Російські окупанти, які тимчасово захопили нашу землю, завдають непоправної шкоди природі. Під Мелітополем вони знищують унікальний природний парк.
Приазовський національний природний парк (ПНПП) розташований на узбережжі Молочного лиману Азовського моря. Окупанти облаштували тут військовий полігон, де муштрують мобілізованих.
Військові РФ руйнують ландшафт мінометними стрільбами, вирубують ліс для будівництва фортифікаційних споруд, знищують тварин і рибу. Острівець, на якому гніздилися червонокнижні пелікани, повністю знищений.
Про те, як російські окупанти змінюють ландшафт та екосистему Приазовського національного парку Центру журналістських розслідувань розповів його директор Дмитро Воловик.
«На території парку, поблизу Радивонівського лісництва з липня 2022 року окупантами організовано мінометний полігон. Вони вчаться стріляти з різних видів зброї, артснаряди летять у бік Мордвинівки. Це заповідна зона гідрологічного заказника «Молочний лиман». Там зимує молодняк пеленгаса — це такий дитячий садок для риб. Артобстріли можуть призвести до того, що риба просто загине. Схожа ситуація на Утлюкському лимані: артснаряди летять просто в сам лиман, який є нерестовищем для бичка», — розповів Дмитро Воловик.
За його словами, загарбники разом із місцевими зрадниками організували варварський вилов риби на лимані. Було встановлено щонайменше вісім кілометрів рибальських сіток. Лов риби доходив до п’яти тонн на добу.
Директор Приазовського нацпарку підтверджує і факт «заготівлі м’яса» окупантами в заповіднику острова Бірючий, що входить до складу Азово-Сиваського національного природного парку.
«Є підтверджена інформація, що відстріляних тварин із Бірючого вивозять вантажівками. Я знаю про факт, коли окупанти настріляли повний КаМАЗ копитних, з кузова просто стікала кров», — каже Воловик.
За рік окупації на території Приазовського нацпарку зафіксовано понад 20 пожеж. Зокрема, у заповідних зонах, таких як заплава річки Берда.
За словами Воловика, одним із наслідків російської агресії є забруднення Азовського моря. Головна причина — пуски ракет над акваторією поблизу Генічеська. Дуже багато ракет потрапляє в море, через токсичні сполуки фіксується загибель дельфінів.
Критична ситуація, за словами Дмитра Воловика, склалася зі збереженням сотень видів птахів Приазов’я. Адже на місцях їхнього гніздування, куди навіть науковці намагалися зайвий раз не заходити, щоб не порушити спокій пернатих, постійно лунають вибухи та постріли.
За словами Воловика, один з острівців, де тільки-тільки заснувалася колонія червонокнижних рожевих і кучерявих пеліканів, перестав існувати. Окупанти буквально стерли його артилерією.
Раїса Черничко, старший науковий співробітник Азово-Чорноморської орнітологічної станції Інституту зоології Академії наук України розповіла Центру журналістських розслідувань про те, що частина території Приазовського нацпарку, зокрема верхів’я Молочного лиману, є водно-болотними угіддями міжнародного значення, найважливішою територією для приблизно 280 видів птахів.
«Для близько 200 видів саме наш регіон був «станцією дозаправки» під час міграції. Тобто тут вони відновлювали сили для польоту на тисячі кілометрів. Близько 100 видів пернатих зимували в нашому регіоні. Зараз вони всі в небезпеці через втрату кормової бази, місць гніздування та постійний шум і присутність людини», — пояснює науковиця.
При цьому повністю оцінити збитки для орнітофауни, як і для всього довкілля, можна буде тільки після деокупації.
«І то, не одразу. Адже величезні площі нацпарку можуть бути заміновані, тобто ми не зможемо одразу вільно піти і проводити там дослідження», — додала Раїса Черничко.
За даними Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, станом на 18 квітня 2023 року внаслідок впливу воєнних дій на довкілля збитки склали 441 млрд гривень.
У мирні та воєнні часи залишаємося разом, бо лише так ми є сильнішими. Долучайтеся до телеграм каналу Форпост медіа.
Усі ми тут — https://t.me/forpost_zp