Цьогоріч Україна вперше офіційно святкує Різдво за двома календарями. Сьогодні, 6 січня, православні та греко-католики відзначають Святвечір, що передує святу Різдва. Пропонуємо ознайомитися Вас з традиціями та прикметами свята.
Святвечір — заключний день великого Різдвяного посту. За народною традицією, люди не сідали за стіл і зовсім нічого не їли «аж до вечірньої зорі», зате святкова вечеря складається із 12 пісних страв. Відзначати Святвечір починають, як тільки побачать в небі першу зірку: за повір’ям, саме ця перша зірка сповістила волхвів про те, що Христос народився.
Українські традиції на Різдво тісно пов’язані з традиціями Нового року: символом цього свята теж є ялинка, прикрашена Віфлеємської зіркою на верхівці. На гілки дерева вішають для дітей різні солодощі, а під саму ялинку кладуть подарунки. Крім того, в деяких регіонах України є традиція прикрашати стіл Дідухом.
Дідух — це автентичний український символ Різдва, який має вигляд снопа пшениці або вівса спеціальної форми: з трьома, п’ятьма або сімома ногами і великою кількістю вузлів. Це символ врожаю, благополуччя, багатства, безсмертя предків, оберега роду. Дідух, згідно з традиціями, заноситься до хати з появою на небі першої зірки 6 січня і ставиться в кутку.
Святвечір — це заключний день Різдвяного посту. Свою назву він отримав за те, що в цей день прийнято їсти сочиво (кутю). Ця страва готується з макового або мигдального молока, яке змішують з медом, і каші з червоної пшениці або ячменю, жита, гречки, гороху, сочевиці. Також сюди додають цілі або подрібнені ядра горіхів, солодкого мигдалю, розтертого маку.
Кутею починається трапеза як в Різдвяний, так і у Водохресний святвечір. Так, раніше кутю називали «багатою», оскільки, крім неї, готували ще 11 пісних страв, серед яких обов’язково повинні бути борщ, риба, гриби, пироги з квасолею та капустою, картопля та узвар — на честь 12-ти учнів Христа.
До Святвечора прийнято відвідувати своїх рідних і близьких, а також влаштовувати колядування — вертепи ходять по домівках зі святковими піснями-колядками бажаючи господарям благополуччя. Ті, в свою чергу, дякують гостям солодощами та монетами, які, за повір’ям, приносять удачу на весь рік.