Бабин Яр в 40-х роках минулого сторіччя був околицею Києва. Нині це узагальнена назва, яка без перекладу увійшла в усі мови світу й стала символом кривавого злочину нацистського режиму проти людства.
Сьогодні, 29 вересня, одному з найжахливіших символів Голокосту виповнюється 80 років: саме цей день в 1941 році прийнято вважати днем початку розстрілів у Бабиному Яру. Адже найбільша кількість жертв тут полягла за два дні – 29 та 30 вересня 1941 року. Було вбито 34 000 євреїв. Представників нацменшини заманили до урочища брехливою обіцянкою евакуювати:
«Маса людей, які рухалися з різних районів міста, зливалася в один потік на вулиці Мельникова. У кінці її, біля протитанкового рову, загородженого “їжаками”, була поставлена “застава”, за якою розгорнута похідна канцелярія. Почергово від натовпу відділяли 30-40 осіб і під конвоєм вели “реєструватися”. У людей відбирали всі документи і цінності. Документи в поспіху кидали в мішки а то і просто на землю, де вони лежали товстим шаром. Потім євреїв примушували роздягатися і через проходи в насипі виводили до краю яру, на протилежному боці якого на спеціально обладнаній дерев’яній платформі сидів кулеметник. Під безжалісний вогонь кулемета поліцаї заганяли палицями розгублених, голих, абсолютно знетямлених людей, не даючи їм схаменутися, зорієнтуватися. Розпачливе ридання, крики поліцаїв, благання про допомогу, прокляття катам, молитви, що заглушувалися веселими мелодіями вальсів з гучномовців, гуркотом літака, що кружляв над яром…», — йдеться в історичній статті, присвяченій трагедії.
Розстріли в урочищі Бабин Яр тривали до звільнення Києва від окупації – 1943 року. Загальна кількість жертв лишається невідомою й до нині. По різним оцінкам було розстріляно від 70 до 150 тисяч осіб, з них близько 65-70 тисяч євреї.
Розстріли євреїв відбувалися по всій території України. На момент початку ІІ Світової війни на території нашої держави мешкало близько 2,7 мільйона євреїв – найбільша кількість в Європі. На території Запорізької області населення нацменшини становило близько 40 321 особу.
До Запоріжжя розстріли докотилися в жовтні: 14 жовтня 1941 року в синагозі по вул. Тургенєва окупаційна влада розпочала реєстрацію єврейського населення м. Запоріжжя, яка тривала тиждень. Євреям було наказано носити білу нарукавну пов’язку із зіркою Давида жовтого кольору. А перший випадок масового розстрілу відбувся 2 січня 1942 р. Тоді окупантами розстріляно 150 осіб єврейської національності. Саме з цього епізоду розпочалась серія масових розстрілів євреїв у Запорізькій області. Запорізький «Бабин Яр» розтошованний на території колишнього радгоспу ім. Сталіна, а нині – дачного товариства «Електровозник-1» на вул. Очаківській,8, що у Комунарському районі Запоріжжя. На цьому місці поховано 36-ти тисяч безневинно вбитих запоріжців.
Сьогодні вже майже не лишилося свідків цієї страшної події. Однак, ми маємо пам’ятати й вшановувати пам’ять загиблих, передаючи її своїм нащадкам, щоб запобігти повторенню трагедії в майбутньому.
Вічна пам’ять жертвам Голокосту!