Сьогодні ранком в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї містянам нарешті показали нещодавно подарований заповіднику знак «Хортицького товариства охоронців природи». На сьогодні йому вже понад 100 років, проте унікальність зовсім в іншому – він єдиний донині збережений.
Відомо, що 1910 року було утворено «Хортицьке товариство охоронців природи» — воно стало одним з перших. За деякими даними товариство випустило більше 200 знаків, але на сьогодні відомо лише про два з них.
Товариство охорони природи мало власну печатку і нагрудний значок із зображенням птаха, що годує своє потомство. Знак був з мідного сплаву. За нашими даними, таких знаків було 250, але нам відомо тільки про 2 таких знака. Один в дуже поганому стані, другий — тепер є у наших фондах. Для нас це як клейнод, — зазначив завідувач інформаційно-видавничим відділом Національного заповідника «Хортиця» В’ячеслав Зайцев.
Повернути його вдалось лише спільними зусиллями заповідника, музею та меценатів. В’ячеслав Зайцев знайшов людину, яка мала в своїй приватній колекції знахідку та зміг домовитись про купівлю знаку. Після цього справа стала лише за пошуком спонсорів. У колекціонера знак придбали ТОВ «Домкомфорт» та ГО «Збереження архітектури Запоріжжя».
За знахідку колекціонер попросив 15 тисяч гривень. Реставрацією зайнявся керівник відділу реставрації Національного заповідника «Хортиця» — Нефедоров Валерій. Хтось з попередніх власників вже намагався самостійно реставрувати знак, але робив це непрофесійно й лише зіпсував емалеве покриття. Над тим аби закріпити те, що зберіглось, попередити подальшу корозію металу та надати експозиційного виду – майстер працював декілька тижнів.
Це не просто експонат – це унікальна реліквія, яка має відношення до екологічного руху в Україні та в межах Європи. Цей знак створили в першому Товаристві по охороні природи на території колишньої Російської Імперії. Після цього почався громадський екологічний рух. На нього варто подивитись кожній людині, яка відчуває себе причетною до збереження природи, — зазначив директор заповідника «Хортиця» Максим Остапенко.
Директори Національного заповідника «Хортиця» Максим Остапенко та Запорізького обласного краєзнавчого музею Юрій Спіцин підписали угоду та в рамках співпраці домовились, що знак буде додано до експозиції музею.