Верховна рада України 28 червня прийняла в першому читанні законопроєкт №5557 «Про основи національного спротиву». «За» проголосувало 318 депутатів. Законопроєкт передбачає розбудову системи територіальної оборони та руху опору, які разом з підготовкою населення до захисту держави створять надійне підґрунтя для протидії агресії ворога. Запорізька область, як одна із найбільш зацікавлених областей, в силу територіальної наближеності до лінії фронту, приймає активну участь в обговоренні законопроєкту.
Так, сьогодні, 6 липня в Запорізькій обласній раді відбулося обговорення закону у форматі круглого столу. Участь в обговоренні взяли військові, представники правоохоронних органів, влади, ветеранських організацій.
Національний спротив має на меті всебічну підготовку до оборони України. Мається на увазі підготовка не лише професійних військових чи солдат строкової служби. Національний спротив буде займатися підготовкою та навчаннями людей, які не відносяться до правоохоронних органів, чи військових формувань. Разом з тим національний спротив буде відокремеленний в окрему структуру, яка буде незалежною від військових частин чи бригад. Тут так само як і в теробороні будуть присутні військові інструктори, але на закон має на меті вивести рівень підготовки на вищий рівень, де буде більш професійне навчання, збільшене фінансування, а бригади проводитимуть збори в умовах максимально-наближених до умов реальної війни. Тобто, не виключено що в ООС.
Національний спротив має взяти частину функцій, які наразі виконує Національна гвардія України. І в разі виникнення надзвичайної ситуації виконувати функції з охорони стратегічних об’єктів, охороні населення, надання допомоги населенню тощо.
На нараді пролунали пропозиції по внесенню правок о законопроєкту. Так, було запропоновано збільшити фінансування на проведення подібних навчань, щоб вони проходили на більш професійному рівні.
Також було запропоновано залучати до навчань та формування національного спротиву ветеранів АТО, тобто людей які мають практичні навички й не повинні їх втрачати, і крім цього можуть поділитися ними з іншими.
Ще одна пропозиція стосувалася закріплення бригад супротиву за територіями, щоб, наприклад, бригада яка має обороняти Запоріжжя, не була перекинута на територію ООС.
За словами депутата обласної ради від «Європейської Солідарності», ветерана АТО та засновника громадської організації «Запорізька обласна асоціація об’єднань ветеранів АТО/ООС» Андрія Хімічева питання реформування територіальної оборони гостро поставлене вже декілька років:
Питання потребує вирішення вже багато років. Ми вважаємо, що цей законопроєкт надважливий. Але невідповідність деяким законодавчим актам, законам України повинна бути перед другим читанням врегульована. Наша фракція в парламенті підтримала цей законопроєкт в першому читанні, але з доопрацюваннями, які зараз вже обговорені. Сподіваємося, що за законопроєкт проголосують, врахувавши наші зауваження, які ми передали до Києва після сьогоднішніх обговорень. Відповідні проєкти рішення ми винесемо на обласну раду. Ми хочемо, щоб Верховна Рада врахувала особливості місцевості. Ми сьогодні озвучували віддаленість Запорізької області — 200 кілометрів від фронту, але в разі наступу, насправді, фронт буде проходити тут, тому що за 50 кілометрів від Запоріжжя, у Василівці, знаходиться стратегічна висота. Її ворог буде намагатися зайняти першою. Тому ми маємо бути готовими до найгіршого сценарію.
На думку урядовців, закон має набрати чинності вже з січня 2022 року.
Читайте також: В Запоріжжі розробляють програму на підтримку мостів та шляхопроводів