У порівнянні з довоєнним часом, ціни на оренду житла у Запоріжжі зросли, адже через кількість переселенців у місті збільшився попит. Зросли ціни й на купівлю нерухомості. Проте попит на купівлю, хоч і збільшився порівняно з 2022 роком, та все ще не досягає довоєнного.
Що нині відбувається на первинному та вторинному ринку нерухомості, розбиралося Суспільне.
Вторинний ринок нерухомості
За словами агентки з нерухомості Яни Бакламіщевої, порівнюючи з довоєнним часом, ціни на оренду житла зросли по всьому місту.
“Коли в нас з’явились ВПО, коли люди почали масово приїжджати, ціни на оренду дуже виросли. Якщо до повномасштабного вторгнення можна було винаймати нормальну однокімнатну квартиру десь за 3000 — 3500 гривень, то зараз — це 5000 — 7000 гривень».
Ріелторка розповіла, що є непоодинокі випадки, коли містяни здають житло переселенцям тільки за комунальні або тільки за оренду, наприклад, без сплати за опалення.
Нині найбільшу популярність щодо оренди житла мають саме однокімнатні квартири, підкреслює Яна:
«Ціни на двокімнатні й трьохкімнатні квартири приблизно з однієї ціни починаються, умовно з 5 тисяч гривень, адже ціна на комунальні послуги в них вища. Саме тому попит на трьохкімнатні квартири нині невеликий»
Ситуація на ринку залежить і від інтенсивності обстрілів міста. Якщо інтенсивність обстрілів збільшується, то йде спад купівлі/оренди, ринок дуже «падає», повідомила Яна.
Також, збільшився попит на оренду й покупку житла на Правому березі Дніпра, а от на Лівому — почастішав продаж нерухомості.
«Продавалося, звичайно, до війни більше. А зараз може бути такий місяць, що в нас п’ять угод, а може бути такий місяць, що — 15 . Зараз важко прослідкувати якусь тенденцію, ми не знаємо, що буде завтра. Все залежить від обстрілів, від ситуації на фронті», — розповіла ріелторка.
Первинний ринок нерухомості
За словами менеджерки з продажу нерухомості однієї з компаній забудовників у Запоріжжі Олени Казьміної, ціни на квартири у порівнянні з початком 2022 року – зросли. Зокрема, житло стає дорожче через зростання собівартості будівництва. До того ж пропозицій на ринку первинної нерухомості у Запоріжжі небагато.
«Від початку повномасштабного вторгнення, тільки декілька забудовників міста продовжили будівництво. Надалі, це може спровокувати дефіцит нових квадратних метрів, це особливо критично для охочих взяти пільгову іпотеку єОселя, за умовами якої будинку має бути не більше трьох років», — пояснює Олена Казьміна.
Стосовно попиту, протягом 2023 року кількість угод купівлі-продажу зросла у порівнянні з 2022 роком. Але не досягає довоєнної. Нині, зацікавленість у купівлі квартир складає 70% від довоєнної. Проте, частина покупців все ще відкладає рішення про купівлю до стабілізації ситуації на фронті.
«Зростання попиту на житло серед переселенців та військовослужбовців, а також медичних працівників, працівників освіти та науки, сприяє державна іпотечна програма єОселя», — розповіла менеджерка з продажу нерухомості.
За державною програмою єОселя, громадяни мають пільгову ставку з кредитування, невеликий перший внесок та термін кредитування до 20 років з комфортним щомісячним платежем, розповіла Олена Казьміна:
«На сьогодні, щомісячний платіж по іпотеці, менший чим оплата за орендовану квартиру у Запоріжжі. Крім цього квартири купують за власні кошти, адже прогнозовано вартість метрів на нерухомість – зростатиме. Тому зараз купують як переселенці та військові, так і поточні інвестори та мешканці міста».
За словами співробітниці однієї з місцевих компаній забудовників, у Запоріжжі зараз мають попит одно- та двокімнатні квартири. Середня площа 40-60 метрів квадратних. Тому в залежності від площі, під покупку квартири виділяють від 800 000 гривень.
«Середня вартість однокімнатної квартири у Запоріжжі – 18 000 доларів на первинці та 22 000 доларів на вторинному ринку. Також, роблячи покупу на первинному ринку нерухомості, можна оминути ланку ріелторів та звернутися безпосередньо до забудовника».
«Зараз віддають перевагу вторинному ринку громадяни, яким потрібно житло вже сьогодні та немає часу чекати на прийняття до експлуатації новобудови. Проте є і такі інвестори, які готові почекати та придбати нове сучасне житло за вигідними умовами».
Щодо прогнозів на часи після перемоги України, то виходячи зі свого досвіду на ринку первинної нерухомості, можу припустити, що вартість квартир буде зростати, розповіла менеджерка з продажу нерухомості.
«Цьому буде сприяти дефіцит квадратних метрів, бо нині майже не запускаються нові проєкти, тому у довготривалій перспективі не буде нових якісних об’єктів. Також попит буде зростати через велику кількість відкладених планових угод, вимушених угод для покращення житлових умов та в якості інвестицій».
Що відомо про програму іпотечного кредитування житла єОселя
єОселя – державна програма іпотечного кредитування житла, яка запрацювала у жовтні 2022 року. Вона має спрощені умови кредитування і ставку у 3% для пільгових категорій та 7% для решти визначених урядом категорій.
Так, від початку дії програми кредити отримали 6 411 родин на загальну суму майже 10 млрд грн, а за перший тиждень 2024 року майже 100 українських родин взяли кредити на придбання житла за програмою єОселя, повідомила заступниця Міністра економіки України Надія Бігун.
Читайте також: Вартість житла в областях України: купівля, оренда