою ТАКОЇ подачі параграфу є довбані лизоблюдські покидьки. Усі. Хто давав вказівку, хто таке писав, хто благословляв, хто взяв до виконання. Якщо від Міносвіти не буде реакції на це ганьбище протягом доби, значить кінцеву відповідальність за цей смисловий теракт несе міністр освіти особисто.
Чому? Ну, перш за все пика Зеленського і Єрмака, людей які провалили підготовку до великої війни, найбільш абсурдний вибір для ілюстрації ілюстрації країни, як бореться. Це примітивний прогин, гидке малоросійське «сматрі, царь, как тєбя твої халопи любят».
Із освітянсько-наукової точки зору вже прокоментували інші: наприкінці навчального року вставляти якісь новації в підручник — дурь, невідповідність суті і візуального контенту — заангажованість і некомпетентність, ігнор наукової логіки «не чіпати найсвіжіших подій силу браку достеменної інформації для осмислення і висновків» — відверта маніпуляція з метою спотворення реальних подій в головах дітей, … перелік можна розвинути.
Яка мета такої диверсії? Іншого слова крім «вибори» в голові не народжується… Хтось дуже хоче, щоб старшокласники не знали про шашлики, хамство у відповідь на попередження про підготовку Москви до атаки, показове нічогонеробство, втечу з Києва керівних органів, некомпетентність, дічайшу брехливість офіційних говорячих голів… і разом із тим дехто дуже не хотів би, щоб молодь знала ХТО НАСПРАВДІ і як втримав країну.
Чи слід зі старшокласниками говорити про події повномасштабки? Так. Але не в такому форматі, не із такими акцентами. Чи готове суспільство чесно говорити про події останніх 5-6 років? Ні. Чи можливо викладати абсолютно відкрито і прозоро історію війни, яка ще триває? Ні — надто багато грифованої інформації. Чи можна поєднати незакінченість війни і потребу пояснити школярам підгрунтя війни, попередні етапи, логіку агресора і перебіг загальновідомих подій перед і під час? Так. Зокрема для розвіювання міфів.
Але в ОПІ не хочуть руйнації міфів, їм треба добудувати свій міф про найвеличнішого і ретельно вкрити його бронзовою фарбою в кілька шарів.
Нам потрібна докорінна реформа освіти. Особливо гуманітарної. Справжня, а не ритуальні танці із педагогічним бубном», – пише Гайдукевич.
Новий підручник історії України для 11 класу сугубо позитивно-державницьку оцінку «Великого будівництва», впевнений журналіст-розслідуівч Юрій Ніколов:
«Як на мене, підручник історії про 2021 рік мав би починатись цитатою Зеленського: «Мы можем увеличить армию в два-три раза, но тогда, например, не сможем строить дороги. Для нас это проблема».
Щоб нащадки краще запам’ятали який урок треба винести з бездумного будівництва доріг перед обличчям готуючогося до війни ворога. Плюс додати графіки як скорочувались витрати Міноборони в той самий час і як міністр Резніков потім бідкався «а де всі були у березні 2022 року? Коли на складах нуль бронежилетів, а треба було привезти сотні тисяч».
Натомість новий підручник історії України для 11 класу (Галімов Гісем Мартинюк) містить сугубо позитивно-державницьку оцінку «Великого будівництва»: «За два роки реалізації програми Україна отримала майже 14 тис. км нових шляхів, а це майже 40% доріг державного значення, і майже 500 мостів та переходів».
Як кажуть, вгадайте з двох раз що з таким підходом робитиме влада якщо і коли буде тимчасове замир’я? Невже з усих сил почнуть робити ракети для захисту від майбутнього вторгнення? Чи відразу побіжать асфальтіровать-бетоніровать якусь канєшно необхідну цивільну хрінь?»
До речі Ніколов зазначив, що ціни на виготовлення підручника були значно завищені:
«Про всяк випадок – ось вам про гроші на цей підручник. Його продають зараз по 546 гривень https://surl.li/aovntu. І це невїбічнєскі несусвітня ціна від бариг видавництва «Ранок» Круглова. Бо держава лише у грудні замовила «Ранку» виготовлення цього підручника по ціні 135 грн. При цьому вже й заплатили 11 млн грн за 83-тисячний тираж. https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2024-12-18-019523-a», – пише журналіст.
Євген Максименков звинуватив авторів підручника в романтизації СРСР
«В підручнику при проукраїнському фасаді якесь прорусняве і прорадянське нутро.
Ось, наприклад, фраза «..однак після 1947 р. заробітна плата більшості населення, що зросла лише в 1,5 разу по-рівняно з довоєнним рівнем, суттєво відставала від нових державних цін, які майже втричі перевищували довоєнний рівень…». З одного боку, начебто показує, що було погано, але діти ж запам’ятають, що зарплатня зросла в 1.5 рази. І таких маніпуляцій там купа.
Ще приклад, фото з посмішками «репатріантів» — для чого це фото? Показати, що в СРСР «нєвсьо так адназначна»?
А параграф 3 — взагалі треш. Один абзац про «примусове виселення 200 000 українців» і 10 абзацев фраз, накшталт, «…виникли нові галузі — металообробна, машинобудівна, приладобудівна, елек-тролампова, інструментальна, хімічна; були реконструйовані й розширені деревообробна, харчова, нафтодобув-на, гірнича…», «…Їхню продукцію почали переробл яти на місці, а не вивозити за межі краю у вигляді сировини…», «…у цей період у західній частині України виникло 2,5 тис. великих і середніх промислових підприємств…», «…досить високі темпи промислового розвитку: у 1940 р. кількість підпри-ємств західних областей становила 4,7% від загальної кількості підпри-ємств республіки, а в 1949 р. — вже 12,6 %…» і все проілюстровано пропагандистськими фото.
Я вже мовчу про «…Під час бойових дій не припинялися переговори контактної групи в Мінську. Вдалося звільнити більшість полонених і заручників, переважно зав-дяки тиску світової громадськості…» та про те, скільки разів згадується прізвище Найвеличнішого взагалі окреме дослідження треба робити»
Також користувачі запідозрили авторів в використанні штучного інтелекту на ілюстраціях, які подають як історичні фото.
«А я продовжую тему крінжового підручника з Історії України для 11 класу. Авторства Акім Галімов Дивіться яке там є фото!!! Як на мене то його згенерували за допомогою ШІ, потім відредагували, але, як завжди це роблять якцапи, зробили це криворуко.
Там реальна прорадянська пропаганда. Якісно пропрацьована і прихована.
Пане міністре Оксен Лісовий як на Вашу думку, чи етично/педагогічно/науково/правомірно ілюструвати шкільний підручник за допомогою ШІ?»
Звісно що не обійшлося і без мемів.
На критику публічно відповів співавтор підручника Акім Галімов. Незадоволення він назвав масштабною спланованою та очевидно замовною інформаційною атакою.
«За останні три дні я спостерігаю за масштабною спланованою та очевидно замовною інформаційною атакою, яку вже в „кращих традиціях“ підхопили російські медіа. В мережі поширюють фотографію підручника видавництва „Ранок“, на якому зображене фото зі знаменитого звернення президента, що зроблене на початку повномасштабної війни та має стосунок до розділу про 2022−2024 роки. У чому проблема? У тому, що там є фотографія верховного головнокомандувача! Далі дописувачі переважно обурюються, що як це так — поставили Зеленського в підручник з історії! Однак правда в тому, що у підручнику є чимало інших фотографій, але маніпулятори свідомо обрали саме цю. Є і Залужний, і Сирський, і звичайні люди, й іноземні політики. Найбільшу „зраду“ підіймають дописувачі, які для своїх постів відфотографували саме ті сторінки, де є Зеленський, так, щоб не було видно, що там же є не тільки чинний президент, а і його попередники. Бо це підручник з історії України для 11 класів, відповідно два останніх розділи — історія часів Незалежності! В розділі про 90-ті є фото Кравчука та Кучми, у 2000-х — Ющенка, інших політиків. У 2014 — Порошенка! Навіть з булавою, щоб ніхто не сумнівався. Для чого окремим політикам цей скандал — думаю, пояснювати не треба», — коментує Акім Галімов.
Більше новин в телеграм: t.me/forpost_zp