Запорізька міська рада дещо скористалася ситуацією «засекретивши» публічну інформацію після повномасштабного вторгнення. Врешті-решт відновився допуск журналістів на комісії та сесію, а на запити почали відповідати майже як до 24 лютого. Втім, ховаючись за бюрократією та іншими чинниками, доступ до деякої інформації запоріжці та представники ЗМІ так і не отримали.
Журналісти «Запорізького центру розслідувань» розбиралися у ситуації на конкретних кейсах.
Перша історія стосується земельних питань. Вони можуть бути зовсім невеличкими: дати комусь 10 соток під будинок, продовжити оренду під заправкою, поділити порожню ділянку, щоб на її частині нарешті побудувати магазин тощо. Інколи бувають, звісно, і великі – під серйозні проєкти.
Для зручності депутатів такі питання подають у двох формах. Перша – коротка.
Друга форма – це такий собі зшиток повністю оформлених рішень щодо виділення землі, документ на десятки або сотні сторінок. Що у першому варіанті займає один рядок у таблиці, у другому стає двома-трьома сторінками.
Тут Департаменті управління активами ЗМР, який готує ці документи, вибірково «засекретив» інформацію. Тож тепер у повних текстах рішень на місці назв організацій і імен людей-орендарів – прочерки.Можна уявити, що це зробили аби ворог не скористався наданою інформацію. Наприклад, не направив ракету на земельну ділянку, яка належить колишньому АТО-шнику.
Але комічність полягає у тому, що у короткій таблиці всі ці дані є.
Дрони або комуналка?
Що саме у Запоріжжі купують за Програмою підтримки обороноздатності, вже не є таємницею. Втім, не завдяки прозорості місцевої влади. У Департаменті фінансової та бюджетної політики журналістам повідомили лише загальну суму коштів, які були втрачені за програмою.
То, може, це і справді секретний секрет, який не треба розголошувати? Аж ніяк. Хоча у проєкті програми на сайті міськради затерті і підрозділи, яким надається підтримка, і що саме корисного їм ремонтують чи купують, це все одно таємниця Полішинеля. Адже чистесенький документ, у якому нічого не замальовано, читають до сесії і 64 депутати, і півсотні службовців мерії – і всі, хто може попросити у них посилання на відповідну гугл-папку. Отака “секретність”.
Тож маємо три рівні “втаємниченості”. На запит можна отримати загальну суму витрат. Якщо зайти на сайт міськради – отримуєш розуміння, скільки пунктів у переліку витрат. Маєш особисті зв’язки – маєш все.
Третя історія про цілком таємно відремонтовані ділянки запорізьких доріг.
Влітку «Запорізьким центром розслідувань» подав запит на отримання документів однієї із публічних закупівель – журналісти хотіли побачити акти уже виконаних робіт. Саме у них пишуть, скільки конкретно було відремонтовано доріг і на які суми.
У відповідь Департамент муніципального управління ЗМР повідомив, що дізнатися адреси і вартість колишніх ям, про які тоді писало все місто, вони не можуть. Доступ до цієї інформації обмежено на період воєнного стану.
Втім, із таким підходом не погодилися в офісі Уповноваженого з прав людини. Не дивно: за законодавством інформація про рух бюджетних коштів не є конфіденційною або таємною. Розпорядник може обмежити доступ лише до окремих її частин. Тож після скарги офіс омбудсмена запитав у Департаменту все листування з обґрунтуваннями за цією проблемою – ну а Департамент нарешті вирішив, що може відповісти.
Остання історія — про будівництво багатоповерхівок у Запоріжжі.
У надсекретних місцях Запоріжжя можуть з’явитися: 5 нових багатоповерхівок, декілька СТО, лікарня або лабораторія для аналізів, фаст-фуд з атракціонами, басейн і купа торгових точок від кіоску до супермаркету. Але не факт, що з’являться. Адже потенційним інвесторам закрили інформацію про місце розташування цих локацій (не вказуються адреси).
У документі три списки – під землевідведення незайнятих земель, на технічну документацію кількох ділянок, які треба “порізати” або об’єднати, а також на технічну документацію для ділянок, на яких уже є будівлі. Сумарно у міській раді сподіваються на появу у місті:
13 нових об’єктів торгівлі площею від 75 кв. м до 0,47 га – тобто від двох умовних кіосків з ковбасою до такого ж умовного супермаркету зі стоянкою;
5 нових СТО;
5 багатоквартирних будинків;
котеджне містечко з 1-3-поверховими будинками;
спортивно-оздоровчий комплекс із відкритим басейном;
2 комплекси атракціонів із “некапітальними відкритими закладами громадського харчування” – тобто кіосками з їжею та напоями;
медичний заклад;
3 так званих “об’єкти громадського призначення” (максимально неконкретне формулювання, яке може включати, наприклад, шестиповерховий громадський туалет).
Як орієнтуватися, про які конкретно земельні ділянки йдеться, поки незрозуміло. Ми навіть можемо припустити, що, доклавши невеликих зусиль, інвестори можуть дізнатися, де точно знаходиться їх потенційна багатоповерхівка. А от громада втрачає контроль за використанням її ж землі.
Чи не з’явиться СТО безпосередньо поруч із парком, де гуляють діти? Чи не вирубатимуть під котеджне містечко дерева? Попередній досвід навчив запоріжців ставитися до таких планів із певною пересторогою. Тим часом незрозуміло, як саме розголошення адреси майбутнього басейну впливає на безпеку міста – тож владі варто зважити, чи справді вона хоче ще більше розбурхати мешканців через ще одну “таємницю для своїх”.
У мирні та воєнні часи залишаємося разом, бо лише так ми є сильнішими. Долучайтеся до телеграм каналу Форпост медіа.
Усі ми тут — https://t.me/forpost_zp