Запорізька влада переплачує сотні тисяч гривень на облаштуванні бомбосховищ
Минулого тижня київські чиновники надали українцям справжній майстер-клас із розбазарювання бюджетних коштів. Керівництво Дніпровської райадміністрації столиці прославилось на всю Україну тим, що під час війни оголосило тендер на закупівлю 300 барабанів. Їх, начебто, планували використовувати для психологічного розвантаження дітей у бомбосховищах. Після розголосу та справедливої критики цю закупівлю таки скасували. А Форпост вирішив дізнатись, чим у свою чергу запорізькі чиновники облаштовують бомбосховища. Виявилось, що місцева влада значно відстає у «креативності» від своїх столичних колег. Тим не менше, ми також відшукали кілька цікавинок
Сумнівна прозорість
Аби з’ясувати забаганки запорізьких чиновників з облаштування укриттів, журналісти Форпосту відправились на електронну систему публічних закупівель Prozorro. Зізнаємось, перегорнули дуже багато сторінок із тендерними пропозиціями. Відповідні закупівлі в основному проводили міський департамент освіти та його територіальні відділи. Стандартний набір товарів, що місцева влада закуповувала для бомбосховищ, містить у собі елементарні меблі, як от: столи, стільці, розкладачки. Окрім того, закуповувались вогнегасники, сміттєві мішки, ємності для води, ліхтарі, генератори та акумулятори.
На перший погляд – це речі першої необхідності, і сумнівів в обґрунтованості їхньої закупівлі немає. От тільки майже всі тендерні процедури на Prozzoro проведено без жодної конкуренції: на кожний лот висувався тільки один претендент. Він, зрозуміло, автоматично ставав і переможцем. Більше того, чиновники навіть не завантажили у систему укладені і підписані з продавцями угоди. А отже у більшості випадків відомі тільки ціна та вид закупленої продукції, але без вказівки модельного ряду чи серії виробу. Тим не менше, журналісти Форпосту вирішили порівняти закупівельну ціну із середньою вартістю аналогічного товару в інтернет-магазинах.
Наприклад, важливий аксесуар – павербанк. З його допомогою можна зарядити телефони, ноутбуки та інші девайси у разі відсутності струму. Загалом з початку року територіальні відділи освіти закупили для бомбосховищ 155 таких приладів. За дивним збігом обставин в усіх тендерах перемогла одна підприємниця Ольга Василина. З відкритих джерел відомо, що жінка є повною тезкою дружини колишнього чиновника Сергія Василини. Він кілька років тому працював начальником відділу взаємодії з правоохоронними органами в Запорізькій облдержадміністрації. Підписаних угод з продавчинею посадовці не оприлюднили, тому ні виробник, ні потужність придбаних девайсів не відомі. Озвучена тільки ціна – 3250 гривень за штуку, а загалом підприємниця на продажу павербанків заробила більше півмільйона бюджетних гривень. Відкриваємо сторінку одного із великих магазинів електроніки і бачимо, що доволі потужні електричні акумулятори у 40 mAh там продають вдвічі дешевше — за 1500 гривень. А це означає, що суто теоретично чиновники переплатили чверть мільйона гривень. Якщо, звісно, у бомбосховища не закупили павербанки від Apple. За озвученою чиновниками ціною ми відшукали хіба що батареї цього виробника.
А от одноосібним постачальником електричних ліхтарів для бомбосховищ освітяни обрали ФОП Олександр Туша. Підприємець також без конкурсу уклав угоди на продаж товарів майже з усіма територіальними відділами освіти. Згідно державних реєстрів, пан Туша наразі значиться і директором ПрАТ «СМЕП Символ», яке вже давно співпрацює з комунальниками. Фірма займається розміткою шляхів та обслуговуванням світлофорів у Запоріжжі. В цілому на потреби бомбосховищ Олександр Туша з початку року продав більше 350 ліхтариків і отримав за це 253 тисячі гривень. Отже, ціна за штуку склала 709 гривень. Аналогічне порівняння з цінами в інтернет-магазинах показало: мінімальна ціна на ліхтарики втричі нижча і складає 200 гривень за штуку. Якщо виходити з того, що чиновники не в останню чергу орієнтуються на закупівельну ціну при обранні постачальника, то можна припустити: тільки на цьому товарі могли бути переплачені 180 тисяч бюджетних коштів.
Дивні закупівлі
Втім, стандартний набір для облаштування бомбосховищ, вочевидь, виявився замалим для чиновників Комунарського районного відділу освіти. Наприкінці минулого року представники влади закупили у підопічні укриття 5 пральних машин, 25 прасок і 13 пилососів. Складно уявити собі логіку посадовців, що оголосили ці конкурси. Невже, ховаючись від ворожих ракет, люди будуть прасувати одяг чи пилосисити бомбосховище? При цьому, очевидно, підсвітлюючи собі ручним електричним ліхтариком. А закупили чиновники все це добро у вже згаданих підприємців Ольги Василини та Олександра Туши.
Та цікавинки на цьому не закінчуються. Окрім всіляких дрібничок, Комунарський райвідділ освіти придбав для бомбосховища запорізького ліцею №23 водонагрівач та мікрохвильову пічку. Згідно даних із системи Prozorro, за бойлер Gorenje GBF 50 посадовці заплатили 10.000 гривень. І, за нашими підрахунками, тільки на цьому приладі переплатили 15%. Такий самий водонагрівач в інтернет-магазині коштує 8,5 тисяч гривень. Окрім того, згідно паперів, бомбосховище навчального закладу обладнане бензиновим генератором та кількома дрібними електричними приладами. Обладнання для бомбосховища ліцею №23 постачали два підприємця ФОП Олександр Пелехатий та ФОП Павло Швирдюк. Обидва вже неодноразово брали участь та вигравали різноманітні тендери від чиновників міського департаменту освіту.
Керівником Запорізького академічного ліцею №23 є Володимир Майоров. На офіційному сайті навчального закладу його характеризують як «спеціаліста вищої категорії» і «старшого вчителя». А згідно державних реєстрів, людина з такими ж самими ПІБ, що і педагог, був директором місцевого осередку всеукраїнської чорнобильської народної партії «За добробут та соціальний захист народу». Лідером цієї організації є зрадник України і провокатор Микола Ісаєв. Він, зокрема, поширював прокремлівські інформаційні фейки та заперечував українську державність. Наприклад, у 2021 році Ісаєв створив петицію, у якій просить президента “негайно закрити іноземні військові бази і бактеріологічні лабораторії на території України”. Також він закликав президента перейменувати Україну на Русь і зробити російську мову державною. Форпост попросив директора запорізького ліцею №23 Володимира Майорова прокоментувати свою можливу участь у явно антиукраїнській політичній силі. Але відповіді від нього на офіційний запит ми поки так і не отримали.
Отже, маємо у прифронтовому Запоріжжі дуже дивну картину: половина всіх існуючих укриттів регіону залишаються зачиненими під час тривоги, а деякі з них і взагалі офіційно визнано не пристосованими до виконання функцій бомбосховищ. Мовляв, на все не вистачає коштів. Натомість, для функціонуючих укриттів чиновники закуповують інвентар мінімум удвічі дорожче ринкових цін, та й до бюджетної годівнички потрапляють зовсім не чужі фірми.
автор — Вікторія Бутко
Щоб знати більше підписуйтеся на наш телеграм канал
https://t.me/forpost_zp