ПрАТ Запорізький автомобілебудівний завод — один із запорізьких промислових гігантів, працювати на якому колись було над престижно, сьогодні майже перетворився на привид. Новини про те, що завод продовжує випускати автівки та автобуси — викликають ледь не здивування. Однак ЗАЗ тримається на плаву і намагається наростити втрачені потужності. Про далекоглядні плани та проблеми голова правління ПрАТ «ЗАЗ» Микола Євдокименко розповідав сьогодні, 4 серпня.
Два роки тому Україна відкрила кордони для старих авто з Європи та Америки. Українському споживачу виявилося дешевше купувати, хоч і старенькі, автівки з-за кордону, ніж вітчизняний автопром. Вони й ламаються не так часто, комфортніші та мають більш престижний вигляд. Ціна на авто з єврономерами теж менша й понині. За такі ж кошти в Україні можна купити старенький Ланос чи Таврію. Тож ЗАЗ не витримав конкуренцію з європейським вторинним ринком та скоротив свої потужності. Як розповів голова правління ПрАТ «ЗАЗ» Микола Євдокименко, на той час ЗАЗ вклав 400 мільйонів доларів у розвиток нових ліній, але їх довелося законсервувати до кращих часів. Не видно на заводі й людей: колись тут було більше 5000 робочих місць. Сьогодні працює близько 500 людей. Завод працює у 15% потужностей.
На заводі кажуть, шукають нові можливості для розвитку. Так, наразі завод випускає легковики марки KIA та LADA. Про останні уточнюють: за договором з концерном Reno, адже випуск Лади вже неодноразово ставав темою для скандалів. Наразі ЗАЗ збирає по дві тисячі легкових автівок щомісяця, планує наростити виробництво до десяти тисяч на місяць. Микола Євдокименко каже, що в планах у підприємства кожного року збільшувати виробництво вдвічі, аби досягти колишнього рівня — 200 тисяч автомобілів на рік. Однак, чи виправдано випускати таку кількість нових авто і чи зможе завод конкурувати із іншими виробниками, що імпортують нові автівки в Україну — про це не йдеться.
Мріють тут і розконсервувати потужності, які нині простоюють. Кажуть, що це й додаткові робочі місця, й додаткові відрахування в бюджет. Так, зарплатня на збірці сягає до 20 тисяч гривень. А відрахування в бюджет від автопрому — одні з найбільших серед промисловості представленій в Запорізькій області. Однак, на виробництві розповідають, що механізують процеси, замінюючи людей машинами. Так, наприклад, для зварювання корпусу використовують роботів. На лінії де виготовляють частини кузовів використовують роботизовані стрічки з пресами — це дозволило скоротити втручання людей у виробництво. Тепер тут працює 2-3 людини на одній стрічці. Вони взаємодіють із пресом опосередковано — вивантажують зі стрічки готову продукцію. Фарбування готових деталей також здійснюють роботизованою французькою установкою. На ЗАЗі не кажуть, що нарощування потужностей не дорівнює збільшенню робочих місць до рівня минулих років.
Керівництво заводу просить звернути увагу владу країни на розвиток власної автомобільної промисловості й підтримати її. Підтримку бачать в скорочені ввозу автівок вторинного ринку з Європи та Америки.
Поки що заводу допомагають вижити бюджетні тендерні програми. Наприклад, ПрАТ ЗАЗ виграло тендер на постачу шкільних автобусів. Минулого року вони поставили 30 бусів Запорізькій області. В цьому році ще 75 шкільних автобусів буде спрямовано в Запорізьку та Чернігівську області. В планах тендер з Черкащиною.
Окрім шкільних автобусів, ЗАЗ випускає міські та приміські буси. Частина з них йде на експорт в Польщу. Однак Запоріжжю так само вигідно закуповувати в лізинг б/у автобуси з Європи. В цей час ЗАЗ виробляє 15 автобусів щомісяця, а це менше ніж 200 одиниць техніки на рік. Планують виготовлення нового міського автобуса на базі Mercedes.
Фоторепортаж із ПрАТ ЗАЗ дивіться нижче:
Читайте також: В Запорізькій області продовжується кампанія з вакцинації: за добу щепилися понад 4 тисячі людей