Журналісти «Міг» відвідали Кам’янсько-Дніпровський район, щоб дізнатися як зараз живеться фермерам, які вклали свої гроші та сили, щоб виростити урожай. А тепер вони не мають можливості реалізувати цей самий товар.
Кам’янсько-Дніпровський район по праву вважається овочевою столицею регіону. Навесні сюди приїздять підприємці з усією України, щоб закупити овочів, а потім їх перепродати. Однак після карантину ситуацію докорінно змінилися. На ринку панує монополія, а фермери ризикують залишитися в мінусі.
Торговельний майданчик «Водянська Січ», який знаходиться неподалік від села Водяне, закритий, в’їзд перекритий шлагбаумом. Одразу за ринком, вздовж дороги з обох сторін, стояли продавці, які торгували капустою, редискою та гірками. Не зважаючи на низьку ціну (огірки 8-10 грн за кг) покупців майже не було. Журналістам вдалося застати лише одного. Розуміючи свою перевагу, він ретельно оглядав весь товар та понад 10 гривень за огірки не мав наміру віддавати. З’ясувалося, що вибагливий чоловік з Харкова. Вже не перший рік оптом скуповує овочі саме у Водяному, які потім перепродує. Цього разу в мережу «АТБ».
У продавців дізнавалися чи пробували вони продати товар через Інтернет. На що вони відповіли, що звісно намагаються продати овочі онлайн. Проте це не панацея.
Максим, який проживає в селі Дніпровка, розповів, що не зважаючи на юридичну освіту вирішив все ж працювати на землі. Його родина, включно з братом, займається теплицями, де вирощують полуницю. За словами співрозмовника, через соціальні мережі вдається продати 10-20 кг за день. Для порівняння, зазвичай за період вдавалося подавати близько 25 тонн ягоди.
«Адже в інших країнах вони працюють. Чому у нас немає? До того ж на ринках дотримання профілактичних карантинних заходів буде навіть ефективніше, ніж в закритих залах супермаркетів. Про це і самі лікарі-інфекціоністи кажуть. Але у нас вперто триває монополія великих торгових мереж, які забезпечують добробут по суті всього декількох на всю країну і без того дуже багатих сімей. Вони диктують свої ціни й свої умови, які не прийнятні для дрібного фермера. Перш за все, це оплата товару з солідною відстрочкою. І взагалі, у нас навіть будівельні гіпермаркети працюють, а овочеві ринки немає. Де логіка?», — розповідає чоловік.
Їдучи назад до Запоріжжя, журналісти відзначили цікаву тенденцію – чим далі від’їжджали від «овочевої столиці», тим дорожче коштували овочі та фрукти. Ті ж самі огірки, які котували за декілька кілометрів від Запоріжжя 8-10 грн, в Запоріжжі продавали за 35,95 грн за кг.