В Україні склалася катастрофічна ситуація із фінансовим забезпеченням сфери охорони здоров’я. У зв’язку з цим депутати фракцій «Європейська Солідарність» по всій країні реєструють звернення до влади з приводу належного фінансового забезпечення сфери охорони здоров’я.
Цього тижня відповідний проєкт подала фракція «Європейська Солідарність» в Запорізькій обласній раді.
Депутати пропонують облраді звернутись до президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України з вимогами прийняти збалансований Державний бюджет на 2022 рік в частині, що стосується забезпечення сфери охорони здоров’я, лікувальних закладів та фінансування заробітних плат медичних працівників.
«В українській медицині сьогодні склалася вкрай важка ситуація, — коментує депутат Запорізької обласної ради фракції «Європейська Солідарність» Дмитро Траілін, — Пандемія коронавірусу найбільше вдарила саме по медичній сфері. Стало зрозуміло, що людям потрібно підвищувати зарплатню, підвищувати фінансування лікувальних закладів, фінансувати належним чином сферу охорони здоров’я. Однак, що ми бачимо? Зелена влада постійно намагається перекласти відповідальність на місцеві бюджети, змушуючи місцеві органи влади виділяти дотації на зарплатні лікарям. Згадаємо приклад 5-ї міської лікарні Запоріжжя, коли цього літа медпрацівники отримали по 27 гривень зарплатні, через те, що центральна влада не перевела лікарні гроші на виплати, а місцева не змогла вчасно виділити незаплановану дотацію. Адже місцеві бюджети не мають зайвих коштів на виправлення помилок центральної влади», — наголосив Дмитро Траілін.
Автори звернення застерігають: місцеві бюджети не зможуть врятувати від скорочення 130 тис. посад медпрацівників.
«Задекларовані владою зарплати середнім медичним працівникам у розмірі від 13,5 тис грн, а лікарям — від 20 тис грн. у проєкті Державного бюджету передбачені лише для 200 тис. осіб середнього медичного персоналу та 90 тис. лікарів.
Це означатиме неминуче скорочення 130 тисяч посад медичних працівників. Це безпрецедентно ганебне ставлення до сфери охорони здоров’я, приниження медичних працівників, особливо в умовах боротьби з пандемією. Скорочення видатків на охорону здоров’я сьогодні – це удар як по медках, так і по пацієнтах», — коментує ситуацію практикуючий лікар, депутат Запорізької обласної ради фракції «Європейська Солідарність» Євген Георгієв.
В зверненні містяться конкретні вимоги до центральної влади:
— негайно погасити заборгованість з виплати заробітної плати медичним працівникам;
— вжити невідкладних заходів для недопущення скорочення посад медичних працівників;
— у проєкті Державного бюджету на 2022 рік передбачити фінансування сфери охорони здоров’я у повному обсязі.
Проєкт звернення буде розглянутий під час засідання найближчої сесії Запорізької обласної ради. Якщо депутати з інших фракцій підтримають ініціативу «Європейської Солідарності», звернення одразу ж буде направлено владі.
Текст звернення:
Ми, депутати Запорізької обласної ради звертаємося до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України з вимогою прийняття збалансованого Державного бюджету на 2022 рік в частині, що стосується забезпечення сфери охорони здоров’я, лікувальних закладів, фінансування заробітних плат медичних працівників.
В Україні склалася катастрофічна ситуація із фінансовим забезпеченням сфери охорони здоров’я.
Задекларовані владою зарплати середнім медичним працівникам у розмірі від 13,5 тис грн, а лікарям — від 20 тис грн. у проєкті Державного бюджету передбачені лише для 200 тис. осіб середнього медичного персоналу та 90 тис. лікарів.
Однак на кінець 2020 року в системі охорони здоров’я працювало 273 526 осіб середнього медичного персоналу та 147 361 лікар-фізична особа. Тобто фактично в медичних закладах працює лікарів та осіб середнього медичного персоналу на 130 тис. більше, ніж Уряд розрахував у проєкті Державного бюджету на 2022 рік.
Це означатиме неминуче скорочення 130 тисяч посад медичних працівників. Це безпрецедентно ганебне ставлення до сфери охорони здоров’я, приниження медичних працівників, особливо в умовах боротьби з пандемією. Скорочення видатків на охорону здоров’я сьогодні – це удар як по медках, так і по пацієнтах.
Процес кадрових скорочень і так масштабний у медичній галузі. Вже на початок 2021 року кількість зареєстрованих безробітних у галузі охорони здоров’я становила 22,7 тис. осіб, тоді як вакансій було лише 4,3 тис. Але це ще не межа, бо заборгованість по зарплаті серед медиків з початку року критично зросла з початку року – майже в 4 рази. За даними Держстату, станом на 1 серпня 2021 року заборгованість по зарплатах в системі охорони здоров’я та надання соціальної допомоги становила 108,5 млн.грн. Обсяг коштів Державного бюджету України, що спрямовується на реалізацію програми медичних гарантій, повинен становити не менше 5% валового внутрішнього продукту України.
Ми попереджаємо: сьогодні місцеві бюджети порожні. Вони не здатні дотувати ті сфери, які недофінансовуються з Державного бюджету. Місцеві бюджети не зможуть врятувати від скорочення 130 тис. посад медпрацівників.
Також, стало відомо, що Уряд має намір внести зміни до Державного бюджету в яких скасує вимогу 5% ВВП на Програму медичних гарантій, що є недопустимим.
Фактичне ігнорування приписів законодавства щодо належного соціального забезпечення медичних працівників та медичних працівників залучених до ліквідації епідемії та лікуванні хворих на COVID-19 лише загострюють соціальну напругу в суспільстві, а медики залишаються незахищеними та соціально вразливими.
Усі ці фактори негативно позначається на спроможності медичної галузі ефективно протидіяти поширенню пандемії, підриває авторитет державної влади, поширює зневіру в суспільстві.
У цьому зв’язку з викладеним вище вимагаємо:
- негайно погасити заборгованість з виплати заробітної плати медичним працівникам;
- вжити невідкладних заходів для недопущення скорочення посад медичних працівників;
- у проєкті Державного бюджету на 2022 рік передбачити фінансування сфери охорони здоров’я у повному обсязі.
Читайте також: «Європейська Солідарність» висуватиме кандидата на посаду міського голови Запоріжжя: офіційна заява