У нашій державі сьогодні, 23 лютого, почався призов резервістів на військову службу. Він триватиме до 1 березня. З Запорізького краю до лав Збройних сил, Нацгвардії, а також Прикордонних військ призовуть дві тисячі осіб.
Як повідомив під час пресконференції заступник військового комісара Запорізького комісаріату Андрій Якунін, призову на військову службу в особливий період підлягають лише резервісти оперативного резерву першої черги. Це ті, хто проходив військову службу у 2014-2021 роках (тобто, в ті часи, коли вже тривала гібридна з боку Росії війна).
«Резервісти першої черги оперативного резерву — це військовослужбовці, які звільняються зі строкової військової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, які за своїми професійно-психологічними характеристиками і станом здоров’я придатні до служби у військовому резерві та відповідають встановленим вимогам проходження служби у військовому резерві та набули певної військової облікової спеціальності», — повідомив підполковник Якунін.
За його словами, під ці норми підлягатимуть громадяни віком від 19 до 59 років. Як офіцери, так і рядовий та сержантський склад. Максимальний термін служби резервістів — один рік.
Що важливо, резервісти оперативного резерву першої черги проходитимуть службу у тих військових частинах і за тим фахом, в яких вони проходили службу до цього та підписали контракт для проходження служби в оперативному резерві першої черги. Тобто, наприклад, сержант-артилерист потрапить у свою рідну військову частину, де раніше проходив службу.
Що важливо, за призваними резервістами, згідно із законодавством, зберігатиметься робоче місце та середньомісячна заробітна плата. А з 1 березня на 30% збільшується військова зарплатня для всіх категорій військовослужбовців.
За словами заступника військового комісара Запорізького комісаріату Андрія Якуніна, резервісти оперативного резерву першої черги мають за телефонним дзвінком, отримавши повістку або іншим способом (навіть соцмережі можливо використовувати чи електрону пошту), самостійно з’явитись у територіальні центри комплектування (ТЦК) -колишні райвіськомати – або безпосередньо у свої військові частини. Після проходження медкомісії за спрощеною процедурою резервісти вже наступного дня починають службу.
Як повідомив підполковник Якунін, за неявку чи ігнорування виклику передбачені адміністративна або кримінальну відповідальність. До речі, стаття 336 Кримінального кодексу передбачає від 3 до 5 років позбавлення волі.
Якщо резервіст з поважних причин, передбачених законом, не може бути призваним, йому необхідно особисто надати підтверджуючі документи. Cеред таких причин: стан здоров’я, у резервіста — троє або більше неповнолітніх дітей, у чоловіка-одинака (або самотньої жінки), який є резервістом на утриманні неповнолітня дитина, на утриманні дитина-інвалід або резервіст доглядає за старими батьками, які не мають інших піклувальників.
До речі, громадяни, які не є резервістами, але хочуть захищати свою Батьківщину від північних варварів, можуть укладати контракт на загальних умовах з ЗС України.
Наостанок, підполковник Якунін закликав запоріжців довіряти своїм Збройним силам, вірити в Україну, адже щодня ми стає сильнішими. А також закликав не піддаватись паниці, дезінформації та гібридним провокаціям ворога.