Вчора, 19 грудня, в обласному центрі відбулися громадські слухання з питання пріоритетних напрямків використання бюджетних коштів на 2024 рік у зв’язку з воєнним станом.
Громади області, включаючи Запоріжжя, активно готуються до ухвалення бюджетів. Багато мешканців обласного центру стурбовані тим, як влада розподілить кошти у місті. Оскільки Запоріжжя є прифронтовим містом, перед ним стоять значно складніші завдання порівняно з іншими регіонами України, які знаходяться подалі від лінії фронту.
Проте іноді здається, що місцева влада забуває про воєнний стан та продовжує розпорошувати бюджетні кошти прифронтового міста на малопродуктивні та неефективні витрати, такі як створення нових комунальних підприємств, ремонт тротуарів тощо. Це одна з причин ініціативи проведення громадських слухань.
На початку заходу присутнім частково був представлений бюджет міста, який виглядає… трохи апокаліптично. Хоч це може звучати банально, але наступний рік обіцяє бути ще складнішим.
Однією з причин погіршення фінансової ситуації є те, що «військовий» ПДФО (податок на доходи фізичних осіб) перейшов до державного бюджету.
Під час представлення бюджету виникали напружені моменти, супроводжувані суперечками. Особливо гостро звучали звинувачення на адресу присутніх представників влади у залі стосовно недостатньої підтримки наших військових, які часто віддають життя захищаючи рідне місто.
Після цього учасники громадських слухань висунули пропозиції щодо перерозподілу коштів, які на їхню думку, можна ефективніше використовувати в умовах воєнного стану. Зокрема, депутатка від «Європейської Солідарності» Запорізької районної ради, Ірина Берестова, запропонувала спрямувати частину профіциту бюджету на обороноздатність:
«Зараз в проєкті бюджету профіцит за загальним фондом визначено у розмірі 673 мільйони. Пропонуємо принаймні 300 мільйонів переспрямувати на обороноздатність», — розповіла Ірина Берестова.
І так, у підсумку запорожці проголосували за наступні пропозиції:
1. Зараз в проєкті бюджету профіцит за загальним фондом визначено у розмірі 673 мільйонів.
Пропонується принаймні 300 млн переспрямувати на обороноздатність;
2. Міська програма «Цифрова стратегія міста на 2024-2026 рр.» фінансування по ній складає 42,3 млн.
На ці гроші утримуються чисельні під-сайти, в тому числі — не дуже актуальні зараз, наприклад — «інвестиційного проталу». В цілому, інтернет-господарство міста вже значно застаріло. Їм по 7-8 років. Сьогодні в Україні є чимало донорів, які дадуть гроші на розробку нових сайтів для органів влад, з урахуванням нових актуальних вимог.
Пропонується «зрізати» з цієї програми 12,3 млн грн та зменшити її до 30.
3. Міська цільова програма підтримки засобу масової інформації місцевого значення комунального підприємства «Муніципальна телевізійна мережа» на 2022-2024 рр. — 27, 6 млн.
Влада повинна була позбутись «кишенькових» медіа ще декілька років тому, але чимало муніципалітетів так як інакше вирішили їх догодовувати. Але зараз це вже точно не на часі.
Пропонується «зрізати» фінансування по цій програмі з 27 млн до 0.
4. Забезпечити функціонування підприємств, установ та організацій, що виробляють, виконують та/або надають житлово-комунальні послуги» — 590 млн.
Ці гроші йдуть на погашення боргів Тепломереж та Водоканалу, за воду і тепло, за які недоплачують запоріжці. Це складне питання, але ми вважаємо, що цей розрив можливо скоротити хоча б до 500 млн млн, активізувавши позовну роботу юрвідділів, закликаючи людей сплачувати борги, створивши робочу групу з реально зацікавлених депутатів, які готові розбиратись у звітності КП і дивитись, де є завищення і чого можна позбутись.
Пропонується зменшити цю статтю витрат на 500 млн.
5. В департаменті муніципального управління на утримання та розвиток автомобільних доріг та дорожньої інфраструктури передбачено 201,2 млн, а на утримання Мунварти — 9 млн.
Пропонується «зрізати» дороги до 100 млн, а Мунварту до 5 млн.
Сьогодні протокол громадських слухань мають передати до міської ради.
У мирні та воєнні часи залишаємося разом, бо лише так ми є сильнішими. Долучайтеся до телеграм каналу Форпост медіа.
Усі ми тут — https://t.me/forpost_zp