Сьогодні у ГУДСНС у Запорізькій області відбувся брифінг щодо ризиків, пов’язаних із використанням альтернативних джерел енергії. Зокрема буржуйок, газових та електрообігрівачів, газових балонів різної ємності, обігрів приміщення газовими духовками. Медики розповіли про ознаки отруєння чадним газом і про першу долікарську допомогу при отруєнні.
За словами начальника управління запобігання надзвичайним ситуаціям облДСНС Євгена Водоп’янова, зважаючи на вкрай невтішну статистику, рятувальники закликають громадян неухильно дотримуватися правил користування генераторами та альтернативними видами освітлення та обігріву. Адже їх ігнорування може коштувати життя вас і ваших рідних!
«З приходом холодів зростає кількість пожеж і отруєнь чадним газом що пов’язані з використанням нагрівачів і електрогенераторів. У Запоріжжі, лише за 10 днів грудня, екстрена допомога надавалась 3 постраждалим від чадного газу. На жаль, одна дитина загинула», — наголосив фельдшер медицини невідкладних станів навчально-тренувального відділу Віктор Костинський.
Лікарі розповіли, що чадний газ не має кольору та запаху. Він виділяється під час неповного згорання палива в умовах нестачі кисню. Окис вуглецю зв’язується з гемоглобіном у 200—300 разів швидше, а ніж кисень, тому навіть невеликої кількості цього газу в атмосфері достатньо для того, щоби викликати важке отруєння. Концентрація його у повітрі, що перевищує 0,1 %, призводить до смерті упродовж однієї години.
У легких випадках отруєння проявляються запамороченням, головним болем; відзначаються шум у вухах, задишка, серцебиття, мерехтіння перед очима, почервоніння обличчя, загальна слабкість, сльозотеча, біль за грудниною, нудота, іноді блювання; у тяжких випадках — судоми, втрата свідомості, кома.
Перша долікарська допомога
— Необхідно якнайшвидше припинити вплив чадного газу.
— Винести потерпілого в безпечне місце на свіже повітря
— Надати потерпілому зручного положення в якому йому найлегше дихати
— Якщо потерпілий без свідомості перевести в стабільне положення на боці
— Зігріти потерпілого ковдрою (або термоковдрою).
Антидотом СО є кисень, тому потерпілий якнайшвидше має його отримати. Саме виклик екстреної медичної допомоги з подальшою госпіталізацією є пріоритетом.