Відділом охорони культурної спадщини Запорізької міськради укладено охоронний договір з власником пам’ятки архітектури місцевого значення «Будинок Катарини Валльманн» (охоронний № 5017/1-Зп), який взято на державний облік відповідно до наказу міністерства культури та інформаційної політики України від 25 січня 2022 року.
Як вже повідомляв «Форпост», будівництво цього будинку для дитячого садку, яке було розпочато на початку ХХ ст., завершено лише у 1930 році.
Андреас Андреас Валльманн (1835–1900) був досить заможним хортицьким землевласником. Після одруження на дочці Пітера Леппа Катарині, підприємці об’єднали капітали двох сімей і створили у 1880 році спільне підприємство «Лепп і Вальман», яке у 1903 році перетворено на торговельно-промислове товариство «Лепп і Вальман».
Воно стає найкрупнішим машинобудівним підприємством Півдня України. Вальмани і Леппи відрізнялися великою добродійністю, особливо у сфері народної освіти. Дружина Андреаса Валльманна – Катарина Валльманн закінчила курси з організації дитячих садків у Німеччині. Повернувшись, вона вирішила побудувати на території колонії споруду для виховання маленьких дітей.
Автором проекту реалізовані принципи функціонального зонування з виділенням близьких за призначенням груп приміщень і трансформації просторів відповідно до різних вимог експлуатації. Спорідненість з функціональною архітектурою бачиться у єдності внутрішнього і зовнішнього рішення.
Парадний вхід в головний будинок розміщений з північної сторони. Цей фасад підкреслений двома кутовими ризалітами. Східний фасад будівлі має асиметричне рішення з центральним, злегка виступаючим заокругленим ризалітом. Південний фасад має спокійніше архітектурне рішення. Шпиль фасаду з потрійним вікном має трапецієвидний силует. Західний фасад акцентований центральним тригранним еркером. Шпиль еркера служить фоном напівкупольного завершення з вікном – люкарною.
В стильовому рішенні головного будинку переважають інтонації німецького «югенд-стилю».
Одноповерхова «Г» — подібна в плані будівля служб виконувала допоміжні функції. Вхід в будівлю розташований з боку внутрішнього дворика. Вхід в цокольну частину розміщений з торця. Двосхилий металевий дах формують шпилі трикутної форми з потрійним вікном.
В стильовому рішенні будинку служб переважають інтонації «цегляного» стилю, автор проекту невідомий.
Після завершення будівництва радянською владою було прийнято рішення про облаштування у будинку квартир для вчителів. Протягом існування у будинку знаходились районний відділ освіти, культурний методичний центр. На теперішній час будинок Катарини Валльманн та будинок служб передано у власність Широківська територіальна громада Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області.
У мирні та воєнні часи залишаємося разом, бо лише так ми є сильнішими. Долучайтеся до телеграм каналу Форпост медіа.
Усі ми тут — https://t.me/forpost_zp